Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba SP4290 nieprawidłowe wyświetlanie obrazu na matrycy

Modrus 20 Cze 2004 13:32 5304 11
  • Poziom 10  
    Witam

Mam taki oto problem z laptopem (patrz obrazek) (toshiba sp 4290 - grafika s3 savage ix/mx): efekt pojawia sie niezaleznie od czasu pracy komputera (wystepuje niejednokrotnie od razu po wlaczeniu laptopa) wiec nie jest zwiazane z nagrzewaniem sie czegokolwiek. Raz efekt pozostaje pare godzin a raz za pare minut znika.

Ktos sie spotkal z czyms takim.

Pozdrawiam Modrus
  • Poziom 27  
    najprawdopodobniej nie laczy cos w tasmie od plyty glownej do matrycy, sprawdz czy tasma dobrze jest osadzona w zlaczach po obydwu stronach, i czy sama w sobie nie jest nigdzie peknieta, sproboj podczas pracy podociskac niektore elementy i czy przynosi to jakies zmiany
  • Poziom 10  
    voodoogo37 napisał:
    najprawdopodobniej nie laczy cos w tasmie od plyty glownej do matrycy, sprawdz czy tasma dobrze jest osadzona w zlaczach po obydwu stronach, i czy sama w sobie nie jest nigdzie peknieta, sproboj podczas pracy podociskac niektore elementy i czy przynosi to jakies zmiany

na tasmie nie widac zadnych pekniec (przynajmniej wzrokowo) ale przeczyszcze styki na tasmie i plycie - jakiego srodka najlepiej do tego uzyc?

tylko pytanie jest nastepujace: czy rzeczywiscie uszkodzenie tasmy moze dawac takie efekty na ekranie, a moze cos nie tak z samym wyswietlaczem - wtedy robi sie bardzo nie ciekawie;(

Modrus
  • Poziom 27  
    hmm, nie znam sie tak dobrze na laptopach, to wiem, co doswiadczylem sam, watpie, ze uszkodzona jest matryca, predzej juz tasma, lub sama karta graficzna..... i pytanie, czy takie ceregiele dzieja sie takze w trybie tekstowym, i w slabszych/wyzszych rozdzielczosiach?
  • Poziom 32  
    Uszkodzona tasiemka może dawać różne efekty od przebarwień poprzez znikający kolor do zerwania synchronizacji i całkowitej "sieczki" na ekranie. Najciekawszym efektem jaki widziałem było stopniowe dość szybkie zaczernienie się całego ekranu a później w ten sam sposób ekran zrobił się biały wyglądało to jakby coś się rozlało. Prawie dostałem zawału bo nie wiedziałem czy to ja coś zepsułem i czy da się naprawić a okazało się, że to jeden z kabelków pomiędzy matrycą a grafiką się najzwyczajniej w świecie przetarł (w moim laptopie są przewody a nie tasiemka).
  • Poziom 10  
    voodoogo37 napisał:
    hmm, nie znam się tak dobrze na laptopach, to wiem, co doswiadczylem sam, watpie, ze uszkodzona jest matryca, predzej juz tasma, lub sama karta graficzna..... i pytanie, czy takie ceregiele dzieja się
    takze w trybie tekstowym, i w slabszych/wyzszych rozdzielczosiach?

Efekt ten wystepuje niezaleznie od rozdzielczosci (normalnej wielkosci obraz albo skalowany na caly ekran przez laptopa), liczby kolorow oraz systemu operacyjnego - na linuxie jest dokladnie to samo.

Bylem dzisiaj w zakladzie gdzie naprawiaja laptopy i Pan w serwisie stwierdzil, ze wyglada na to ze to jednak nie jest wina wyswietlacza ani tesiemnki laczacej wyswietlacz z plyta - bylyby inne objawy. Wiec pozostaje albo uszkodzona kosc graficzna albo cos nie tak z pamiecia graficzna tylko kto wie czy nie jest ona czasem zintegrowana z samym koscia grafiki - jezeli posiada ktos schemat takiej toshiby to chetnie skorzystam;)
  • Poziom 10  
    voodoogo37 napisał:
    hmm, nie znam się tak dobrze na laptopach, to wiem, co doswiadczylem sam, watpie, ze uszkodzona jest matryca, predzej juz tasma, lub sama karta graficzna..... i pytanie, czy takie ceregiele dzieja się
    takze w trybie tekstowym, i w slabszych/wyzszych rozdzielczosiach?

Efekt ten wystepuje niezaleznie od rozdzielczosci (normalnej wielkosci obraz albo skalowany na caly ekran przez laptopa), trybu tekstowego czy graficznego, liczby kolorow oraz systemu operacyjnego - na linuxie jest dokladnie to samo. Co ciekawe dzieje sie to tylko dla koloru niebieskiego i wszystkich kolorow oczywiscie nawierajacych skladowa niebieska. Czyli jezeli efekt sie pojawi a zmienie tlo na kolor zielony lub czerwony i ich odcienie to te dwa kolory sa wyswietlane idealnie!

Bylem dzisiaj w zakladzie gdzie naprawiaja laptopy i Pan w serwisie stwierdzil, ze wyglada na to ze to jednak nie jest wina wyswietlacza ani tasiemnki laczacej wyswietlacz z plyta - bylyby inne objawy. Wiec pozostaje albo uszkodzona kosc graficzna albo cos nie tak z pamiecia graficzna tylko kto wie czy nie jest ona czasem zintegrowana z samym koscia grafiki - jezeli posiada ktos schemat takiej toshiby to chetnie skorzystam;)
  • Poziom 27  
    hmmm, ja bym stawial ze ram karty szwankuje..... ale z drugiej strony mam pewne watpliwosci..... tak czy siak , napewno nie jest to wina matrycy, jesli mowicie ze tasiemki tez... w takim razie zostaje karta graficzna do wymiany
  • Poziom 10  
    Dostałem tydzień temu Dell Inspiron 7500 i mam podobne objawy jak autor posta. Z tą różnica że czasem to na ekranie pojawia się kompletna kiszka. Pojawiają się kolorowe pasy albo mozajka z kolorowych punktów. Czasem ekran jest czarny z przebarwieniami, czasem szary z przebarwieniami. Jeżeli pracuje względnie normalnie to sa smugi w poziomie i z reguły po chwili kompletna kiszka.
    Co ciekawe jak włącze obraz na CRT przez port VGA to wyświetla wszystko pięknie. Czy pomimo tego może to wskazywać na uszkodzoną kartę grafiki? Jeżeli nie to czy przyczyna leży w tasiemce łączącej karte z matrycą?
    Dzięki za pomoc. Dziękuje za wszelkie uwagi jak naprawić problem.
  • Poziom 2  
    Jeśli laptop wyświetla poprawnie na zewnętrznym monitorze to karte grafiki masz sprawną 100 % , (bardzo rzadko zdarza się martwy obraz na lcd a poprawne wyświetlanie na zewnętrznym monitorze ale wtedy to wina jednego małego scalaka szczególnie występuje w laptopach CA itp. - do naprawienia) . kolorowe cienkie pasy występujące na lcd MOGĄ ale nie muszą oznaczać uszkodzenie złącza taśmy w lcd - spróbuj delikatnie przycisnąć złącze z włożoną tasiemką. Jaki masz efekt?
  • Poziom 10  
    No z tą karta graficzną sprawna na 100% to bym uważał...wczoraj jeden koleś powiedzał mi że inna karta graficzna odpowiada za obraz na CRT a inna za obraz na LCD (są dwie karty). Nie wiem czy tak jest. Jak rozkręciłem Laptopa to widzę tylko że tasiemka od LCD jest wpięta w płytę główną i być może na niej jest zintegrowana grafika, a od spodu laptopa na pewno jest wymienialna grafika ATI.
    Tasiemke wyjmowałem z płyty. Przysickałem. Obracałem i co tylko sie da z nią zrobić. Zero efektu. Jak rozkręciłem Laptoopa to był taki moment że LCD działało idealne. Ale jak skręciłem spowrotem to znowu kaszana.

Co myślicie o tym że w laptopie sa dwa układy graficzne. Czy tak się robi w Laptopach? Pytanie pozwoli na wyeliminowanie z grona potencjalnych uszkodzeń kartę. Dzięki
  • Poziom 2  
    pela ale ja nie mówie o złączu taśma -- pł. główna tylko o złączu LCD-taśma - kolorowe pasy mogą być tą przyczyną ale nie muszą. LCD to dosyć delikatna część laptopa. W tej chwili mam laptopa który na zmiane ma szary ekran a jak delikatnie wygniesz matryce obraz -żyleta i napewno jest to kwestia elektroniki matrycy a nie taśmy. Spróbuj delikatnie przycisnąć złącze matrycy LCD--Taśma i napisz czy występują jakieś efekty

Dodano po 11 [minuty]:

ps. co do dodatkowj karty grafiki lcd, crt to jest to nieprawda. jest jedna karta grafiki która tylko rozdziela sygnał na crt i lcd. Z tego co kojarze jedynie w nowych ibm'ach centrino zastosowano złącze pci express do dokładania modułu radeona.