Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt zabezpieczenia z kamerą - proszę o pomoc i uwagi

20 Cze 2004 10:52 3830 24
  • Poziom 42  
    Witam!
    Mam w planie zrobienie zabezpieczenia do domu, proszę o sugestie, uwagi, propozycje, rady, o wszystko!
    Mianowicie chcę zrobić układ, który w momencie wykrycia ruchu w pomieszczeniu włączy kamerę, która bezprzewodowo przekazuje obraz do magnetowidu! Pierwszy problem: czy są układy które włączą magnetowid kiedy kamera zacznie nadawać? Najtępnie czy są urządzenia, które (nie posiadam alarmu stacjonarnego) zadzwonią np. na moją komórkę, kiedy włączy się kamera?
    I teraz najlepsze: mam komórkę, która może odtwarzać filmy w czasie rzeczywistym, czy są urządzenia, które zaczną za pomocą, poprzednio wymienionego, dialera przekazywać obraz z kamery na mój telefon? Proszę znawców tematy telewizji dozorowej o opinię! Proszę takż polecić mi rodzaj kamery! Jasne pomieszczenie, kąt 120, może być czarno biała, bezprzewodowa! Na jakie jeszcze parametry kamerki muszę zwrócić uwagę? Czy kamerki typu "kruszynka" mają jakąś normalną jakość obrazu czy jest to raczej jedna plama? Serdecznie proszę o pomoc!
  • OptexOptex
  • Poziom 20  
    No problem. Wszystko można jak masz odpowiednią ilość pieniędzy na zrealizowanie tak złożonego układu.
    Magnetowid powinien mieć tzw. szybki start (są takie). Wchodzisz stykiem przekaźnika na wyprowadzone styki przycisku szybkiego startu i zaczynasz nagrywać. Były gadgety typu videosender i podobne. Odrobina przeróbek i będziesz miał sygnał video dla magnetowidu. Kamery można dobrać jakie potrzeba. Może taką 480 TVLIN o wymiarach 6.6x 5.5x 10mm (tayama) za jakieś 1500.00 zł. Telefony przemysłowe GPRS mogą przesyłac obraz na twoją komórkę poprzez sterownik (telefon + sterownik to jakieś 2500.00 do 4500.00 zł.) I koszt przesyłanych obrazków (100kB to 0.5 zł.)
    Jeżeli rozwarzasz tak złożony układ, to może zacznij od porządnego alarmu w domu?. Łatwiej będzie do niego dokładać inne funkcje.
    Jak mówiłem no problem. Wszystko można - tylko po co?
    Jeżeli to dom wolnostojący we własnym ogrodzie to zrobiłbym alarm zewnętrzny i zanim ktoś podejdzie do okna lub drzwi już alarm zaczyna działać. Najczęsciej intruz daje spokój i odchodzi. Wyłamanie zamka drzwi lub forsowanie okna przy wyjącym alarmie, znalezienie centrali, rozwalenie jej to jakieś kilka - kilkanaście minut, a wtedy już ktoś może nadjechać odpowiednio powiadomiony. W takich wypadkach nie ryzykują.
    Pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 42  
    Tak Kolego zgadzam się, ale ja nie zaznaczyłem, że kamera wisi na ścianie i jest zawsze w jednym pomieszczeniu! Jest to robot, który znajduje się w pomieszczeniu! Kiedy wykruje ruch przechodzi w stan aktywny i przemieszcza się za osobnikiem jednocześnie uaktywniając swoją kamerę i całą procedurę którą opisałem powyżej! Jego oczyjnikowanie i napędy pozwalają na ciche poruszanie się po obiekcie za "włamywaczem" jednocześnie omijająs przeszkody na drodze i zachowując określony dystans! W przypadku nagłego zmniejszenia dystansu (osoba szybko podbiega aby zeaktywować robota) układ mechatroniczny wystrzeliwuje elektrody w osobnika i włącza paralizator! To ogół możliwości! Do tego jest mi właśnie potrzebnny temat kamera i przesył wizji! O ile już wykombinowałem załączanie i nagrywanie na magnetowid, to proszę wyjaśnij mi jeszcze możliwość przesłania filmu na komórkę? I jak podłączyć pod to dialer (one współpracują z centralami, a bez centrali)???
  • OptexOptex
  • Specjalista elektryk
    Witam - jestem zszokowany tym robotem - to jakiś żart czy serio serio??? :)
    może jakieś fotki
  • Poziom 42  
    Nie jest to bajer! To jest konto mojego Taty, ja jestem studentem Politechniki Śląskiej na kierunku właśnie Mechatronika i moim zadaniej jest zrobienie tego co opisałem wyżej! Większość jest gotowa została tylko kamera! A mechatronik ma to do siebie, że nie składa tranzystor po tranzystorze całego np. nadajnika i odbiornka tylko bierze gotowe te elementy dlatego proszę o pomoc i poradę skąd je wziąć? Najlepiej oczywiście jak najtaniej?
  • Poziom 20  
    Zostałem ugotowany! Teoretyzujmy.
    1. Musisz zorientować się jaki format danych video akceptuje ta komórka.
    2. Należy sprawdzić czy jest scalak z zaimplementowanym takim formatem tj. wejście analog video, wyjście - żądany standard.
    Jeżeli nie ma, to trzeba pentium 4 i procedurę (graber i obrobienie strumienia), lub zrobić sobie taki (PALe GALe itd.)
    3. Idealnym torem jest "transparent" GPRS. Polecam Wavecom Fastrack frmy Wector z Gdyni. Doradzam kontakt. Pomogą i ułatwią. Tanio to nie będzie, bo telefon (właściwie przemysłowy komunikator) to około 160 EURO, ale rozwiązanie jest sprawdzone i pewne.
    4. Sterownik spinający strumienie danych powinien być prosty(dla Ciebie). powinien wybrać zadany numer (standardowe komendy AT), i wysyłac strumień danych (tu video + ew fonia) do odbiornika, którym jest ta komórka. Powinien także mieć możliwość zadecydowania kiedy należy zakończyć sesję. (bo zbankrutujesz)

Jeżeli nie są to tylko pobożne życzenia, to napisz coś więcej o napotykanych problemach na adam(malpa)mechatronix.com.pl
    Jestem dość blisko z automatykami i cybernetykami z Uniwersytetu Śląskiego, jest kogo zapytać.

Są klocki niewielkie i niespecjalnie drogie. Nadajnik video z modulacją FM + fonia 6.5 MHz, zasilane 12V, zamknięte w konserwie 2x3x5 cm, lekkie, cena poniżej 500 zł. Pracują w paśmie 1.2GHz z malutką mocą. Antenka dookólna (bacik) o dł. ok 6 cm. Czasem ich używam. Odbierasz je na starym odbiorniku satelitarnym z giełdy za 10 do 50 zł. (50 jak pełnosprawny).
    Pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 1  
    Co do urządzeń radiowych to polecam strone www.ttstudio.pl
    Oni ci na pewno pomogą. Stosowałem ich nadajniki i sprawdzają się rewelacyjnie.
  • Poziom 42  
    Pogadałem trochę z hurtownikami i stwierdzam, że zostanę przy pomyśle bezprzewodowego przesłania sygnału do kompa i nagrania kiedy jest ruch! Bo na przesłanie na komórkę studenta nie stać ;`( Mam następne pytanie: pytałem o to w sklepach ale nie potrafiono mi pomóc, czy są czujki ruchu, które reagują na temperaturę ciała, tak jak kamera termowizyjna?! Oczywiście może być to inne rozwiązanie, ale idea jest taka: wyobraźmy sobie, że czujka jest zawieszona i kręci się i w tym przypadku nie reaguje, zareaguje dopiro kiedy ktoś wejdzie! Doradźcie! Zwykłe czujki PIR się nie nadają i troszkę nie wiem co mam tam założyć?
  • Poziom 14  
    no to mamy konstruktora ;) gratuluje
    a czujka jesli sie kreci to zadna nie zareaguje,tak mi sie wydaje,musi miec troszke czasu aby stwierdzic wzrost temp.(na kazdej czujce jest podane przy jakim wzroscie temp /w jakim czasie reaguje)
    jest specjalne oprogramowanie do systemow alarmowych,sledzi obraz przesylany do kompa,ale go nie nagrywa,dopiero po wykryciu ruchu(czyli zmiany w obrazie) zaczyna zapisywanie,moze cos takiego i trzy kamerki 120 stopni,tyle ze trzeba by znalezc w necie jakis taki prgram
    co do czujek to moze starsze analogowe,ktos kto sie zna moglby odlaczyc "kanal ruchu" a zostawic czujnik temp.
    mysle ze warto by sie w tym przypadku zastanowic nad czujkami mikrofalowymi,lub ultradzwiekowymi(takie jak w alarmach samochodowych)
    w kazdym razie uwazam ze nic co sie kreci,odpowiednio nie zadziala,chyba ze jakis wojskowy radar ;),to nie film ;)jak pojazd ruszy to tez zgubi punkt odniesienia
    swoja droga,jak realizujesz sledzenie napastnika?recznie sterowany?jak stwierdzisz faktycznie niebezpiecznego zblizenia sie i moment "strzalu"?manual? czy po to ta kamera?
    pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Potrzebne Tobie podzwspoły po prostu nie istnieją. Nie było powszechnego zapotrzebowania na takie, więc nikt ich nie opracowywał. Przy tak stawianych założeniach pracy konstruowanego układu konieczne będzie przebijanie się przez bardzo zaawansowane konstrukcje elektroniczne. Wszystko można, tylko po co?
    Może lepiej zmienić założenia? Dopasować je do istniejących możliwości technicznych klocków już sprzedawanych?
    pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 42  
    Jak narazie ruch jest wykonany następująco (sterowanie nim): są trzy PIR-y o b.wąskim działaniu jeden patrzy na wprost drugi 25stopni w lewo trzeci w prawo jeżeli ruch jest na środkowym wszystko jest ok jeżeli wychodzi ze środkowego i pojawia się na lewym robot obraca się w lewo! Problem w tym, że kiedy się obraca zaczynają działać wszystkie trzy czujki! A odległość, to laserowy pomiar odległości! Kamer ma tylko nagrywać kiedy trzeba i nic poza tym! No i tak myślę nad tym ruchem i nie wiem co tam dać bo np mogę wsadzić czujniki opryczne IFM ale kiedy robot zbliży się np do krzesła też czujnik zadziała! Dlatego pomyślałem o tej temperaturze! Ma ktoś jakiś pomysł? Za wszystkie sugestie będę wdzięczny! Pozdrawiam Michał
  • Poziom 42  
    A to z tym nagrywaniem obrazu kiedy jest ruch to już się orientowałem i chyba wybiorę to rozwiązanie (bo na "lepszejsze" studentów nie stać!) ;`) Kolorowa mała bezprzewodowa kamerka kosztuje razem z odbiornikiem 199 a karta z softem o którym mowa wyżej 179zł. A czy koledzy mogą mi przybliżyć o co chodzi z tym wycinaniej jednego toru i zostawieniem drugiego (temperatury)? A no i następne pytanie mi się nasunęło: czujki PIR mają długą zwłokę przy włączaniu jak to wyeliminować?
  • Poziom 14  
    a co ten robot zrobi w korytarzu,gdy napastnik wejdzie do pomieszczenia? nie chcial bym negowac pomyslu ale jesli to bylo by do zrobienia polsrodkami to w tesco czy innym markecie do nabycia byly by firmowe elektroniczne psy w roznych kolorach z opcja na pilota telewizyjnego,a narazie to wymyslono bezobslugowe kosiarki do trawy za cene 10 normalnych(albo i lepiej,nie widzialem nigdy w sprzedarzy takiej)
    mysle ze jesli juz to nalezy pomyslec o czujkach na scianach,do lokalizacji intruza,radiowy przekaz danych,robot ma aureolke z diod pir na czole(nadawcze i odbiorcze),w mieszkaniu we wszystkich pomieszczeniach lustereczka poprzyklejane jako ekraniki w odpowiednich miejscach i pod odpowiednimi katami,sterowanie mikrokontrolerem z pamiecia w ktorej robocik ma mape mieszkania,dostaje sygnal z czujek(tych na scianach) gdzie jest intruz i leci tam na zlamanie karku,krzeslo nie krzeslo,lamie,przewraca,gryzie i szczeka;) ,gdy juz jest w pomieszczeniu mozna by sprobowac lokalizowac obiekt brakiem odpowiedzi z tych ekranikow i tam kierowac robota,wtedy dopiero mamy faktyczne sledzenie,czujnik mikrofalowy pilnuje by za blisko nikt sie do robota nie zblizyl,co do strzalu to nie wiem jak wycelowac.
    pewnie prosciej,taniej i wogole bylo by zrobic to oparte na kamerze i odpowiednia obrobka sygnalu(ruch mozna ocenic przez zliczanie pikseli tylko kto napisze ten program)
    no i mozna jeszcze wykorzystac radiolokacje,choc mapa pomieszczenia tak czy siak jest konieczna chyba ze wyposarzymy robota w mlot wyburzeniowy na wypadek scianki dzialowej... :D tez nie wiem kto takie cos oprogramuje zeby sterowalo to naszym pupilkiem
  • Poziom 42  
    Sterowanie jest z GeFanuc Versa MAX tak więc z obliczeniami nie ma problemu! Fajny ten pomysł z tysiącem lusterek i mapą pomieszczenia ale to ma być autonomiczna maszynka więc żadnej mapy być nie może i nie będzie bo co kiedy zapuszczę go w innym mieszkaniu? Program jest już praktycznie napisany! Jeszcze pozostał dobór tych nieszczęsnych czujek i zadeklarowanie w programie poziomów na wejściach! Na daszku jest PIR dookólny i kiedy on wyryje ruch, robot ma zacząć się obracać i znaleźć ten ruch!
  • Poziom 20  
    Wydaje mi się, że lepiej byłoby przenieść tego robota jako wirtual do peceta. Porównanie obrazu pustego mieszkania (z pamięci) z obserwowanym z kamer da lokalizację intruza. Potem tylko detonacja ładunku o dużej sile rażenia umieszczonego centralnie w pomieszczeniu i mamy... wujka w stanie szoku, co chciał nas odwiedzić, bo był w naszym mieście przejazdem.
    Adam M.
    P.s. Znasz budowę matrycy czytnika lasera dla CD? Ona śledzi plamkę i wymusza nadążanie mechanizmu za nią kierując ja stale na środek. Zrób sobie to w podczerwieni i powiększ z dziesięć razy. Elektronika ze starego CDx4 i gotowe.
  • Poziom 42  
    Tego nie studiowałem jeszcze! Czy możesz polecić mi jakieś artykuły o tym laserze? Albo o tym PC o którym wyżej piszesz?! A jeżeli chodzi o ten laser to znaczy mam wykonać całą tę precyzyjną mechanikę? Łącznie z nawinięciem tej ślicznej kwadratowej cewki? Bo jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić?!
  • Poziom 20  
    Oczywiście nie. Mnie chodzi o zasadę na jakiej to pracuje. Umieszczenie np. trzech pyrosensorów (czujników podczerwieni) w tubach (krótkich, kilka mm) i skierowanie ich trochę od siebie (jeden na wprost, drugi w lewo, trzeci w prawo) w jednoznaczny sposób definiuje położenie źrudła ciepła wzgl. takiego czujnika (w poziomie). Pojawienie się sygnału w jednym ze skrajnych to sygnał skrętu w stronę przeciwną itd. tak działa czytnik CD. Chodzi o zasadę.
    Adam M.
  • Poziom 14  
    odnosnie czujek- jest taka firmy crown tlc-15 ,jest analogowa czyli elektronik z miernikiem moglby cos wywnoskowac,i tak wlasnie musisz zrobic,elektronika czujki jest tak zrobiona ze ostatecznie daje przerwe lub zwarcie,zadnych poziomow napieciowych do zadeklarowania.trzeba by taka czujke wziasc,popatrzec na nia z bliska,podlaczyc i testowac mierzac na plytce gdzie jest sygnal temperatury a gdzie ruchu i z tamtad wyprowadzic sygnal ktory potem jakos interpretowac w programie.byc moze z cyfrowymi czujkami bedzie jeszcze prosciej jesli maja osobne tory,jesli nie to nie ma co.
    http://www.napad.pl/katalog/oferta.php?kat_id=39
    tu masz czujki do wyboru do koloru
    dalej twierdze ze nie do konca jest to dobra idea-napastnik znika za drzwiami,naroznikiem sciany i klops,robocik staje.
    pozdrawiam
  • Poziom 42  
    nie robocik ukierunkował się na napastnika a skoro nie działa czujka odległości to jedzie, nie staje! Ale to problem, który powstanie jak z czujkami się uporam! Co do postu jeden wyżej! To zrobię tam właśnie że zamontuję w rerkach te czujniczki i obadam ja to się będzie sprawowało! Dam znać!!!
  • Poziom 20  
    Janku, pooglądaj np. w necie jak rozwiązuje się podążanie za przesuwajacym się słoneczkiem obrotnic wszelkiego rodzaju kolektorów słonecznych. Tam są matryce fotoelementów rozdzielone niewysokimi ściankami. "Odjechanie" słoneczka zacienia część z nich wymuszając reakcję układu tak, aby temu przeciwdziałać. To przecież Twój problem cząstkowy.
    Pozdrawiam Adam M.
  • Poziom 23  
    widziałem taką kamerke czujką ruchu w citi financialjak wejdziesz w jej pole dioda sie pali kamerasię włącza i nagrywa.
  • Poziom 11  
    co do wykrywania ruchu za pomocą kamery rczej jest to chybiony pomysl w wyniku szumów każde dwie klatki porównywane beda inne, chyba ze zastosujesz FTT do obrazów :D w sumie juz cos takiego robia ale to nie mechatronika :)
  • Poziom 42  
    Nie ma szans! NIGDZIE nie idzie dostać pyroelementów!!!!!
  • Poziom 20  
    Firma nazywa się BNS w "kukurydzach" w Chorzowie (osiedle 1000-lecia wjazd koło Wesołego Miasteczka). Leży tego jak maku.
    Można dostać w wielu miejscach.
    Pozdrawiam Adam M.

• Poziom 28  
    powiem krotko pomysl fajny...
    ja na prace dyplomowa tez robilem robota tyle ze kupe czasu temu ....
    ale co do wyrywania ruchu ....
    sa urzadzenia do dzielenia obrazu w systemach dozorczych tzw quady z opcja detekcji ruchu ...
    a poza tym moim zdaniem pomysl nieracjonalny bo trzeba by analizowac sytuacje i wykrywac co to sie porusza co by niee reagowal np na mysz :-)

a lepszym pomyslem bedzie ultradzwiekowy radar! gotowe mowuly dostaniecsz na www.robotics.com

pozdrawiam
    marek

a i te moduly maja wyjscie rs !!!