Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezprzewodowa mina dźwiękowa

14 Paź 2009 23:42 1965 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam do wszystkich elektroników wielką prośbę. Razem ze znajomymi jeździmy na strzelanki ASG i ostatnio wymysliłem minę dźwiękową, która odpalana by była zdalnie i "zabijała" wszystkie osoby znajdujące się w niedalekim promieniu od źródła dźwięku.
    Zakupiłem dzwonek bezprzewodowy ORNO RL-3917 i na jego bazie chce top wszystko zrobić.
    http://www.shopmania.pl/shopping~online-upiek...bezprzewodowy-orno-rl-3917-4-5v~p-2384957.htm

I tu pytanie do doświadczonych elektroników, bo poza "szkolnymi" podstawami za bardzo się nie orientuje w elektronice:
    Chodzi mi mianowicie, aby głośnik w dzwonku zastąpić mocniejszą syreną piezo, która wydawałaby ciągły, głośny i jak najbardziej irytujący dźwięk. Z tego co rozumiem to musiałaby ona mieć dodatkowe źródło zasilania ponieważ dzwonek działa na 4,5 V a głośne syreny na 12 V.
    Drugą opcją jest wykożystanie fabrycznego głośnika (nie jest on aż tak cichy) ale żeby wydawał on również ciągły dźwięk zamiast melodyjki.
    Czas dźwięku nie jest aż tak istotny, może zostać taki sam jak jest fabrycznie.

Proszę o pomysły jak mogę zrealizować ten pomysł, ponieważ "zabijanie" na strzelance melodyjką będzie trochę psuło klimat :). Z góry dzięki i jeśli potrzebujecie więcej info na temat układu w dzwonku to oczywiście wrzucę jakies fotki.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Obawiam się, że "szkolne podstawy z elektroniki" i (jak się domyślam) niewielkie doświadczenie praktyczne nie wystarczą, aby odszukać w układzie dzwonka sygnał wyzwalający melodyjkę. pozostaje więc wykorzystać sygnał sterujący głośniczkiem i (po wyprostowaniu go) wyzwalać nim dowolny generator astabilny (syrenę jedno- lub dwutonową, imitację wybuchu, itp). Schematy takich generatorów znajdziesz na forum (jak również układy wzmacniaczy akustycznych do ew. wzmocnienia sygnału).
    Regulamin forum nie pozwala powtarzać istniejących już pomysłów (rozwiązań) - powinieneś poszukać ich sam. Jeśli nie potrafisz ich znaleźć lub z nich skorzystać (poziom wiedzy) to pozostaje dział dla początkujących.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    A czy nie dałoby się wykożystać sygnału, który płynie na głośniczek, do sterowania jakimś przełącznikiem, który otwierałby i zamykał obwód do którego podłączona by była syrena z niezależnym zasilaniem?