Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gęstość prądu w uzwojeniach transformatora/1mm2

ldomal 15 Oct 2009 18:50 2402 2
    ldomal
    Level 14  
    Witam wszystkich! Chciałbym zapytać o gęstość prądu w cewce trafo? Kiedyś było około 3A/1mm2. Czy coś się zmieniło?
    Lutek49
    Level 36  
    Ja kiedyś przyjmowałem 2,55. Obecnie biorąc pod uwagę inne (lepsze) materiały z których wykonywane są rdzenie - gęstość można przyjąć większą. Wszystko zależy od materiału z jakiego wykonany jest rdzeń.
    Quarz
    Level 43  
    Lutek49 wrote:
    Ja kiedyś przyjmowałem 2,55. Obecnie biorąc pod uwagę inne (lepsze) materiały z których wykonywane są rdzenie - gęstość można przyjąć większą. Wszystko zależy od materiału z jakiego wykonany jest rdzeń.
    Nie tylko od rdzenia i jego parametry są tu drugorzędnie ... wartość przyjmowanej gęstości prądu w uzwojeniu zależy przede wszystkim od warunków chłodzenia uzwojeń, a ta zależy - przy naturalnym chłodzeniu w powietrzu - od grubości warstwy uzwojenia.

ldomal wrote:
    Witam wszystkich! Chciałbym zapytać o gęstość prądu w cewce trafo? Kiedyś było około 3A/1mm2. Czy coś się zmieniło?
    W stosownej literaturze można znaleźć wykresy, tabele, obrazujące wartość temperatury drutu nawojowego w najgorętszym miejscu - przy rdzeniu - od wartości gęstości prądu w funkcji grubości uzwojenia.