Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o strojenie anteny

20 Cze 2004 05:03 2243 4
  • Poziom 16  
    jak mozna zestroic antene na ukf bez zadnych przyzadow w rodzaju reflektometru lub czegos takiego, potrzebuje zestroic wlasnie antene ale jak narazie nie posiadam takiego przyzadu i w najblizszym czasie sie nie zanosi, a jedynie bede robil sonde w.cz. czy jest jakis sposob aby zestroic antene tak mniej wiecej aby wiecej wysylala niz odbijala,
    i jeszcze jedno, czy do tej sondy moze byc miernik cyfrowy czy koniecznie wychylowy?

z gory dziekuje za odpowiedz
    Ortografia[h]
  • Poziom 37  
    Do sondy w.cz. zdecydowanie najlepiej jest użyć przyrządu wychyłowego a może to być nawet taki trochę bardziej rozbudowany wskażnik wysterowania. Cyfrowy może być zakłócany przez w, cz. Widziałem na "Allegro" takie tanie przyrządy analogowe (uniwersalne) za ok. 7zł lub wybierz jakiś "tablicowy". Antenę w zasadzie można zestroić bez SWR-metru ale trzeba mieć do tego jakieś tam doświadczenie (dawniej krótkofalowcy nie dysponując przyrządami jakoś sobie radzili). Efekty żle zestrojonej anteny to nadmierne grzanie się końcówki mocy, zwiększona ilość harmonicznych, skłonnośćdo wzbudzania się (przy mikrofonie ze wzmocnieniem) itp. Pomyśl może nad zbudowaniem jakiegoś prostego przyrządu. W dzisiejszych czasach to nie jest problem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Najtańszy reflektometr (taka SWR-miarka na CB) kosztuje ok 35PLN .
    Z tego co próbowałem to one dość dobrze się sprawują do 200 MHz. Nie są one zbyt dokładne ale wystarcza.Czy opłaca się robić przy tej cenie?
  • Poziom 16  
    zrobilem sobie sonde, dziala, i mam teraz takie pytanie, czy to normalne ze na masie ukladu jest tez sygnal w.cz.? dodam ze sprawdzalem na sztucznym obciazeniu. dorobilem tez filtr na wyjsciu,
    mam jeszcze jedno pytanie, czy nadajnik mozna zasilac zasilaczem impulsowym z pc?
  • Poziom 37  
    W.cz. to jest zupełnie inny "świat" niż prądy stałe! Pamiętam moje pierwsze z nim kontakty, wyglądało to na "cuda". Niepodłączony nigdzie przyrząd analogowy, leżący na stole zaczynał się wychylać a głośnik leżący luzem w szpargałach, bez zasilania, zaczynał "gadać" w czasie nadawania. Każdy jeden odcinek przewodu jest anteną odbiorczą i indukuje się w nim w.cz. Podobnie jest z masą, tylko jeden punkt na niej jest masą, natomiast wszystkie inne to już są pewne odcinki przewodów, na których występuje (może występować) różnica potencjałów. Zwróć uwagę na montaż niektórych układów w.cz. - elementy połączone do masy, są łączone do jednego punktu. W zasadzie można zasilać nadajnik zasilaczem impulsowym ale mogą czasami wystąpić (w zależności od częstotliwości przetwornicy i nadajnika) pewne zakłócenia. Należy to sprawdzić praktycznie porównując "czystość" modulacji z zasilaczem impulsowym i tradycyjnym lub baterią.