Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Coil Lamp - co można zrobić z przedłużacza

dg.1607 15 Paź 2009 00:06 2786 10
  • Coil Lamp - co można zrobić z przedłużacza

Coil Lamp – co można zrobić z przedłużacza

Przedstawiam Coil Lamp - nietypową lampę autorstwa projektanta Craigtona Bermana. Jest ona niezwykle prosta i zarazem elegancka, a przy tym nie sposób nie zwrócić na nią uwagi. Coil Lamp to zwykła lampa stołowa wykonana z około 30 metrów [100 stóp] pomarańczowego przedłużacza owiniętego wokół szkieletu z akrylu. Gotowa lampa jest ciekawym dodatkiem do każdego pomieszczenia. Jednak kiedy spogląda się na jej elementy składowe, nie sposób pomyśleć "i to już wszystko?!". Lampa ta jest niewątpliwie rzeczą, w przypadku której całość zdaje się nie być równa sumie części. Lampę Coil Lamp można zamówić na stronie projektanta (http://craightonberman.com/coil.html). Można zamówić lampę w wersji "zrób to sam" (w tym wypadku obowiązuje zasada "kup przedłużacz sam") w cenie 75 dolarów. Wersja ręcznie wykonana, podpisana i numerowana przez artystę kosztuje 150 dolarów. Poniżej kilka zdjęć.

Źródło

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    dg.1607
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Profesjonalne tłumaczenia
    angielsko-polskie
    polsko-angielskie

najtaniej, najszybciej,

również usługi ekspresowe do 24H!

kontakt na PW lub email
    Specjalizuje się w: air
    dg.1607 napisał 2301 postów o ocenie 378, pomógł 38 razy. Mieszka w mieście B-na/B-B. Jest z nami od 2009 roku.
    Spooner
    Poziom 16  
    Bardzo ciekawe i łatwo zrobić.

Co prawda za bardzo się na elektryce nie znam, ale trochę się obawiam, że od pola magnetycznego koło głowy, może się to może się trochę namieszać, bo na upartego to wielka cewka.
    timo66
    Poziom 23  
    Śmiech na sali :D

75$ [150$] dać za lampę która "nie świeci" :?: , a co jak będę chciał świecić i użyć przedłużacza , artysta mógł o tym pomyśleć. Tak samo jak o tym, ze nie potrzebuje podświetlać kontaktu :|
    eu43
    Poziom 16  
    Spooner napisał:
    ...na upartego to wielka cewka.

Niby tak, ale strumień magnetyczny powinien się kompensować ;) Zauważ, że przewód fazowy i zero idą jednym kablem, a więc koło siebie. Prądy chwilowe fazy i zera są takie same, lecz skierowane w przeciwnych kierunkach. Przyjmując tą "cewkę" jako idealną, można stwierdzić że ta lampka nie powinna rozsiewać zmiennego pola magnetycznego. Podejrzewam, że w praktyce może się takie pole pojawić, lecz będzie ono bardzo słabe i nie powinno wyindukować jakiegoś znacznego napięcia w pobliskich przewodnikach metalicznych :)
    CMS
    Administator HydePark
    Kolego eu43 widziałem na własne oczy jak stopiła się izolacja (po czym doszło do zwarcia i wyskoczenia bezpieczników) na 25m przedłużaczu, nawiniętym na plastikową szpulę do którego podłączona była żarówka 200W.

Co prawda zarówno ilość zwojów jak i płynący prąd były większe niż w tej lampce ale "coś się jednak dzieje" w takiej cewce.
    Mihas66
    Poziom 22  
    Co wy za bajki opowiadacie z tymi cewkami... Piła shtila elektryczna 2.2kw na przedłużaczu 100m zwiniętym chodzi bez problemu a przedłużacz cały od 8 lat a bardzo często pracuje z 1/4 rozwiniętą... nie mówię tu o przedłużaczach 3 fazowych gdzie też mam ładne odcinki... CMS nie kupuj przedłużaczy chińskich z żyłami jak włos i izolacją badziewną to problemu nie będzie...
    Magister_123
    Poziom 34  
    Kolego Mihas66 to powiedz mi dla czego producenci przedłużaczy piszą na swoim produkcie: zwinięty 920W, rozwinięty 3680W? Mam tu na myśli firmę Acar. Zresztą sam widziałem zwinięty sklejony przedłużacz który miał całą stopioną izolację. Zwarcia nie robił ale był już nie do rozwinięcia.
    vorlog
    Poziom 33  
    Magister_123 napisał:
    Kolego Mihas66 to powiedz mi dla czego producenci przedłużaczy piszą na swoim produkcie: zwinięty 920W, rozwinięty 3680W? Mam tu na myśli firmę Acar. Zresztą sam widziałem zwinięty sklejony przedłużacz który miał całą stopioną izolację. Zwarcia nie robił ale był już nie do rozwinięcia.

Bo taki przewód pod znamionowym obciążeniem nieco się w końcu nagrzewa.
    Zwinięty nie ma jak oddać ciepła. Producent jakoś się musi zabezpieczyć, bo kto w razie uszkodzenia przyzna się, że na przewodzie 2x1,5mm o długości 30mb powiesił grzejnik ponad 4kW...
    Topienie się pozwijanych kabli ze względu na indukcję to bajki dla młodocianych "elektryków".
    V.
    Stary1952
    Poziom 32  
    Mihas66 napisał:
    Co wy za bajki opowiadacie z tymi cewkami... Piła shtila elektryczna 2.2kw na przedłużaczu 100m zwiniętym chodzi bez problemu a przedłużacz cały od 8 lat a bardzo często pracuje z 1/4 rozwiniętą

Masz rację kolego , przedłużacz przedłużaczowi nierówny , jak się kupuje chińskie badziewie o przekroju 0.5 mm² to nic dziwnego , że się topi . Porządny przedłużacz o przekroju żył min. 1.5 mm² w izolacji gumowej będzie służył długie lata . :D
    Ten pomysł z lampą to czysta głupota za duże pieniądze . :cry:
    Pozdrawiam .
    vorlog
    Poziom 33  
    Tak Off-topic: kolega kupił na stacji paliw (w trybie awaryjnym) kable wspomagania rozruchu, ze szczękami, zgodnie z opisem 250A/5min. Oczywiście, nie dało się na nich odpalić auta.
    Po zdjęciu osłonki ze szczęki w miejscu przyłączenia, widać żyłę o przekroju, na oko, 1,5mm, średnica zaś zewnętrzna kabla sugeruje coś w rodzaju Lgy 16mm²!
    Czyżby Chińczycy do odpalania awaryjnego aut stosowali przyłączenie się pod sieć WN? :D