Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy nie zmieni się impedancja paczki po dodaniu tweetera ??

14 Paź 2009 04:25 1341 17
  • Poziom 10  
    Szukam szukam i ok parę postów jest.. ale wszystkie odpowiedzi dotyczą małych zestawów. dodam ze jestem laikiem jeśli chodzi o te sprawy

Jest to Paka do gitary basowej, samodzielna konstrukcja. 60x60x45

Otóż... mam 2 głośniki w praczce połączone równolegle
    niskotonowy Eminence Delta 15, 400W 8OHM i
    wysokotonowy Eminence APT 150, 85W 8OHM

zwrotnice mam odpowiednią z zabezpieczeniem przepalenia tweetera w formie żarówy, która sie świeci jak mocno po strunach walę :)
    podobno nie bierze się pod uwagę wysokotonowych głośników,
    czyli wychodzi że mam 8OHM

Jednak ten APT150 jest już znaczącej mocy
    i czy taki zestaw nadal ma ok. 8 OHM ?

JEST TO ISTOTNE DLA MNIE BO..

Chcę tą paczkę podłączyć do drugiej 400W przy 8OHM równolegle

i wychodzi mi z wyliczeń że będę miał 800W i 4 OHM. w zestawie

Mój wzmacniacz generuje 500W przy 4OHM
    nie chciał bym go spalić bo kosztował mnie 2500PLN

uprzejmie proszę o pomoc i dziękuję z góry za odpowiedzi
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Poprawcie mnie, jeśli się mylę - czy ten APT 150 to nie czasem znany nam doskonale "eminence by tonsil" GDWT 12/19-150 ? Bo z wyglądu identyczny.

Co do impediancji, to oczywiście głośnik wysokotonowy ma wpływ, jednak wszystko zależy od tego, w jakim punkcie masz ustalony podział na zwrotnicy.
    Jeśli jest to w okolicach 4500 hz, przy nachyleniu zwrotnicy 12 db,
    to na głośnik wysokotonowy przypada mniej więcej 5% mocy, a zatem odchylenia w impediancji będą nieodczuwalne, tym bardziej, jeśli w zwrotnicy znajdują się rezystory.

pamiętajmy jednak, że impediancja jest zmienna, 4 albo 8 ohm podaje sie dla uproszczenia.

Jednym słowem: nic nie powinno się stać. Co to za wzmacniacz?
  • Poziom 10  
    Hartke HA 5500

A mi się zdawało że to paczka zawsze powinna mieć więcej mocy niż wzmacniacz...

Poprawcie mnie jesli się mylę.
  • Poziom 36  
    Cytat:
    Ale nie 300 Watow wiecej jak w twoim przypadku.

bzdura.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    SzokalML,masz rację, to ten sam głośnik. W stwierdzeniu że głośnik wysokotonowy ma nikły wpływ na impedancję paczki - też.
    W przybliżeniu, paczki systemu nagłośnieniowego mogą mieć równą, ew. nieco mniejszą moc od zasilających je wzmacniaczy.
    W paczkach instrumentalnych - a zwłaszcza gitarowych - jest trochę inaczej. Ogólnie zaleca się, aby moc głośników była większa od mocy wzmacniacza. Spotykałem zestawy, w których moc zastosowanego głośnika była dwa razy większa od mocy dedykowanego wzmacniacza. Moim zdaniem chodzi o to, aby głośnik wytrzymał sporą dynamikę instrumentu, przestery i ekstremalną equalizację.

Możesz bez konsekwencji zniszczenia wzmacniacza, podłączyć do niego równolegle, dwie paczki o impedancji 8 Ohm.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    jest to minimum. Nie będzie problemu jak paczka (i) będzie miała moc 2000W!

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Ale wytrzyma sporo więcej od słabszej.
    Zauważ iż w systemie PA, przester to niepożądane zjawisko. W zestawie gitarowym - nawet basowym - normalka.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Paczka sugerowana (dedykowana) przez producenta może (a raczej na pewno) ma zamontowane specjalne przetworniki, wyprodukowane tylko do zastosowania w tym zestawie.
    Miałem tak w jednym combie Trace Elliot. Zastosowano w nim głośnik Celestion, wyprodukowany na zamówienie Trace, specjalnie do tego pieca.
    Moc zamontowanego wzmacniacza w piecu to 80W, a moc głośnika - 150W.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    w ramach waszych dywagacji na ten temat.. za co oczywiście dziękuję dodam iż dysponuję paczkami :
    omawianą na górze... DIY na eminence delta 400W 8 OHM
    HArtke XL 410B - 4x10" 400W 8 OHM
    hartke XL 115B - 1x15" 200W 8 OHM

te hartke razem dają 600W na 4 OHM.. ale ten emionence wydaje się być lepszy brzeminiowo. i xl410+DIY dają 800W 4 OHM..

i teraz ..
    może poprostu przekręce ten tweeter z DIY do tej XL115
    i bedzie najlepiej a tamto pogonie albo dam na odsłuch bo mam 2 wolnego APT 150
    ??

zależy mi na gwidku... bo wtedy mam specyficzny dzwięk obijających się strun o progi gitary
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jeśli masz drugi tweeter, to podłącz go do XL115 za pośrednictwem takiego samego filtra (zwrotnicy) jak w DIY, postaw na razie na paczce i odsłuchaj. Jeśli zestaw zabrzmi lepiej od DIY, to zamontuj na stałe. Jeśli gorzej, to pogoń i graj na DIY.

Tak na marginesie, to byłem i niekiedy (rzadko) jestem basistą :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    no w sumie proste i jakże logiczne rozwiązanie...
    moje zwoje mózgowe ostatnio się od GRYPY prostują więc nie wpadłem na to.

Dzięki za pomoc...
    jeśli ktoś jeszcze coś proponuje to chętnie poczytam
  • Poziom 43  
    Daj znać jak wypadł test. Jestem ciekaw tego czy DIY za 500 zł, zagada lepiej od firmówki za 1000 zł. :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    OK .. jak zrobie so trzeba.. nagram próbki i jakoś to tu wstawię.. co by były sample dla pokoleń ;)

Pozdrawiam