Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BENQ FP71E - wywalony element SMD - co to jest?

15 Paź 2009 21:01 2757 7
  • Poziom 14  
    Cześć, mój monitor znów zaczął szwankować, więc go rozebrałem i postanowiłem poprawić luty. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że wywaliłem i zgubiłem jeden z elementów SMD. Połączyłem te dwa punkty, myśląc, że to jedna z moich gorszych decyzji, lecz monitor o dziwo zaczął działać. Lecz górna świetlówka nie pracuje, przynajmniej tak mi się wydaje, bo góra monitora jest ciemniejsza dość znacznie.
    Zdjęcie tego miejsca poniżej. Proszę o informacje co to jest, czym to mogę zastąpić w wersji nie-smd (jeśli jest taka możliwość), oraz co się stanie, jak popracuje w tym stanie jeszcze przez parę dni. Mam nadzieję, że nie padnie elektronika dookoła.

BENQ FP71E - wywalony element SMD - co to jest?

EDIT: Świetlówka to chyba kwestia elektroniki poza tym elementem SMD, bo raz łapie super, raz jest ciemno.
  • TermoPasty.pl
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Napisz na której płytce znajduje się ten element i jakie jest jego oznaczenie na płycie. Patrząc po ułożeniu ścieżek, raczej nie było tam zwory.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 14  
    To było coś brązowego, a lutuję tak kiepsko, że teraz praktycznie nie do odczytania jest oznaczenie. Chyba coś w stylu C8xx.
    Jest to nie na płytce z prockiem, tylko tej drugiej, gdzie podłącza się kabel zasilający.
  • Poziom 29  
    To był pewnie kondensator. Zatem tą zworkę należy usunąć i próbować z kondensatorami.
  • Poziom 32  
    Jeśli "gdybamy" to ja odczytałbym w zaznaczonym polu literę jako Dxxx - dioda. Gdyby był to kondensator, to po zwarcie jego pól działanie układu powinno szwankować. Przy diodzie ( np. separującej ) jakoś działa.
    Ale to co wyprawiasz z elementami trudno nazwać lutowaniem :| ... Za mocno grzejesz grot, zbyt długo trzymasz go przyłożony do elementów, przegrzewasz je - tworzą sie zimne luty i tzw. kasza. Stosuj kalafonię. Bo odpalasz całe ścieżki.
  • Poziom 29  
    Kolega bombardier89 napisał:
    "To było coś brązowego...",
    dlatego postawiłem na kondensator. Nie zawsze zwarcie kondensatora powoduje wyraźne szwankowanie układu. Niejednokrotnie się o tym przekonałem. W tym przypadku ewentualny kondensator nie jest włączony względem masy, a jedynie może separować składową stałą. W przypadku, gdy ta na przykład będzie miała niską wartość może to być niezauważalne. Pozostaje zatem pytanie, czy to "coś brązowego" było prostopadłościenną kostką, czy też w kształcie walca. W ten sposób można wyjaśnić co to był za element.
  • Poziom 14  
    Prostopadłościenna kostka. Element wyglądał podobnie jak parenaście brązowych elementów SMD na zdjęciu, m.in. nad scalakiem.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Zatem to był kondensator. Gdyby Kolega nie dowiedział się jaką powinien mieć wartość proponuję popróbować z kilkoma kondensatorami różnej wartości pojemności- od kilkudziesięciu pF do kilkudziesięciu nF. Powodzenia!