Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor z tunerem TV czy TV z możliwością podłączenia PC?

14 Paź 2009 07:36 9628 17
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam pewien problem, polega on na tym: mam mały pokój, w tym pokoju stoi biurko z komputerem (trochę leciwym) i starym monitorem CRT (zestaw ten służy tylko i wyłącznie mojej mamie to przeglądania stron internetowych od czasu do czasu).
    Chcę sobie do tego pokoju kupić telewizor (ze względu na małe gabaryty pokoju telewizor ten za duży być nie może), jednak nie mam miejsca żeby go gdzieś postawić..... i tutaj nasuwają się dwa rozwiązania (i nie wiem , które wybrać):
    1. Kupić telewizor np. 22 cale, HD Ready, z możliwością podłączenia komputera.
    2. Kupić monitor z wbudowanym tunerem TV.
    Które rozwiązanie będzie lepsze?
    Czy tuner TV w monitorze dorówna jakością i funkcjonalnością Telewizorowi LCD HD Ready?
    Czy po podłączeniu PC do telewizora HD Ready obraz będzie wystarczająco dobrej jakości, aby można było spokojnie sobie przeglądać strony WWW?
    Urządzenie to będzie częściej używane jako telewizor niż jako monitor.

Jeżeli lepiej wybrać opcje pierwszą, to nasuwa się kolejne pytanie: znalazłem dwa telewizory 22calowe, Philips i Sony Bravia, jednak Soniak jest o około 400zł droższy.... czy Sony Bravia jest naprawdę aż taki dobry, żeby dawać za niego 400zł więcej? Czy nie warto przepłacać?
  • Poziom 25  
    pytanie jaki sygnał TV chcesz na tym odbierać? HD czy zwykły TV z np kablówki?
    Jeżeli nie będzie to HD to ja bym był chyba za monitorem z tunerem, zwykły analogowy obraz TV wyświetlany na TV Full HD czy HD Ready jest hmmm do d... w porównaniu do zwykłego TV CRT, na monitorze uzyskasz większe rozdzielczości niż na TV, poza tym obraz z kompa wyświetlany na TV też pozostawia wiele do życzenia... podłączałem lapka do 32'' Sharpa Full HD i na dłuższą metę to chyba nie dał bym rady pracować przy takiej konfiguracji
  • Poziom 9  
    Początkowo będzie to sygnał z kablówki, ale kto wie co będzie później... może sygnał na cyfrowy się zmieni ;)
    Wyświetlacz ten (czy to będzie monitor czy TV) będzie używany częściej jako telewizor niż jako monitor.
    Mam tylko jedno pytanko: czy obraz na telewizorze 22" HD Ready, po podłączeniu do niego komputera, będzie wystarczająco dobrej jakości, aby bez większego problemu (i zmęczenia oczu) przeglądać sobie stronki WWW?
  • Poziom 13  
    Witam. potrzebuje pomocy w kupnie tunera tv. sklep w jakim chciałbym zakupić tuner to allegro.pl. chciałbym tuner zewnętrzny z pilotem. tylko najważniejsze żeby jakość obrazu była ok żebym nie miał z nim problemów..
  • Poziom 14  
    Cześć!
    Niedawno miałem podobny dylemat i roziązałem go następująco:
    podjechałem do Avans-a bo tak akurat sprzedawcy najchętniej rozmawiają z klientem (rozmawiają a nie wciskają towar). No i podłączyli mi jedno i drugie czyli TV z funkcją monitora i monitor z funkcją TV. Naocznie stiwerdziłem że bardziej mi się podoba opcja monitor z funkcją TV. Obraz z PCta był wyraźnie lepszy, obraz z antenki siatkowej minimalnie gorszy. Dodatkowym atutem jest to że za monitor z funkcją TV nie trzeba opłacać abonamentu RTV (podobnie jak n.p. karty TV do PCta - jest to urządzenie komputerowe umożliwiające odbiór sygnału a nie odbiornik). Jeśli chodzi o dodatki to niczym się nie różni od TV: jest pilot, telegazeta, funkcja SLEEP (bardzo dla mnie istotna), NICAM i mnogość ustawień dla dźwięku i obrazu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Arek37 dzięki za odpowiedź :)
    A powiedz mi jeszcze, jaki monitor z funkcją TV wybrałeś? Zależy mi także na dobrych kątach widzenia. Jaki monitor byś polecał? Około 22-24 cale ;)
  • Moderator
    Interpretacja karty komputerowej jako "nieodbiornik" jest błędna. Taka karta jest odbiornikiem i podlega pod opłatę RTV, podobnie jak telefon komórkowy wyposażony w odbiornik radiowy czy telewizyjny.
    Każda karta w komputerze nawet z "bańkowym" monitorem VGA będzie dawała zawsze lepszej jakości odbiór i wynika to po prostu z konstrukcji i zasady działania. Pozostaje jednak problem poboru prądu, w przypadku układu karta- komputer pobór będzie większy, ale i tak niższy niż w przypadku monitora plazmowego.
    W przypadku "specjalizowanego monitora" jakim jest odbiornik zbudowany na monitorze komputerowym, trzeba brać pod uwagę jeszcze jeden aspekt: po zakończeniu cyfryzacji przekazu telewizyjnego w Polsce (2013 rok) należy się spodziewać powszechnego zakodowania wszystkich przekazów naziemnych, a do ich odkodowanie będzie służyła karta dostępowa, której działanie będzie uzależnione od opłacenia abonamentu (o ile go wreszcie nie zniosą ustawowo). Operatorzy satelitarni będą najprawdopodobniej zobligowani udostępniać swoje pakiety na podstawie informacji o opłaceniu abonamentu. Technicznie jest to bardzo proste do wprowadzenia. Pozostanie tylko VoD, to co z netu i kanały FTA z satelity lub inne płatne...
  • Poziom 25  
    irekr:
    bzdury piszesz...

Abonament RTV płaci się nawet nie za używanie ale za posiadanie odbiornika RTV, odbiornikiem RTV nie jest urządzenie którego podstawową funkcją nie jest odbieranie transmisji RTV np telefon komórkowy, czy komputer z kartą TV... o ile się nie mylę nawet za radio w aucie nie trzeba płacić abonamentu ale tego nie jestem do końca pewien.

Jeżeli uważasz, że obraz z karty TV jest lepszy niż na standardowym TV to chyba nigdy nie widziałeś obrazu z karty TV albo masz taką wypasioną że hoho ... o ile na 'baniaku' jako tako to wygląda to na LCD jest tragedia ( zresztą na TV LCD podobnie) a wynika to z tego że obraz nadawany w systemie PAL ma 625 linii, przeliczając to na pixele to tak na oko by wyszło 652 x jakieś ~450? w przypadku monitorów dawno już zapomnieliśmy o takich rozdzielczościach a każde skalowanie obrazu pogarsza jego jakość zwłaszcza jeżeli skalowanie nie jest x 2 x 4 itp tylko o jakąś nie pełną wielokrotność, w tym wypadku dochodzi antyaliasing o ile w ogóle jest zastosowany, analogowy obraz PAL na TV LCD Full HD hmmm moim zdaniem pozostawia wiele do życzenia...

Cyfryzacja TV w Polsce ma zakończyć się w 2011 nie 2013... i to co jest teraz i więcej wcale nie będzie kodowane, znaczy w takim sensie jak C+ i inne platformy cyfrowe.Będzie dostępne FREE. Dlatego warto zaopatrzyć się w tuner DVB-T dekodujący MPEG 4

Ps1. co do abonamentu - czy uważasz że za odbiornik pomiarowy, analizator widma i inne tego typu sprzęty umożliwiające odbieranie i demodulację sygnału radiowego w zakresie 9k - 30GHz, które posiadam w firnie, mam zapłacić abonament?

Ps2. co do abonamentu - poraz 2... chyba wszyscy wiemy komu go zawdzięczamy, kto nie podpisał ustawy znoszącej abonament RTV....
  • Moderator
    Brak znajomości prawa nie zwalnia od obowiązku jego stosowania.
    Zapraszam do tekstu ustawy o opłatach abonamentowych np: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/spis85.htm
    Art. 2 p.7 Ustawy mówi: ...
    Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu....
    USTAWA z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych
    (Dz. U. z dnia 16 maja 2005 r.)
    Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 85 poz. 728
    Opłacie także podlegają urządzenia odbiorcze zainstalowane w pojazdach.
    W tej ustawie i rozporządzeniach jest mowa jakie są wyłączenia w opłatach. Odbiorniki pomiarowe i kontrolne są zwolnione z opłaty.

Odnośnie terminu cyfryzacji: http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1791825-p_1.htm

A kodowanie powszechne: analitycy rynku są przekonani o takim rozwoju dostępów. Pierwszym krokiem było zakodowanie platformy cyfrowej TVP na satelicie Astra. Podobne informacje pochodzą od operatora abonamentu czyli Poczty Polskiej, gdzie z początkiem br wprowadzono do użytku nowy system naliczania, kontroli i ewidencji opłat abonamentowych.
    Takie są realia. Czas pokaże resztę.....
  • Poziom 25  
    Bzdura...
    ustawa ustawą, napisana jest przez ludzi którzy nie maja zielonego pojęcia na ten temat... dlatego potem powstają rozporządzenia i inne wyjaśnienia...
    za komórkę z radiem czy komputer z tunerem TV nie trzeba płacić abonamentu

każdy może się mylić.. jednak w tym wypadku zostało to potwierdzone w trakcie rozmowy z operatorem info linii Poczty Polskiej
  • Moderator
    Z tymi operatorami Infolinii to jest tak ze nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje wypowiedzi.
    Ustawa obowiązuje, komórka z radiem jest odbiornikiem, podobnie jak karta telewizyjna w komputerze.
    Wspomniany Art 2.p.7. został właśnie po to wprowadzony by unikać takich obejść opłat.

Zapis to wyraźnie określa:
    ...
    Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu....

Czyli jak kupimy telefon stacjonarny z radiem to podlega on opłatom.... gdyż jest urządzeniem przystosowanym do odbioru radiowego.

Jak nie wierzysz to wyślij zapytanie na piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jak dostaniesz odpowiedź "na piśmie" że krata telewizyjna w komputerze i radio w komórce nie podlega opłatom to masz u mnie flaszkę.
    I nie zapomnij wcześniej opublikować takie oświadczenie na Elektrodzie - PDF z widocznym numerem pisma i nazwiskiem tego kto podpisał wystarczy. Zapewne inni użytkownicy Elektrody się tym zainteresują.
  • Poziom 25  
    proszę
    punkt 4
    Cytat:

Charakteru odbiornika nie mają natomiast urządzenia
    wielofunkcyjne jak: komputery, telefony komórkowe itp., ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie
    jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych

źródło: http://www.krrit.gov.pl/bip/Portals/0/abonament/abon_inf_rozsz_081204.pdf

jak kolega powiedział nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania, ale obok ustawy jest wiele dokumentów z nią związanych, jak i poglądów wprowadzających w błąd...

nie twierdzę że radio w telefonie czy tuner w kompie nie jest odbiornikiem ale nie jest objęty abonamentem RTV

co do terminów cyfryzacji, do 2011 ma ona być zakończona, do 2013 mają zostać wyłączone nadajniki analogowe, przez te 2 lata będzie cyfra i analog jednocześnie.

Ps. podpisu brak ale może adres źródłowy krrit.gov.pl wystarczy... wiec czekam na flaszke ;]
  • Poziom 19  
    no to sobie koledzy otapi i irekr pogadali o cyfryzacji i abonamencie - wasze zdrowie jak bedziecie pili tę flaszkę, tylko jaki to ma związek z pytaniem kolegi Rajiu?
    Zastanawialiście się kiedyś jak wkurzony jest facet, który czeka na rzeczowa odpowiedź a tu dwóch takich polityków zaśmieca mu temat?

A wracając do pytania podstawowego: problem leży w tym, że panele LCD, stosowane zarówno w TV jak i w monitorach najlepiej pracują w rozdzielczości, do której są zbudowane fizycznie. Zatem jeśli monitor ma rozdzielczość 1680x1050 (np. 22 cale) to przy innej rozdzielczości obraz będzie lekko rozmyty.
    Niestety rozdzielczości kart graficznych nie pokrywaja się z rozdzielczością telewizorów Ready HD 1366x768, zatem ustawienie na karcie grafiki innej rozdzielczości np. 1280x800 będzie powodować rozmycie literek. Tak naprawdę te rozdzielczości dopiero się pokryły dla Full HD 1920x1080. Ja mam Sharpa 32DH77E i z laptopa Dell podłączam przez HDMI ten telewizor i obraz jest ostry, bez rozmyć . Oczywiście pozostaje sprawa komfortu pracy na komputerze z tak dużym ekranem, ale akurat u mnie służy to do oglądania filmów.
    Reasumując na pewno bedzie mniej widoczna róznica pomiędzy fabryczną rozdzielczościa ekranu LCD a sygnału do niego doprowadzonego w przypadku gdy do monitora komputerowego podłaczymi sygnał wizyjny np. w rozdzielczości PAL (SD) lub ready HD 1366x768 (w treści TV sa głównie obrazy a nie tekst) niż do matrycy TV 1366x768 podłaczymy sygnał z PC o rozdzielczości 1280x800.

Dlatego dopóki sygnał TV nie będzie nadawany Full HD 1920x1080 i PC nie będzie mógł wyświetlić obrazu w takiej rozdzielczości lepszym rozwiązaniem jest kupno monitora z tunerem TV niż kupno telewizora z podłaczanie PC.
  • Poziom 9  
    Nareszcie ktoś z konkretną wiedzą i konkretną odpowiedzią :)
    Dzięki KMY za odpowiedź :) Więc pozostaje mi zacząć szukać jakiegoś monitorka 22 albo 24 cale z tunerem TV :)
    Pozdrawiam ;)
  • Poziom 13  
    To lepsze rozwiązanie,polecalbym 22 cale. W jakim przedziale cenowym chcesz się zmieścić??
  • Poziom 9  
    Hmmm... sam nie wiem, może max 1500zł? :) Co byś polecał? Zależy mi też na dobrych kątach widzenia.
  • Poziom 13  
    Kurcze sam nie wiem, jest tyle modeli, że można wybierać i wybierać, mimo wszystko klienci chwalą Samsunga i LG, no ale wiadomo, każdy ma jakieś swoje preferencje.
  • Poziom 19  
    tu masz dwie propozycje, dużo wejść, tunery cyfrowy i analogowy
    http://www.vobis.pl/oferta/monitory_i_telewiz...onitory/886310_samsung_syncmaster_t220hd.aspx
    http://www.vobis.pl/oferta/monitory_i_telewiz...monitory/892251_monitor_22_hyundai_w220t.aspx

odradzałbym rozdzielczość full HD (1920x1080) ponieważ literki będą tak małe, że cięzko będzie to czytać, dla 22 cale optymalna rozdzielczość to 1680x1050, full HD dopiero od 24 cali, i sprawdź, czy Twoja karta w PC obsłuży taką rozdzielczość.

a moim zdaniem wybór pomiędzy np. samsungiem, LG, Hyundaiem, yyjama itp w zasadzie ogranicza się do estetyki, bo technicznie to jest to samo.

Dobry okaże się ten, który nie popsuje się po gwarancji, ale tego Ci nikt nie powie, to jest loteria jak ze ślubem, dopiero po czasie okazuje się czy dokonaliśmy włąsciwego wyboru. Dlatego kup to, co Ci się spodoba i mniej nadzieję, że to dobry wybór.