Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ruter EDIMAX BR-6104k + port USB

r06ert 14 Paź 2009 22:34 5203 14
  • #1 14 Paź 2009 22:34
    r06ert
    Poziom 25  

Witam! Posiadam ruter EDIMAX BR-6104k. Chciałem się trochę pobawić systemem OpenWRT. Model BR-6104k nie posiada portu USB, ale widzę że na płytce jest trochę wolnego miejsca na dolutowanie kilku elementów. Poza tym czytałem że ludzie "dorabiali" USB do tego modelu, ale jak to zrobili to już się nie pochwalili. :) Czy ktoś mógłby podać link do stronki gdzie można znaleźć opis co i gdzie dolutować?

Z góry dzięki, pozdrawiam.

0 14
  • #3 15 Paź 2009 18:11
    r06ert
    Poziom 25  

Dzięki, odwiedziłem już wcześniej te stronki, ale coś mało dokładnie je przejrzałem chyba. :)
    Pozdrawiam.

0
  • #4 21 Paź 2009 13:09
    r06ert
    Poziom 25  

Witam ponownie, chciałem się połączyć z ruterem za pomocą przerobionego kabla USB od telefonu. Jest to przewód oparty na układzie PL-2303. W Windowsie nie mam problemu, ale terminal minicom w Ubutnu trochę się buntuje. :)

Aplikacje uruchamiam poleceniem:

Code:
    minicom /dev/ttyUSB0

Konfiguruje port tzn prędkość, itp... Aplikacja bez problemu odbiera to co wysłał ruter, ale nie idzie nic do niego wysłać. Tak jakby była tylko komunikacja w jedną stronę. Nie mogę nawet wysłać trzech znaków spacji żeby wejść w menu loadera:

Code:
    Linux Loader Menu

====================
    (a) Download vmlinuz to flash ...
    (b) Download vmlinuz to sdram (for debug) ...
    (c) Exit

Proszę o pomoc.

EDIT:
    dla potomnych. :)

Po uruchomieniu programu:
    Ctrl+A -> Z -> O ("Configuracja Minicom") -> "Ustawienie portu szeregowego"
    -> zmienić "Sprzętowa kontrola przepływu" na wartość : Nie

Poprawnie skonfigurowany panel "Ustawienie portu szeregowego" wygląda tak:
    Code:
    A - Urządzenie szeregowe          : /dev/ttyUSB0

B - Lokalizacja pliku blokującego : /var/lock
    C - Program Callin                :
    D - Program Callout               :
    E - Bps/Parzystość/Bity           : 115200 8N1
    F - Sprzętowa kontrola przepływu  : Nie
    G - Programowa kontrola przepływu : Nie

Pozdrawiam.

0
  • #5 24 Paź 2009 20:11
    r06ert
    Poziom 25  

Panowie! ...mam znowu mały kłopot. Niestety, ale program minicom pod Ubuntu nie chce wysyłać skompilowanego pliku do rutera via protokół Xmodem. Wysyłanie pojedynczych znaków z klawiatury działa. Dodam że pod Windowsem w hyperterminal-u bez problemu zflashowałem ruter. Do tego że przełączanie między systemami w trakcie pracy jest niewygodnie nie muszę chyba nikogo przekonywać. ;)
    Przeglądałem zagraniczne fora i zauważyłem pewną prawidłowość: każdy z pytających który korzystał z jakiekolwiek przejściówki USB->RS232 (a właściwie USB -> 3,3V ;) ) miał problem z wysyłaniem pliku via xmodem w aplikacji minicom. Niestety nikt nie znalazł rozwiązania.
    W związku z tym, czy zna ktoś jakaś dobrą aplikację która mogłaby zastąpić minicoma pod Ubuntu? Aplikacja może być graficzna lub konsolowa. :) Znalazłem aplikację GtKTerm, ale nie obsługuje plików i protokołów takich jakbym chciał. :)

Z góry dzięki i pozdrawiam.

0
  • #6 25 Paź 2009 09:36
    szaro
    Poziom 19  

Proponuje instalacje cutecom, zdecydowanie wygodniejszy w obsłudze.

0
  • #7 26 Paź 2009 08:50
    anomelif
    Poziom 11  

Do wgrania softu użyj skryptu adm_tx.py, lub ewentualnie skryptu expecta ze strony dystrybucji Midge

ad_tx.py wymaga oczywiście pythona i jeśli dobrze pamiętam, to pakietu lrzsz - dostępny w repozytoriach ubuntu.
    W zależności od wersji lrzsz może, że będziesz musiał poprawić skrypt w jednym miejscu - zmiana nazwy programu sz (o ile mnie pamięć nie myli).

Zamiast minicom możesz używać picocom.

0
  • #8 30 Paź 2009 15:28
    r06ert
    Poziom 25  

Witam ponownie... nie miałem okazji przetestować programów które koledzy podali. Mam natomiast pytanie... Czy komukolwiek udało się uruchomić pendriva podłączonego pod tak przerobiony ruter? Coś tam niby wykrywa że jest podłączone... czasami nawet widać wśród przelatujących komunikatów pojemność pamięci, ale nic dalej nie idzie z tym zrobić ...albo ja tego nie umiem. ;) Sam nie wiem, czy to problem czysto sprzętowy, czy może programowy.
    Proszą o odp.
    Pozdrawiam.

PS. wszystkie wymagane pakiety są oczywiście zainstalowane.

Dla potomnych:
    W tym opisie: http://spritesmods.com/?art=sweexusb jest napisane aby nóżkę Vdd oscylatora 48MHz dołączyć do +5V. ...w moim wypadku po podłączeniu jej do 3,3V problemy z USB znikły.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 31 Paź 2009 10:18
    anomelif
    Poziom 11  

Czy problem tkwi w sprzęcie czy w sofcie, trudno dociec, a że problem jest, to fakt. Bezproblemowo zadziałały mi gwizdki pqi i kingston, natomiast nijak nie udało mi się uruchomić pretec`a. Ponadto jeśli chcesz podłączyć dodatkowo jakiś inny sprzęt (np dźwiękówkę, lub konwerter rs-usb), to gwizdek nie zadziała prawie na pewno. Ostatecznie udało mi się odpalić na flashusb rootfs i kilka takich urządzeń pracuje już ładnych kilka lat (odpukać ;) bezproblemowo, jako centrale rozproszonego systemu RCP.

0
  • #10 31 Paź 2009 16:07
    r06ert
    Poziom 25  

Gdzieś trafiłem na taką informację, żeby zainwestować w aktywny hub usb (z zasilaczem) jak chce się coś więcej podłączać niż tylko jeden pendrive pod ruter. :) Ktoś gdzieś napisał, że rozwiązało mu to wszystkie problemy z obsługą USB w jego ruterze. :)

EDIT:
    Właśnie udało mi się uruchomić jednocześnie i pendriva (pqi 256MB) i drukarkę (hp deskjet 845c) :) ...jak na razie wszystko od kilku minut działa wyśmienicie i ruszyło praktycznie bez żadnych problemów. :)

Dodano po 4 [godziny] 58 [minuty]:

takie pytanie... Jak zmusić ruter żeby zapamiętał pliki konfiguracyjne, tak aby po restarcie nie trzeba było je na nowo edytować? :)

0
  • #11 05 Gru 2009 13:12
    martinkot
    Poziom 2  

Jaki jest koszt modyfikacji tego?? bo może taniej wyjdzie kupić br6104kp

0
  • #12 05 Gru 2009 22:45
    r06ert
    Poziom 25  

Czy aż tak trudno zajrzeć do linków i zobaczyć co potrzeba, a następnie sprawdzić ile to kosztuje? Najdroższa rzecz to oscylator kwarcowy. Jego koszt to niecałe 10zł. Więc jednak nie opłaca się kupować BR6104KP
    Pozdrawiam.

0
  • #13 06 Gru 2009 16:16
    martinkot
    Poziom 2  

A jak będę chciał dolutować dwa porty USB, to wystarczy tylko w drugi port wlutować złącze USB czy coś jeszcze trzeba?

0
  • #14 06 Gru 2009 17:00
    r06ert
    Poziom 25  

Trzeba oczywiście jeszcze wcisnąć tam 4 rezystorki (2x15k i 2x22ohm) i zewrzeć pady pod dławiki. Z ciekawości w jednym porcie wlutowałem dławiki o indukcyjności 10uH, ale różnicy nie zauważyłem. :)

0
  • #15 06 Gru 2009 17:39
    martinkot
    Poziom 2  

Tam czyli gdzie? Sorry, że tak wypytuje, ale ja żółtodziób w tych sprawach jestem. Dla Ciebie coś może być oczywiste, dla mnie nie koniecznie. Mógłbyś jakieś zdjęcie zmodyfikować i nanieść gdzie co trzeba wlutować? Będę wdzięczny.

Edit:
    Dobra już wiem co gdzie i jak. Przyjrzałem się zdjęciu i już wiem co i jak. Dzięki za pomoc.

0