Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie filtru w.cz za pomocą analizatora widma

rafaello4b 13 Paź 2009 21:48 1739 4
  • #1 13 Paź 2009 21:48
    rafaello4b
    Poziom 10  

Witam,
    chciałbym przestroić końcówkę mocy z radiotelefonu 3312 z pasma 160MHz na 2m. Mam dostęp do analizatora widma ale nie jestem pewien gdzie wpiąć sygnał wejściowy na filtr. Czy przed cewkę L10 a kondensatory C28, C29 odpiąć czy zostawić?

link do pliku https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=223360

Pozdrawiam

0 4
  • #2 13 Paź 2009 22:17
    GREBSON
    Poziom 19  

Nie bardzo zrozumiałem pytanie , ale pewnie chodzi o analizę harmonicznych.
    Zanim cokolwiek podłączysz do analizatora to zaopatrz się w tłumiki wejściowe. W Twoim przypadku najlepszy byłby 20dB. Podłączenie "gołego" analizatora grozi uszkodzeniem pierwszego mieszacza.
    Można użyć również zprzęgacza kierunkowego , jednak do precyzyjnych pomiarów lepiej będzie użyć tłumika oporowego. Następnie wyjście radiotelefonu podłączasz do tego tłumika i dokonujesz pomiaru.
    Do zbadania pasma przenoszenia filtru i wzmacniacza najlepiej użyć analizatora wyposażonego w Tracking Generator. Wejście wzmacniacza łączysz w wyjściem TG a wyjście wzmacniacza za filtrem dolnoprzepustowym do wejścia analizatora widma. Od razu na ekranie widzisz ch-kę pasma przenoszenia.
    Można ch-kę przenoszenia wyznaczyć analizatorem wyposażonym w tzw. funkcję Max Hold . Do tego celu potrzebujemy dowolny generator wobulowany w danym przedziale częstotliwości.
    Podaj więcej informacji co chcesz mierzyć.

0
  • #3 13 Paź 2009 22:28
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

rafaello4b napisał:
    chciałbym przestroić końcówkę mocy z radiotelefonu 3312 z pasma 160MHz na 2m.

Proponuję tylko ruszyć kondensatory (w dół) albo podłączyć równolegle pojemności około 5pF i po sprawie. :D
    Cytat:
    Mam dostęp do analizatora widma

Analizator widma tu nie jest potrzebny. Chyba, że tylko w temacie , o którym piszę GREBSON.

Pozdrawiam.

0
  • #4 14 Paź 2009 07:29
    rafaello4b
    Poziom 10  

Chodziło mi o zestrojenie samego filtru wyjściowego bez włączania mojej końcówki mocy. Myślałem oczywiście o generatorze przestrajanym podłączonym na wejście tylko filtru końcowego a wyjście do analizatora widma. Dlatego pytałem czy mogę ten generator podłączyć przed cewkę L10 a kondensatory zostawić tak jak są czyli sygnał będzie biegł również na tranzystory czy odłączyć te kondensatory tak aby sygnał biegł tylko na filtr wyjściowy. Chodzi mi o poprawne wykonanie tego zabiegu.
    Oczywiście zdaję sobie sprawę że podłączenie wzmacniacza bezpośrednio do analizatora zakończyło by się nieprzyjemnie.
    Pozdrawiam

0
  • #5 14 Paź 2009 07:31
    sp5wcx
    Poziom 33  

Daj sobie spokój z filtrami wyjściowymi. Ich się nie stroi, to są filtry dolno-przepustowe. Oczywiście chodzi o te "za" układem reflektometru. Strojenie pozostałych obwodów przeprowadź zgodnie z instrukcją serwisową, na maksimum mocy wyjściowej.

0