Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć gniazdo 230v przy spawarce.

13 Paź 2009 17:04 6534 31
  • Poziom 11  
    Witam!
    Spawarka Fronius http://krestalaurel.com/uploads/images/pic_fronius.png z wyglądu taka sama.Wszystko działa jak należy, chcę podłączyć dodatkowe gniazdo na 230V poprzedzone bezpiecznikiem C10 na 4 wejścia zainstalowane na zewnątrz spawarki .Jak prawidłowo to wszystko podłączyć? z wtyczki przychodzą 4 przewody.

I mam jeszcze pytanie odnośnie tego wszystkiego mianowicie czy taka instalacja nie zakłóci poprawnej pracy spawarki jeżeli w to gniazdo będą wpięte inne urządzenia np. szlifierka kątowa.
  • Poziom 34  
    Te cztery przewody to trzy fazowe i jeden zerowy. Do gniazda należy podłączyć jeden z fazowych( obojętnie który) oraz zerowy. Nie powinno obciążanie tego gniazda mieć wpływu na pracę spawarki
  • Poziom 11  
    tak tylko ze ten czwarty przewód jest zielono-żółty czyli uziemienie niema przewodu N (zero) czy mogę wykorzystać ten przewód ochronny jako N (zero)? to się chyba nazywa zerowanie tak?
  • Poziom 34  
    Nie możesz wykorzystać żółto-zielonego(PE) jako przewodu neutralnego(N).
    Należy rozebrać spawarkę i podłączyć się po neutralny który wchodzi do urządzenia wraz z zasilaniem.
  • Poziom 17  
    Magister_123 napisał:
    Należy rozebrać spawarkę i podłączyć się po neutralny który wchodzi do urządzenia wraz z zasilaniem.

A jeżeli neutralnego nie ma to wymienić przewód na pięciożyłowy

zduno83 napisał:
    mam jeszcze pytanie odnośnie tego wszystkiego mianowicie czy taka instalacja nie zakłóci poprawnej pracy spawarki jeżeli w to gniazdo będą wpięte inne urządzenia np. szlifierka kątowa.
    jeżeli wykorzystał byś ochronny zamiast neutralnego w gniazdku to przy zasilaniu w instalacji z wyłącznikiem różnicowoprądowym nastąpiłoby wyłączanie zasilania przez ten wyłącznik
  • Specjalista elektryk
    Jeśli spawarka jest w miarę nowa, to jak tak nakombinujesz stracisz na nią gwarancję.
  • Poziom 19  
    Prawdopodobnie będziesz musiał dać 5 żyłowy - dużo spawarek nie korzysta z 230V tylko z 400V ( nawet na elektronikę ) i nie ma przewodu zerowego. Może zamiast psuć obudowę spawarki zainstaluj na tym wózku jakąś skrzynkę.
  • Poziom 11  
    gniazdo i bezpiecznik są już ładnie zamontowane, a do spawarki wchodzą 4 przewody (płaska plastikowa wtyczka z płaskimi bolcami 80A 500V) w tym jeden żółto-zielony .muszę sprawdzić czy instalacja ma wyłącznik różnicowo-prądowy jeśli takiego niema to mogę wykorzystać PE spawarki jako N gniazda 230v a także jego uziemienie?

Najgorsze ze cala instalacja na hali do spawarki jest na 4 żyły gniazdo na 4 płaskie bolce.
  • Specjalista elektryk
    NIGDY nie wolno wykorzystywać PE jako przewodu roboczego.
  • Poziom 11  
    to w jaki sposób można to podłączyć przy użyciu 3 faz i PE .?
    co się stanie jeśli wezmę N dla gniazda 230V z PE spawarki i jedną z faz jakąkolwiek, wtedy tylko fazę przez bezpiecznik a N prosto do gniazda 230V może tak być?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy kol. zduno83 jest elektrykiem?
  • Poziom 38  
    zduno83 napisał:

Do ciebie trzeba wielkimi literami czy ręcznie ?
    Nie da się podłączyć gniazdka używając tego co masz (3 fazy i PE)
    Kup sobie przejściówkę z siły na 230V i przedłużacz a spawarkę zostaw w spokoju, ewentualnie podłącz się do N w środku spawarki, ale jak widzę twoje pomysły to ze spawarki może wiele nie zostać jak zaczniesz tam grzebać.

Cytat:

Boże uchowaj.
    Akrzy74 po tobie się takiego pytania nie spodziewałem, elektryk to chyba wie do czego jest żółto-zielony przewód.
  • Poziom 11  
    a dla kogo jest ten dział? POCZĄTKUJĄCY
  • Poziom 38  
    Sorry jak się nie rozpoznaje przewodu PE to nie ma tłumaczenia że początkujący.
    Po to jest taki dział żeby ktoś początkujący nie zabił się prądem, a ty na razie do tego zmierzasz. Nie da się to się nie da i już "a co by było gdyby" to nie jest odpowiednie podejście do prądu.
  • Poziom 34  
    Są transformatory robiące z dwóch faz 230V. Tylko trzeba ustalić co się będzie podłączało tzn. do jakiej mocy żeby transformatora nie spalić.
  • Poziom 11  
    lubamet napisał:

wiem jak wygląda PE i do czego służy ale dlatego pytam bo widziałem gniazdo 230v podłączone do takiej samej spawarki do której wchodziły tylko 4 żyły L1L2L3 oraz PE brak N .I Jakoś to działało. instalacja bez różnicówki .ktoś jest w stanie wytłumaczyć?
  • Poziom 38  
    zduno83 napisał:
    lubamet napisał:

wiem jak wygląda PE i do czego służy ale dlatego pytam bo widziałem gniazdo 230v podłączone do takiej samej spawarki do której wchodziły tylko 4 żyły L1L2L3 oraz PE brak N .I Jakoś to działało. instalacja bez różnicówki .

"jakoś to działało" to dobre określenie. Nikt nie napisał że nie zadziała, nikt też nie napisał że na wstecznym biegu nie dojedziesz z gdańska do warszawy - jakoś się dojedzie. Działało "jakoś" tylko dla tego bo nie było RCD - to inna bajka.
    Dobrze że "jakoś" kogoś prąd nie kopnął...
  • Specjalista elektryk
    Jeżeli cała instalacja na hali jest 4-żyłowa, to znaczy, że przewód żółto-zielony jest zerem roboczym.
    Tak było kiedyś, zanim wprowadzono system pięciożyłowy. I to działało

Możesz więc śmiało podłączyć gniazdko do dowolnej fazy i żółtozielonego.

Acha, żeby nie było nieporozumień. To nie jest wykorzystanie PE jako przewodu roboczego. W tej instalacji nie ma PE w dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia.

Pozdrawiam
    KJ1
  • Poziom 11  
    Magister_123 napisał:

do spawarki doprowadzone są tylko 4 żyły w tym jedna PE
  • Poziom 38  
    Jak podłączysz gniazdko do PE i będziesz miał pecha, w gniazdku albo wtyczce siłowej PE straci styk to faza znajdzie się na obudowie spawarki poprzez urządzenie podłączone do gniazdka, dla tego tak się nie podłącza, a nie dla tego bo ktoś tak sobie dla kaprysu wymyślił.
  • Poziom 11  
    kj1 napisał:
    Jeżeli cała instalacja na hali jest 4-żyłowa, to znaczy, że przewód żółto-zielony jest zerem roboczym.
    Tak było kiedyś, zanim wprowadzono system pięciożyłowy. I to działało

Możesz więc śmiało podłączyć gniazdko do dowolnej fazy i żółtozielonego.

Acha, żeby nie było nieporozumień. To nie jest wykorzystanie PE jako przewodu roboczego. W tej instalacji nie ma PE w dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia.

Pozdrawiam
    KJ1

dzięki za pomoc

Dodano po 4 [minuty]:

lubamet napisał:
    Jak podłączysz gniazdko do PE i będziesz miał pecha, w gniazdku albo wtyczce siłowej PE straci styk to faza znajdzie się na obudowie spawarki poprzez urządzenie podłączone do gniazdka, dla tego tak się nie podłącza, a nie dla tego bo ktoś tak sobie dla kaprysu wymyślił.

Całkowicie się z tobą zgadzam chcę tylko wiedzieć jak to mogło funkcjonować nie miałem do czynienia ze starą instalacją bez uziemienia.
    Sprawa tak wogóle toczy się w Norwegi i nie jestem pewien czy sieć jest taka sama jak np. w PL.
  • Poziom 27  
    Z tego co wiem to spawarki mają cztery przewody L1, L2, N-niebieski, PE. Więc teoretycznie nożna podłączyć do L1 i N. Tylko że wtyczka od spawarki musi być na pięć bolców, we wtyczce jest opisane L1, L2, L3, N, PE, podłącza się do L1, L2, N, PE. Dlatego tak jest że spawarką jeździ się na różne warsztaty i zawsze musi działać. Idąc tokiem rozumawania kolegi to należy wymienić wtyczkę i gniazdko, upewnić się czy jest doprowadzony przewód N i PE do gniazdka, jeżeli nie to doprowadzić od rozdzielnicy. Są takie skrzynki z bezpiecznikiem 16A kilkoma gniazdkami, więc to należy przykręcic na wózek
    Cytat kol. lubamet:
    Cytat:
    Boże uchowaj.
    Akrzy74 po tobie się takiego pytania nie spodziewałem, elektryk to chyba wie do czego jest żółto-zielony przewód.

Czas się wytłumaczyć...
    Autor napisał:
    Cytat:
    chcę podłączyć dodatkowe gniazdo na 230V poprzedzone bezpiecznikiem C10 na 4 wejścia zainstalowane na zewnątrz spawarki .Jak prawidłowo to wszystko podłączyć? z wtyczki przychodzą 4 przewody.

Oraz:
    Cytat:
    muszę sprawdzić czy instalacja ma wyłącznik różnicowo-prądowy jeśli takiego niema to mogę wykorzystać PE spawarki jako N gniazda 230v a także jego uziemienie?

Dalej:
    Cytat:
    Najgorsze ze cala instalacja na hali do spawarki jest na 4 żyły gniazdo na 4 płaskie bolce.

Dalej:
    Cytat:
    co się stanie jeśli wezmę N dla gniazda 230V z PE spawarki i jedną z faz jakąkolwiek, wtedy tylko fazę przez bezpiecznik a N prosto do gniazda 230V może tak być?

Więc wtedy zapytałem:
    Cytat:

Na co odpowiedzi nie otrzymałem. Ja jestem bardziej konsekwentny, więc odpowiadam:
    Ja to rozumiem tak- autor nie wie, czy w instalacji jest rcd , spawarka pracuje na hali produkcyjnej, czyli ktoś go wynajął (może kolega- nie wnikam) żeby przerobił spawarkę. Wg mnie nie powierzyłby tego zadania piekarzowi czy ogrodnikowi- zapewne zlecił to (początkującemu) elektrykowi, dlatego grzecznie zapytałem czy jest elektrykiem...
    Może teraz otrzymam odpowiedź?

Ps. Masz rację- to jest dział "Początkujący", ale nieładnie jest odpowiadać pytaniem- na pytanie...
  • Poziom 11  
    on117 napisał:
    Z tego co wiem to spawarki mają cztery przewody L1, L2, N-niebieski, PE. Więc teoretycznie nożna podłączyć do L1 i N. Tylko że wtyczka od spawarki musi być na pięć bolców, we wtyczce jest opisane L1, L2, L3, N, PE, podłącza się do L1, L2, N, PE. Dlatego tak jest że spawarką jeździ się na różne warsztaty i zawsze musi działać. Idąc tokiem rozumawania kolegi to należy wymienić wtyczkę i gniazdko, upewnić się czy jest doprowadzony przewód N i PE do gniazdka, jeżeli nie to doprowadzić od rozdzielnicy. Są takie skrzynki z bezpiecznikiem 16A kilkoma gniazdkami, więc to należy przykręcic na wózek

właśnie może tak jest ze L1 L2 N i PE to wszystko tłumaczy
  • Poziom 27  
    Jeżeli tak jest podłączone to jak weźmiesz spawarkę i przyjedziesz nią gdzieś do gniazdka i podłączysz, a będzie tam normalnie podłączone L1, L2, L3, PE to wtedy może wentylator, zasilacz elektroniki, nie wiem co tam jest i jak się podłańcza,, pójść z dymem, ew. sprzęt podłączony do kolegi gniazdka. Do tego potrzebujesz miernik, żeby sprawdzić w gniazdku napięcie pomiędzy stykami, dalej odkręcić obudowę wtyczki i sprawdzić jaki kolor kabla gdzie jest podłączony. W spawarce pewnie będzie opisane na stykach jakie przewody mają być podłączone. Widzę tylko jedno rozwiązanie gniazdko pięcio bolcowe.
  • Poziom 11  
    Akrzy74 napisał:
    Cytat kol. lubamet:
    Cytat:
    Boże uchowaj.

Czas się wytłumaczyć...
    Autor napisał:
    Cytat:
    chcę podłączyć dodatkowe gniazdo na 230V poprzedzone bezpiecznikiem C10 na 4 wejścia zainstalowane na zewnątrz spawarki .Jak prawidłowo to wszystko podłączyć? z wtyczki przychodzą 4 przewody.

Oraz:
    Cytat:
    muszę sprawdzić czy instalacja ma wyłącznik różnicowo-prądowy jeśli takiego niema to mogę wykorzystać PE spawarki jako N gniazda 230v a także jego uziemienie?

Dalej:
    Cytat:

Dalej:
    Cytat:

Więc wtedy zapytałem:
    Cytat:

Na co odpowiedzi nie otrzymałem. Ja jestem bardziej konsekwentny, więc odpowiadam:
    Ja to rozumiem tak- autor nie wie, czy w instalacji jest rcd , spawarka pracuje na hali produkcyjnej, czyli ktoś go wynajął (może kolega- nie wnikam) żeby przerobił spawarkę. Wg mnie nie powierzyłby tego zadania piekarzowi czy ogrodnikowi- zapewne zlecił to (początkującemu) elektrykowi, dlatego grzecznie zapytałem czy jest elektrykiem...
    Może teraz otrzymam odpowiedź?

Ps. Masz rację- to jest dział "Początkujący", ale nieładnie jest odpowiadać pytaniem- na pytanie...

Nie wydaje mi się aby zawodowy elektryk zadawał pytania na forum dla początkujacych.pozatym moja nie pewność co do przykładowych połaczeń powinna dać do myślenia ze nie jestem zawodowym elektrykiem i nie uważam sie. poprostu zainstalowałem takowe gniazda i chcę mieć pewność poprawnego podlłączenia ich bez metody prób i błędów takie to uciążliwe dla niektórych żeby coś wyjaśnić i pomóc?? pzdr.
  • Poziom 38  
    I dalej nie wiadomo czy w spawarce jest L1,L2,L3,PE czy L1,L2,N,PE
    Jak tego nie ustalimy to możemy porozmawiać o pogodzie.
    To nie jest spawarka która pracuje w domu (prywatnie), ale służy jako narzędzie pracy w jakimś zakładzie (zakład zatrudniający pracowników).
    Więc- czy schemat spawarki został zaktualizowany? Czy uzyskał kolega zgodę na przerobienie urządzenia? Czy jest ono na gwarancji? Czy wykonano pomiary ochrony przeciwporażeniowej? Czy urządzenie posiada książkę przeglądów i pomiarów okresowych (rocznych)?
  • Poziom 11  
    Akrzy74 napisał:
    To nie jest spawarka która pracuje w domu (prywatnie), ale służy jako narzędzie pracy w jakimś zakładzie (zakład zatrudniający pracowników). Więc- czy schemat spawarki został zaktualizowany? Czy uzyskał kolega zgodę na przerobienie urządzenia? Czy jest ono na gwarancji? Czy wykonano pomiary ochrony przeciwporażeniowej? Czy urządzenie posiada książkę przeglądów i pomiarów okresowych (rocznych)?

Tak jak pisałem wczesniej spawarka jest już bez gwarancji ,schemat jest przy spawarce, zgoda tez jest. .jakbym wiedział ze będę musiał spędzić cały podwieczorek siedząc przy kompie żeby dostać konkretną odpowiedż zamiast spędzać czas z dzieckiem, to wstrzymałbym sie z tym tematem do czasu aż się temu w wolnej chwili dokładnie przyjże a wtedy może bym sam doszedł do tego
  • Specjalista elektryk
    zduno83 napisał:
    ...Sprawa tak wogóle toczy się w Norwegi i nie jestem pewien czy sieć jest taka sama jak NP w PL.

Jak w Norwegii to jest sieć IT, i cała ta dyskusja jest o kant d..y rozbić. Trzy fazy i PE, międzyfazowe 230, jak chcesz gniazdo 230 to dwie fazy i PE. Tyle.