Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus AM2 Crosshair - cpu init

aquamaniac 15 Paź 2009 19:20 1043 0
  • #1 15 Paź 2009 19:20
    aquamaniac
    Poziom 1  

Witam.
    A więc jak w temacie. Podczas przeglądania zawartości dysku twardego, kursor zatrzymał się w miejscu i nie reagował na ruchy myszką, klawiatura także "zdechła". Po restarcie, komputer nie uruchomił się. Na wyświetlaczu[na MB] jest komunikat CPU INIT. Wszystkie wiatraki kręcą się [na procesorze, w karcie graf. i na mostku] słyszę też że HDD rusza.

Konfiguracja:
    XP SP2
    Athlon 5600 X2
    2GB RAM Kingston HyperX 800
    MSI 7900gtx
    Chieftec 500

Zestaw nigdy nie był mocno kręcony.
    Nie widzę popuchniętych kondensatorów ani żadnych utlenionych miejsc.

Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale od paru miesięcy zegar w XP zaczął się znacznie późnić.

Sposoby, które znalazłem w necie i wypróbowałem [bezskutecznie] to:

Odłączenie wszystkich przewodów zasilania i ich ponowne podłączenie.
    Wyjęcie i ponowne włożenie CPU [nóżki ma proste]
    Wyjęcie i ponowne włożenie baterii BIOS.[+ wymiana na nową]
    Wyjęcie i ponowne włożenie chipu BIOS.
    Wyczyszczenie CMOS.
    Próby z podmienianiem/zamienianiem kości RAM.
    W ogóle całkowite rozebranie zestawu na części składowe i jego ponowne złożenie.
    Próba uruchomienia zestawu poza obudową.

Jest to już druga awaria tego typu, tyle że poprzednim razem wiatraki startowały tylko na chwilę i gasły, a teraz pracują bez przerwy aż do odłączenia zasilania. Wtedy MB poszła na serwis do producenta [na ponad 2m-ce] i wróciła podobno naprawiona. Nie wiem co było w niej robione, bo jedyna informacja na karcie gwar. brzmiała "naprawa w serwisie producenta". Teraz jest już po okresie gwarancji i byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie.

Jeśli to już kaplica, to czy ktoś mógłby mi polecić coś czym mógłbym tą płytę zastąpić? Wiem, że są już na forum podobne pytania [nie to, że ich nie czytałem], ale jest na rynku tyle modeli i możliwości wyboru, że się już trochę w tym gubię. Zwłaszcza, że nie jestem w temacie sprzętu na bieżąco, więc chętnie się dowiem co mają do powiedzenia osoby bardziej w temacie niż ja.
    Chodzi mi o jakąś przyzwoitą płytę na której jeszcze mógłbym zamontować pozostałe składniki mojego zestawu a w przyszłości bez problemu zamontować Phenoma. Nie musi mieć wybajerzonych funkcji OC, bo prawda jest taka, że w Crosshairze nie wykorzystałem nawet 50% jego możliwości i tak też pewnie będzie z nową płytą. Przedział cenowy to okolice 400 zł [+/- 50].

Pozdrawiam.

0 0