Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator + oswietlenie + czujnik ruchu

13 Paź 2009 22:54 20939 10
  • Poziom 9  
    Witam

Wpadłem na pomysł aby w swojej kanciapie zrobić system na czujnik ruchu który włączałby automatycznie oświetlenie jak i wentylator.

Zastanawiam się jak to wszystko podłączyć żeby było dobrze.

Co do sprzętu:
    czujnik ruchu - (standardowy) model LX14 230V
    wentylator - Wentylator VKOM 150
    oświetlenie - 2 lampy halogenowe ( nie wiem jaka firma i model)

Chciałbym poprosić o jakiś przykładowy schemat połączenia tych rzeczy, potem w trakcie prób i błędów będziemy dyskutować o poprawkach :D

Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    Przy czujniku ruchu powinna być instrukcja podłączenia.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Wiadomo... a co z wentylatorem i oświetleniem?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Wentylator na ile Volt,halogeny na ile volt?
    Jeżeli na 230v to łączysz równolegle i podłączasz w miejsce obciążenia do czujnika i już.
  • Poziom 9  
    wszystko jest na 230V. Dzięki bardzo, teraz będę wiedział jak podłączyć (chyba) :D a jest taka możliwość ze wentylator się wyłączyć to zmniejszy sobie obroty?
  • Poziom 26  
    Najczęściej w tych czujnikach elementem wykonawczym jest przekaźnik,tak że nie powinno być problemów.
  • Poziom 9  
    Witam
    Czy stosując instalacje przedstawiona na załączonym pliku, nie będę miał problemu z:
    - przy włączonym włączniku oświetlenie i wentylator będą cały czas pracować (będą niezależne od czujnika ruchu)?

Chciałbym aby włączając włącznik tylko zastosować dopływ prądu do oświetlenia, wentylatora i czujnika ruchu, ale żeby oświetlenie i wentylator były zależne od czujnika.

Pozdrawiam

Wentylator + oswietlenie + czujnik ruchu

• Poziom 37  
    No to masz na rysunku tak jak trzeba. Żarówkę i wentylator daj równolegle na wyjściu czujnika ruchu (z rysunku nie wynika). Tuż po załączeniu zasilania na czujnik ruchu zwykle występuje krótkotrwałe załączenie obciążenia (przynajmniej u mnie tak mam).
  • Poziom 9  
    A czy mógłbyś poprawić mój rysunek? Byłbym niezmiernie wdzieczny. :D
  • Poziom 2  
    Ten schemat nie jest poprawny ponieważ jeżeli chcesz załączać światło i wentylator niezależnie od czujnika (np. żeby ci cały czas świeciło włączając włącznik) musisz spiąć równolegle czujkę ruchu z włącznikiem (na schemacie jest wpięta szeregowo co skutkuje tym, że jeżeli włączysz włącznik to może Ci nie świecić i nie działać wentylator jeżeli czujka ruchu nie "pobudziła się" natomiast jeżeli wyłączysz wyłącznik to Ci nigdy nie będzie świecić"