Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie portu LPT1 liczenie obrotow rolety

core2quad 14 Paź 2009 20:59 2217 7
  • #1 14 Paź 2009 20:59
    core2quad
    Poziom 15  

Czesc. Chyba w dobrym dziale pisze. Moj projekt zaklada rolete (do wyswietlania obrazu z projektora) napedzana serwomotorem i podlaczona do komputera przez port lpt1. Rolete juz mam z wmontowanym serwomotorem, chcialem zrobic ja na pilota wifi, ale bardziej spodobal mi sie pomysl podlaczenia pod komputer. Mniej wiecej wiem jak juz to bedzie wygladalo. Zastanawiam sie wlasnie czy port lpt1 to jest tylko output czy tez input, bo zeby roleta w pewnym momencie sie zatrzymala potrzeba jakiegos mechanizmu zeby to wykryl (niestety nie pamietam nazwy). Wpadl mi do glowy zeby ze starego napedu CD wyciagnac maly wlacznik (kiedy np szufladka sie zamyka przycisk zostaje nacisniety i silnik sie nie kreci) i wmontowac go do rolety zeby co jedno albo pol obrotu naciskac przycisk i komputer by liczyl tym sposobem obroty rolety i w odpowiednim momencie ja zatrzymal. Tylko czy jest mozliwosc zrobienia to przez port lpt1?

0 7
  • #2 14 Paź 2009 23:01
    pidraf
    Poziom 12  

Jeśli już to lepiej przez RS232, a propo wyłączania to nie lepiej zrobić to jakoś na zasadzie krańcówki? Nie wiem jak widzisz zamontowanie tego wyłączniczka tak żeby go po kilku razach nie zniszczyć...

0
  • #3 15 Paź 2009 23:24
    core2quad
    Poziom 15  

Dzieki za odpowiedz. Mozesz powiedziec co to jest RS232? A co do portu LPT1 moze ktos odpowiedziec czy jest jest tylko output czy input tez? Nie wiem dokladnie na jakiej zasadzie dzialaja krancowki, probowalel szukac na internecie, ale nawet nie wiem jak to wyglada, wiec jedyny pomysl jaki ma to ten licznik obrotow. Przycisk zamontowalbym na nieruchomym zawiasie rolety, a przy samym koncu rolety dalbym cos w stylu drucika ktory by to naciskal. Tak to widze

0
  • #5 16 Paź 2009 11:17
    Marczeli_P
    Poziom 20  

Do odczytu danych można użyć końcówek:

BUSY BIT 7 n. 11
    ACK BIT 6 n. 10
    PAPER EMPTY BIT 5 n. 12
    SELECT BIT 4 n. 13
    n.c BIT 3 n. 15
    Numeracja ta dotyczy 25-nóżkowego złącza typu Sub-D. Stany te odczytuje się z adresu LPT+1 (gdzie LPT to adres port, szesnastkowo 378-standard). Pozostałe trzy bity nie zawierają żadnej interesującej nas informacji. Cztery dodatkowe wyjścia są dostępne pod adresem LPT+2:

STROBE BIT 0 n. 1
    AUTO FEED BIT 1 n. 14
    INT BIT 2 n. 16
    SELECT IN BIT 3 n. 17

0
  • #6 18 Paź 2009 12:11
    core2quad
    Poziom 15  

Przczytalem ten artykul i wywnioskowalem z niego ze to jest w/w port. Tych koncowek po nazwach nie moglem znalezc i z tego co czytalem ludzie maja problem z ich ustawieniem. A co do tego kontrolera to wiem ze port lpt1 jest malej mocy i mozna go latwo zepsuc i znalazlem tez artykul, ze mozna podlaczyc do portu cos podobnego do tranzystora, tlyko ze to dziala na tej zasadzie ze jakbym podlaczyl 2 piny do portu lpt od tego tzw "tranzystora" to dioda w srodku sie zaswiecila i z drugiej strony "tranzystora" swiatloczula katoda zamykala by obwod Programowanie portu LPT1 liczenie obrotow rolety Pisali ze to jest bezpieczne bo prad z urzadzenia nie ma mozliwosci przedostac sie do komputera w razie awarii czy przebicia. Jesli ktos wie jak to sie nazywa to niech napisze bede wdzieczny. Co o tym sadzicie?

0
  • #7 18 Paź 2009 12:31
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

O to ci chodzi ?
    Programowanie portu LPT1 liczenie obrotow rolety
    To urządzenie :) nazywa się Optoizolator lub transoptor.

0
  • #8 18 Paź 2009 21:39
    core2quad
    Poziom 15  

Nazwy nie pamietam ale wlasnie zaczynala sie jakos na tran..... ale schemat sie zgadza, tak wlasnie o to mi chodzi. Jak myslicie o tym zeby zastosowac ten transoptor w moim ukladzie? Mikroserwo jaki zamontowalem w rolecie obsluguje od 3V do 7.5V. Maksymalna wartosc napiecia jaka potrzebuje to 5V wiec, wydaje mi sie ze nie bedzie problemow...?

0