Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GEMBIRD model: MAX 300W - zasilacz powoduje zwarcie...

14 Paź 2009 20:32 5181 5
  • Poziom 16  
    Witam.
    Odszukałem stary zasilacz darowany przez kumpla i chciałbym go naprawić dla własnej satysfakcji i proszę o pomoc. Jestem początkujący więc proszę o wyrozumiałość. Objawy zasilacz powoduje zwarcie i działa zabezpieczenie w instalacji.

Osmolony jest obwód wokół tranzystora C5027S-sam tranzystor eksplodował i posiadał urwaną nogę-wymieniłem na BUT11A zgodnie z podpowiedziami w jednym z tematów elektrody ponieważ taki był nieosiągalny.

Wymieniłem także rezystor 510K który był spalony i posiadał przerwę widoczną i sąsiaduje z w/w tranzystorem. Bezpiecznik w zasilaczu eksplodował i było spękane szkło.

Zmostkowałem cienkim drutem by zobaczyć efekt i jest taki sam-wywala zabezpieczenie drucik się stopił i stopiła się noga kondensatora ceramicznego (chyba na wysokie napięcie) znajdującego się obok tego bezpiecznika.

Kondensatory elektrolityczne w normie tylko jeden jest spuchnięty, ale to jakiś przy wyjściowych przewodach z napięciami wątpię by on był przyczyna.
    Proszę o rady i sugestie.
  • Poziom 23  
    Szukaj dalej było o tym tysiące razy. Podłączaj zasilacz poprzez żarówkę 40W wpiętą szeregowo to nie będziesz musiał po każdym podłączeniu wymieniać tranzystorów i bezpiecznika. No i ostrożnie z wysokim napięciem.
  • Moderator
    Witam.
    Przede wszystkim proszę się zastosować do tych poniższych słów...
    Regulamin stanowi:
    Cytat:
    11.W temacie wiadomości należy dokładnie zawrzeć całą istotę wysyłanych informacji. W działach serwisowo - naprawczych w tytule należy obowiązkowo podać dane sprzętu w sposób niezbędny do jego identyfikacji, np.: rodzaj sprzętu, markę i model naprawianego urządzenia jak również, w formie skrótowej lub symbolicznej, charakter uszkodzenia (problemu).

Natomiast co do naprawy to masz uszkodzoną stronę pierwotną zasilacza i to na typowym tranzystorze w przetwornicy stand by i wiele takich właśnie napraw w tym dziale już było...
    Wystarczy je przeczytać, ale jak widzę do tego kolega niezbyt się przygotował skoro potrzeba było założyć aż ten temat.
    Więc aby można było kolegę poprawiać musimy widzieć ten zasilacz na zdjęciach.
  • Poziom 16  
    Witam
    Uzupełniam o zdjęcia zasilacza:
    Proszę wybaczyć ten kurz :-)
    GEMBIRD model: MAX 300W - zasilacz powoduje zwarcie...GEMBIRD model: MAX 300W - zasilacz powoduje zwarcie...GEMBIRD model: MAX 300W - zasilacz powoduje zwarcie...GEMBIRD model: MAX 300W - zasilacz powoduje zwarcie...
  • Moderator
    Witam
    Powiem tak naprawę zasilacza zaczynamy od oczyszczenia zasilacza zwłaszcza z takiej ilości kurzu jaką widzimy na tych zdjęciach.
    Zasilacz nie załączamy do momentu w jakim zostaną sprawdzone główne podzespoły zasilacza.
    Zaczynamy od strony pierwotnej.
    Zasilanie u Ciebie spłatało zapewne figla masz uszkodzony termistor i bezpiecznik, a to raczej wróży spore zniszczenia w całym zasilaczu.
    Począwszy od diod w mostku oraz przetwornicy stand-by i elementów w niej zawartych, a i na tym zapewne się nie skończy.
    Świadczyć o tym właśnie może ten spuchnięty kondensator elektrolityczny, który zauważyłeś.

:arrow: Pamiętaj jedno póki co nie załączaj zasilacza do sieci! :D
  • Poziom 16  
    Witam.
    Dzięki za pomoc.
    Mam pytanie, a co to jest za kondensator 8s050M? na płytce ma oznaczenie THR1 i na jaki prąd wziąć tą diodę Zenera? Jaki jest symbol termika bo na tym kompletnie się nie znam co tam wlutować?