Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Internet nadawany drogą radiowa

rafkawasaki 14 Oct 2009 19:03 5215 35
    rafkawasaki
    Level 12  
    W mojej okolicy umieszczony jest nadajnik radiowy bezprzewodowego dostepu do Internetu. Jaki sprzęt potrzebuje oprucz anteny i kabla, żeby go zainstalować, jaki modem czy wystarczy połączyć antene z kartą sieciową. Czy taka metoda nadawania Internetu to to samo co Wi-Fi. Czy laptop wyposazony w kartę Wi-Fi połączy się z taka siecią czy potrzeba oprogramowanie i.t.d.?
    irekmszyca
    Level 12  
    I tak musisz zacząć od firmy,która tym zarządza.Przeważnie oni dają swoje modemy(za opłatą,oczywiście)Jeżeli będziesz chciał zrobić sobie w domu sieć,to będziesz musiał mieć router.I jeszcze jedno-jeżeli masz inne możliwości,to unikaj radiówki.Ja mam i co dzień przeklinam.
  • Helpful post
    Darrieus
    Level 38  
    Quote:
    Czy taka metoda nadawania Internetu to to samo co Wi-Fi.

To to samo, tylko że na skalę "masową" i przy użyciu "profesjonalnych" anten, ale to dalej stare poczciwe wi-fi.
    Zresztą ten sposób dostępu do internetu wymiera śmiercią naturalną.
    kogiel
    Level 16  
    Laptop raczej sie nie połaczy bo ma słabą antene chyba,ze masz bardzo blisko (200m)
    Nie powiedział bym ,ze ten internet wymiera w netcompie płace 22zł i mam 1M
    Darrieus
    Level 38  
    Nie przyrównuj lubania do średniej krajowej, bo średnia jest taka że ci malutcy sukcesywnie zwijają interesy.
    kogiel
    Level 16  
    Nie prowadze statystyk krajowych ,ale za tą cene to zadna netia neostrada czy dialog nie da mi netu z tą predkoscią a tu mam i to bez zadnej umowy i chaczyków i dopóki bedzie zostaje na radiówce
  • Helpful post
    djrysiek
    Level 11  
    Możesz zawsze się połączyć na "Brutala" jeżeli masz wystarczającą wiedzę. To jest łamanie prawa, więc ciebie nie namawiam. Ta technika nazywa się WARDRIVING i wymaga sporej wiedzy na temat systemów unixowych jak i sieci bezprzewodowych. Patrząc na tekst twojego tematu, myslę że nie posiadasz takiej wiedzy ;)

Na początku kup sobie kartę WLAN najlepiej PCI a jak masz laptopa to USB z wyjściem na Antenę. Do tego Antenę zewn. najlepiej kierunkową (panel albo Yagi) i dobry kabel połączeniowy. Co do kabla polecam h155 ale nie CHIŃSKI!! A na koniec skontaktuj się z firmą providerską "tą od neta" i masz internecik ;)
    Darrieus
    Level 38  
    djrysiek wrote:
    Możesz zawsze się połączyć na "Brutala" jeżeli masz wystarczającą wiedzę. To jest łamanie prawa, więc ciebie nie namawiam. Ta technika nazywa się WARDRIVING i wymaga sporej wiedzy na temat systemów unixowych jak i sieci bezprzewodowych. Patrząc na tekst twojego tematu, myslę że nie posiadasz takiej wiedzy ;)

Na początku kup sobie kartę WLAN najlepiej PCI a jak masz laptopa to USB z wyjściem na Antenę. Do tego Antenę zewn. najlepiej kierunkową (panel albo Yagi) i dobry kabel połączeniowy. Co do kabla polecam h155 ale nie CHIŃSKI!! A na koniec skontaktuj się z firmą providerską "tą od neta" i masz internecik ;)

Tak na pewno się włamie, zwłaszcza jak będzie WPA2 albo VPN, albo kilka blokad jednocześnie, filtrowanie MAC było modne 10 lat temu, jak wi-fi to była "kosmiczna technologia", wtedy jeszcze dało się pobawić , teraz to chyba tylko jak sieć zrobi jakaś lama do kwadratu :|
    Darrieus
    Level 38  
    Modem tu do niczego nie jest potrzebny.

Rozwiązania zasadniczo są dwa.
    1. Karta sieciowa wi-fi w komputerze + przewód h155 (koncentryk) + antena na elewacji/dachu
    2. Akcess Point w trybie client (jako odbiornik wi-fi) + skrętka ethernet + klasyczna karta sieciowa w komputerze.

Bardziej łopatologicznie to jak zadasz konkretniejsze pytanie.
    rafkawasaki
    Level 12  
    Ale karta Wi Fi jest bezprzewodowa to w jakim celu mam ją podłączyc z anteną?( w miejsce gniazda anteny na karcie?)
    Spotkałem się z przypadkiem antena na dachu, skrętka podłączona tuż przy PC do zasilacza i dalej do karty sieciowej. W jakim celu stosuje się zasilacz chodzi o wzmocnienie sygnału?
    Darrieus
    Level 38  
    Zasilacz zasila acces point postawiony na dachu, tak samo jak trzeba zasilać każdy inny router , acces point jest w sumie routerem.

Quote:
    Ale karta Wi Fi jest bezprzewodowa to w jakim celu mam ją podłączyc z anteną?

Telewizor też jest bezprzewodowy, to po ci ci antena na dachu, chyba dobrze pytania nie przemyślałeś.

Quote:
    Spotkałem się z przypadkiem antena na dachu

To był wariant nr2 podany który wcześniej opisałem , i nie myl anteny z acces pointem.
    rafkawasaki
    Level 12  
    Posiadam karte WLAN PCI z anteną. Czyli mam ją wymontować i podłączyć kabel koncentryczny od anteny zewnętrznej?
    A czym różni sie Acces Point od anteny?
    Moze kolega dokładniej opisać te 2 przypadki? Z góry dziękuje.
    Czy Acces point musi byc zawsze zasilany zasilaczem?
  • Helpful post
    Darrieus
    Level 38  
    Antena jest odkręcana.
    Kupujesz przewód albo już z zarobioną wtyczką albo robisz sam, to w sumie sprawa "kosmetyczna" jak z telewizorem, możesz mieć antenę pokojową a możesz mieć na dachu 10 pięter wyżej.

Acces Point wyobraź sobie jako router z wbudowaną kartą WLAN możesz do niego od razu podłączyć większą ilość komputerów (tak jak do routera) , w przypadku karty WLAN jest to niewykonalne, chyba że przez "udostępnianie połączenia" ale w tedy to twój komputer będzie routerem....

Acces Point zasilany musi być zawsze (tak jak router), dla wygody zasilanie puszcza się przewodem ethernet (np. na dach) takie zasilanie fachowo
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet
    Wykorzystuję sie wolne pary skrętki, par jest 4, sieć używa tylko 2 par, dla tego jest coś takiego jak PoE.
    rafkawasaki
    Level 12  
    Witam. Zrozumiałem 1 przypadek. A jesli chodzi o 2 to access point dostarcza sygnał a nie pobiera, czy to samo co ruoter bezprzewodowy? Ruoter jest podłączony do sieci przewodowej i ma zainstalowane antenki dzieki którym łączy sie z komp. posiadającymi bezprzewodowe karty sieciowe. Czy jak kolega wspominał ten access point tez jest zainstalowany na dachu? Mieszkam w swiętokrzyskim gzie jest rozbudowana siec internetu radiowego.Z tego co sie dowiedziałem to w większych miastachznajdują sie stacje bazowe podłaczone do sieci przewodowej. Sygnał ze stacji bazowej jest przekazywany radiolinia do nadajnika. U odbiorców na dachu sa anteny(kształt kwadratu), a w większych odległościacg od nadajnika na najwyzszych budynkach zainstalowane są przemienniki. Czy to moze ten przemiennik pracuje jako access point? Ma 2 anteny. Jedna odbiorcza skierowana w strone nadajnika , a druga nadawcza emitująca sygnał do dalszych odbiorców.Jaki jest zasięg takiej sueci? Czy to jest 802.11 taki jak hot spot np. w hotrlu, tyle ze ma mocniejsza antene i wyzej zainstalowaną i dlatego ma większy zasięg?
  • Helpful post
    krzysztofh
    Level 29  
    Kurcze, lubamet już to dokładnie Ci opisał.
    Aby odebrać sygnał z nadajnika jak piszesz, musisz mieć antenę np taka płaską o kształcie kwadratu, są też cylindryczne o wydłużonym kształcie.
    Sygnał, który odbierze antena nie nadaje się do podłączenia do karty sieciowej czy typowego routera.
    Do tego jest właśnie Acces Point, do którego podłączasz się z kablem od anteny. Z niego wychodzi już skrętka do komputera lub routera. Acces Point może mieć kilka wyjść rj45, ale jak masz router to on będzie (również jak może bezprzewodowo dystrybuować sygnał w Twoim domu). Z nim połączy się po wifi Twoja karta sieciowa w kompie.
    Ale aby mieć sensowną przepustowość pasma to trzeba zadbać o providera i umowę. Czasem jest dostęp free, ale nie licz na specjalne możliwości w takich warunkach.
  • Helpful post
    Darrieus
    Level 38  
    Wszystko co jest wi-fi to jest (802.11).
    Przemiennik to po naszemu acces point który działa jaki wzmacniacz sygnału czyli dalej jest to 802.11, masz punkt A , kociół i punkt B, w punkcie A jest dajmy na to nadajnik (acces point) na kościele zamontowany jest też acces point który odbiera sygnał A ,wzmacnia go i przesyła w kierunku B.
    To wszystko acces pointy, tylko są różne ich modele, jeden może np tylko odbierać, drugi może odbierać albo działać jako odbiornik (klient) a może miec 3 funkcję na raz.
    Jak z routerami ;) jeden nie potrafi nic szczególnego, inny będzie miał zarządzanie pasmem, drugi będzie miał filtrowanie MAC, trzeci będzie miał wbudowane DynDNS, a czwarty jeszcze coś innego....
    Bardziej łopatologicznie się nie da. można to wytłumaczyć na warstwie OSI, dopiero by ci baniak spuchł. (to jakby w instrukcji telewizora napisali na jakiej zasadzie działa nadajnik zaczynając od tego skąd ma prąd a na antenie kończąc 8-O - kogo to interesuje)

Tak hotspoty to też acces pointy, tylko takie za 500zł a nie za 99zł i ma mocniejszą antenę, to jest dalej 802.11 ......
  • Helpful post
    draski
    Level 15  
    lubamet wrote:

Tak na pewno się włamie, zwłaszcza jak będzie WPA2 albo VPN, albo kilka blokad jednocześnie, filtrowanie MAC było modne 10 lat temu, jak wi-fi to była "kosmiczna technologia", wtedy jeszcze dało się pobawić , teraz to chyba tylko jak sieć zrobi jakaś lama do kwadratu :|

z tą wypowiedzią to nie do końca prawda to jedno a i lama do kwadratu to bywają także zawodowi admini

co do reszty ap u klienta przeważnie działa w trybie "klijenta" może też jednocześni być ruterem zależy od sprzętu "wisp"
  • Helpful post
    mm2006
    Level 20  
    lubamet wrote:
    acces point jest w sumie routerem.
    [...]
    Acces Point wyobraź sobie jako router z wbudowaną kartą WLAN możesz do niego od razu podłączyć większą ilość komputerów (tak jak do routera)

W sumie to access point nie jest routerem i nie można za pomocą AP podłączyć większej ilości komputerów. Access point w trybie client tylko odbiera sygnał i nadal można podłączyć tylko jedno urządzenie, o którym wie dostawca. Chcesz nauczyć kolegę co ma zrobić a mylisz podstawowe pojęcia.

lubamet wrote:
    można to wytłumaczyć na warstwie OSI,

Jakbyś chciał to wytłumaczyć na modelu OSI/ISO to musiałbyś sam sobie zaprzeczyć właśnie dlatego że AP i router są urządzeniami innych warstw.
    Darrieus
    Level 38  
    Quote:
    Access point w trybie client tylko odbiera sygnał

Na pewno ? A jak ma takie dobrodziejstwo jak NAT to dalej "tylko odbiera" ?
    Można tak dyskutować....

Z warstwą trochę poleciałem, ale cytat z wiki

"Fundamentem, na którym zbudowany jest model referencyjny OSI, jest jego warstwa fizyczna."

Nie wiadomo jak to ugryźć jak ktoś zadaje pytania na poziomie pani Zosi z biura...
    rafkawasaki
    Level 12  
    A jak bedzie z przypadkiem acces point np. na budynku szkoły ma odbierac i nadawac po wzmocnieniu sygnału. Jak bedzie wyglądało połączenie z obiema antenami. Czy jedna z nich ma byc kierunkowa odbiorcza , a druga dookólna nadawcza? Potrzebny będzie wtedy AP , Anteny i zasailacz czy jeszcvze jakieś uządzenia? A jak będzie wygłądała sytuacja gdy zechce podłączyc sie do AP komputerem znajdującym sie w budynku szkoły? proszę o rozwiniecie tematu?

9odbiorcza)
    Darrieus
    Level 38  
    Repeater/wzmacniacz nie musi mieć 2 anten - wiem dziwne :)
    Może odbierać i nadawać tą samą, jakie stosuje się anteny/antenę to zależy jaki efekt chce się osiągnąć (wzmocnić wszystko i wszędzie, czy tylko przesłać punkt<>punkt) temat rzeka. Sprecyzuj ten komputer w szkole ?? jak masz na szkole AP który odbiera , to w szkole albo stawiasz router przewodowy i rozdzielasz (odebrany) internet już za pomocą sieci ethernet, albo router wi-fi i robisz wewnętrzną siec radiową w szkole która rozsyła po szkole to co odebrał AP na zewnątrz.....

P.S. Popraw swój post.
    krzysztofh
    Level 29  
    mm2006 wrote:

W sumie to access point nie jest routerem i nie można za pomocą AP podłączyć większej ilości komputerów. Access point w trybie client tylko odbiera sygnał i nadal można podłączyć tylko jedno urządzenie, o którym wie dostawca. Chcesz nauczyć kolegę co ma zrobić a mylisz podstawowe pojęcia.

To nie jest prawda. Otrzymujesz tylko jeden IP, ale są APki, które pozwalają na dołączenie kilku PCtów. Sam miałem taki, jak miałem poprzedniego providera po wi-fi.
    Teraz też mam radiówkę ale WiMAX od Netii i tu mam jeden adres i jedno wyjście rj45, do którego podpięty jest router, ale tu już inna bajka.

Tak na marginesie WiMAX to całkiem inna para kaloszy. Jak ktoś ma wybór w zakresie radia to polecam taki właśnie dostęp.
    Wi-fi, szczególnie w większych miastach bywa zawodne lub niestabilne z powodu zakłóceń.
    draski
    Level 15  
    mm2006 wrote:

A co z opcją "Gateway" nawet przycięcie pasma można ustawić i to jest 5460 v2
    Internet nadawany drogą radiowa
    Darrieus
    Level 38  
    rafkawasaki wrote:
    A czym rózni sie AP od ruotera bezprzewodowego? I w jakim przypadku je stosujemy?

Generalnie to nazwą 8-O
    Router bezprzewodowy to nic innego jak AP , a gdzie go można zastosować zależy jakie ma dostępne funkcje.

ap, ap client, bridge, wds, repeater, point to point, point to multipoint .... cała litania funkcji jakie może posiadać taki AP.
    draski
    Level 15  
    kogiel wrote:
    Laptop raczej sie nie połaczy bo ma słabą antene chyba,ze masz bardzo blisko (200m)

jak masz laptopa zainstaluj netstamblera i zabaw się a potem powiedz że 200 m to max co można wyciągnąć z laptopowych paneli.

Dodano po 4 [minuty]:

lubamet wrote:
    Quote:

To to samo, tylko że na skalę "masową" i przy użyciu "profesjonalnych" anten, ale to dalej stare poczciwe wi-fi.

A sieci komórkowe to także wi-fi czy to już co innego ?
    Darrieus
    Level 38  
    draski wrote:
    kogiel wrote:

jak masz laptopa zainstaluj netstamblera i zabaw się a potem powiedz że 200 m to max co można wyciągnąć z laptopowych paneli.

Dodano po 4 [minuty]:

lubamet wrote:
    Quote:

A sieci komórkowe to także wi-fi czy to już co innego ?

A coś ci mówi skrót GSM ? , to nie jest to samo....
    draski
    Level 15  
    Tak masz racje to nie temat do tego forum ale zasada działania sposób przesyłu i organizowania połączeń jest ściśle podobna do wifi fakt inne częstotliwości ale pomijając ten fakt to ogromna światowa sieć GSM 'bo tak się nazywa zasadą działania zbliżoną do "wifi" poprawcie mnie jak się mylę..
    W "wifi" mając połączoną sieć AP należącą, np. do jednego admina, na terenie całego np. miasta teoretycznie możemy mieć zasięg w laptopie na wyżej wymienionym terenie i będziemy zmieniać punkty dośtępowe ,bez naszej wiedzy "DYNAMICZNIE" i wszystko będzie działać ok. Oczywiście wszystko zależy od konfiguracji .
    czy to nie jest podobieństwo.
    Dopóki wszyscy będą traktować neta jak biznes a nie prawo wolności i konieczności w drodze do Polskiej "hehe ale mnie poniosło "przyszłości, to wifi będzie istnieć jako alternatywa.
    Dlatego nie umrze śmiercią naturalną jeszcze parę latek.
    mm2006
    Level 20  
    lubamet wrote:

Na pewno ? A jak ma takie dobrodziejstwo jak NAT to dalej "tylko odbiera" ?
    Można tak dyskutować....

krzysztofh wrote:
    mm2006 wrote:

To nie jest prawda. Otrzymujesz tylko jeden IP, ale są APki, które pozwalają na dołączenie kilku PCtów. Sam miałem taki, jak miałem poprzedniego providera po wi-fi.
    Teraz też mam radiówkę ale WiMAX od Netii i tu mam jeden adres i jedno wyjście rj45, do którego podpięty jest router, ale tu już inna bajka.

Tak na marginesie WiMAX to całkiem inna para kaloszy. Jak ktoś ma wybór w zakresie radia to polecam taki właśnie dostęp.
    Wi-fi, szczególnie w większych miastach bywa zawodne lub niestabilne z powodu zakłóceń.

Jeśli urządzenie posiada takie "dobrodziejstwo" jak NAT to jest routerem, a nazwa "AP z NATem" pojawia się tylko na Allegro w tytułach aukcji.
    Wyjaśnienie. Jeśli urządzenie posiada NAT to oznacza że potrafi maskować adresy między interfejsami Inside local i Inside global, a co z tego wynika? Wynika z tego że ma 2 interfejsy i co wynika z tego dalej? Skoro ma 2 interfejsy i wymienia między nimi pakiety to jest routerem bo podstawowym zadaniem routera jest właśnie przesyłanie pakietów między sieciami które ma w swojej tabeli routingu. Takie coś jak AP z NATem jest tylko chwytem reklamowym. Przykro mi.