Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka, Ardo, TL600, wymiana blokady klapy wsadowej

13 Paź 2009 19:39 2438 2
 • Poziom 34  
  Witam,
  wiem, że model jak w temacie jest już historyczny wręcz "leciwy", ale nigdy nie sprawiał żadnych problemów - oprócz ostatnio tylko jednego. Problem właściwie został już prawidłowo zdiagnozowany dzięki przeczytanym przeze mnie uprzednim tematom i wątkom dotyczącym tego modelu na forum. A mianowicie pralka po wykonaniu prania nie dała się odblokować i nastąpiło zadziałanie bezpieczników. Stuknięcie pięścią w okolice zaczepu blokady doraźnie pomogło wyjąć wsad prania - niestety koledzy zalecają i tak "z marszu" wymianę samej blokady. Nadmieniam, że profilaktycznie pomierzyłem megaomomierzem induktorowym grzałkę na możliwość występowania ewentualnych przebić (po zalaniu bębna wodą oczywiście) - megatest wypadł pozytywnie i grzałka jest OK.

  Ponieważ moduł fabrycznie nowej blokady został już zakupiony i leży fizycznie na biurku, prawdopodobnie w bieżący weekend chciałbym się zabrać za jego wymianę. Z uwagi, iż nie doczytałem się właściwie żadnych konkretnych wskazówek co do jej mechanicznego demontażu i montażu nowej - mam prośbę do szanownych kolegów - kto już kiedyś ćwiczył ten temat, o bardziej jego w miarę szczegółowe przybliżenie, aby coś więcej przy okazji nie sknocić - zgodnie z zasadą primum non nocere :)
  Chodzi mi li tylko o kwestie natury mechanicznej - sprawy elektryczne nie stanowią dla mnie żadnego problemu.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Jeżeli jest to pralka ładowana od przodu to blokada mocowana jest na dwóch śrubach które zobaczysz po otwarciu drzwiczek. Odkręcasz te 2 śrubki i blokada zdemontowana. Elektrycznie powinna powinna być podłączona na kostce.
  Powodzenia
 • Poziom 34  
  Szanowny kolego, klapa wsadowa to nie drzwiczki - więc z natury rzeczy - pralka jest ładowana odgórnie. Mimo wszystko dzięki za odpowiedź i wsparcie, ale to nie to.

  Ponieważ już zrobiłem wstępny ogląd wnętrza pod tym kątem - trochę ciężko tam będę miał z dostępem - dlatego tak bardzo mi zależy na jakiejkolwiek wskazówce praktycznej.

  Edit:
  Widzę, że chyba jestem jednym z ostatnich użytkowników tego modelu skoro tylko jedna osoba miała cokolwiek do powiedzenia w tym temacie :| .

  Mechanicznie sprawa do łatwych nie należała, ale przy odrobinie cierpliwości jest możliwa dla bardziej zaawansowanego laika. Faktycznie były 2 śruby mocujące, ale aby dostać się do samego modułu blokady i go wymienić na nowy, przynajmniej ja musiałem zdemontować całą maskownicę (ramkę) klapy wsadowej. Bardzo przydatny okazał się być wydłużony wkrętak krzyżowy.
  Diagnoza okazała się być w 100% trafiona, bo uszkodzona blokada po rozebraniu miała wyraźne wypalone styki i przełącznik migowy bimetaliczny nie działał jak należy - za to podziękowania dla kolegów specjalistów AGD w tym również superoki.

  Operacja w pełni udana - pralka działa jak należy.
  Temat zamykam.