Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ROYAL brak obrazu dioda czuwania swieci HELP

01 Sty 2003 19:55 4286 29
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie

Mam telewizor ROYAL taki tam 28" ale problem jest w tym ze tak mi sie wydawalo ze padly tranzystory mocy ( objaw : dioda czuwania swieci , brak obrazu, nie mozna wlaczyc telewizora ) jak to sprawdzic. Jest tam koncówka D2539 i C4429. wygladaja Ok ale ta pierwsza ma przejscie 35ohma pomiedzy pierwsza i trzecia noga w obu kierunkach. Czy musial bym wlozyc moze zarówke na 220V ale gdzie ja podpiac. typ telewizora TV-7199TXT/ST(h) moze ktos ma jakis schemat

Marcin
  • Poziom 11  
    Dziekuje bardzo za schemat ,
    a czy moglbys mi podpowiedziec jak jeszcze sprawdzic teraz ta usterke ?
  • Poziom 18  
    Jest tam koncówka D2539 i C4429. wygladaja Ok ale ta pierwsza ma przejscie 35ohma pomiedzy pierwsza i trzecia noga w obu kierunkach.

2SD2539 to tranzystor z rezystorem między bazą a emiterem oraz z diodą między kolektorem a emiterem (stąd przejście między 1 i 3 nogą). Trudno taki tranzystor sprawdzić za pomocą omomierza trzeba podstawiać, ale raczej jest on sprawny bo gdy by był zwarty blokowało by przetwornice i nie świeciła by dioda czuwania.
  • Poziom 17  
    Zacznij od sprawdzenia "Control board", a zwłaszcza napięcia zasilającego +5V na niej.
    Aha, 2SD2539 jakoś nie mogę umiejscowić na schemacie, może ktoś już w nim "pracował" i coś podmienił?
  • Poziom 33  
    prawdopodobnie nie masz jakiegos zasilania , nie podałeś żadnych szczegółów , trzeba po prostu poszukać :)
    sprawdź obwód Standby ...
  • Poziom 11  
    NIe od nowosci nikt przy nim nic nie robil, tak jest orginalnie, moze jakis zamiennik. Jest na tym samym radiatorze co C4429 tylko bliżej trafopowielacza.....
  • Poziom 33  
    hmm , nawet nie napisaeś czy przechodzi ze standby w tryb ON, tylko linia Ci nie startuje , czy wogóle nie reaguje na rozkazy pilota i klawiatury lokalnej ... dosłownie zero szczegółów :(
  • Spec od TV
    witka
    spawdź czy na nóżce procka jest napięcie STANDBY +5V
    narka
  • Poziom 11  
    Wiec pisze co mi sie dzisiaj udalo zaobserwowac. Na podstawie schematu widze za układ TDA8183A ma na wyjsciach 5V i 0,37~0,70. nie ma tam rzadnych zwarc ale napięcie które dochodzi przez rezystor R570A do IN powinno być 18,4 a było 9 wiec odlutował tę gałeź zgdzie dochodzi do niej z rezystora R686 (nie wiem co to jest) napięcie wskoczyło na 16 (no moze byc) ale tam gdzie powinno być 12 było 0,37 wiec odlutował to co było dalej po 12 ale nic to nie pomogło. Nie wiem czy dobrze szukam bo nie wiem jak ten ukłąd powinien reagowac przy DISABLE, acha na nóżce disable była masa.
  • Poziom 11  
    Telewizor jest cały czas w stanie STANDBAY nie wlacza sie nic. Swieci sie tylko caly czas dioda czuwania
  • Poziom 23  
    Sprawdziłeś czy dochodzi napięcie +B do kolektora Q802,sprawdź również zasilanie na H-driver Q801,podaj więce szczegółów jakie napięcia wychodzą z przetwornicy...
  • Poziom 12  
    Sprawdź czy zmienia się napięcie na nodze 4 przy załączeniu ze standby do stanu pracy. 12V jest załączane właśnie zmianą napięcia na na tej nodze.
  • Poziom 33  
    jej , piszesz dziwnie , a tak wogóle próbowałeś go włączyć , tak ja Wujek pisze , od tego się zaczyna , to Twój pierwszy telewizor ?

czuję , że będzie ciężko ... :(
  • Poziom 11  
    cholerka będzie , będzie i pisze jak umie........:) Niekazdy jest taki dobry
    :( ale obiecuje ze bede sie staral, wlasnie przywiozlem sobie tegozłoma do domu wiec bede mogl mu poswiecic wiecej czasu
  • Poziom 33  
    jesteś zawzięty , dobrze że to początek roku :D
  • Poziom 11  
    witt69 napisał:
    Sprawdziłeś czy dochodzi napięcie +B do kolektora Q802,sprawdź również zasilanie na H-driver Q801,podaj więce szczegółów jakie napięcia wychodzą z przetwornicy...

Do kolektora dochodzi 105V +/_ (moze mam zly miernik) a do Q801 tez dochodzi ale nie moge zmierzyc wychodzi ze powyzej 600.
    Napięcia które mam są takie na C641 105V na C3417A 21V i na C645 mam 9 V

wujek napisał:
    Sprawdź czy zmienia się napięcie na nodze 4 przy załączeniu ze standby do stanu pracy. 12V jest załączane właśnie zmianą napięcia na na tej nodze....

A wiec na nodze ON/OFF procesora tj 39 jest 1,4V i nie zmienia się wogóle nic jak naciskam obojętnie jaki przycisk na panelu. to jest sterowanie poprzez Q102 DISABLE 12V traznystor Q102 wygląda na dobry

Podałem napięcie 5V na DISABLE na układzie TDA i telewizor się włączył
    na ekranie był biały cienki pasek na czarnym tle tak gdzie wyżej niż połowa. ale nic wiecej nie wyskoczylo

sprwadzałem co się dzieje na nodze nr 4 procesora. Jest tam cały czas napięcie 5V. i nie reaguje na przycisk na panelu ( pierwszy) odłączyłem wiązkę XP102 i pojawiło się 0,3V a przy naciskaniu przycisku V+ pojawiało się 5V ale nic sie innego nie działo

Mierzyłem procek i napięcia na nim są podobne jak w instrukcji ale występuje więcej 5V. ( oni sprawdzli na włączonym telewizorze moj jest wyłączony)
  • Poziom 23  
    Napięcie +5V zasilające procesor Masz,wychodzi na to że nie działa,funkcja st-by na pin.39 procesora,napięcia na wyjsciu przetwornicy będą w porządku,są zaniżone bo TV jest w trybie czuwania,przy załączeniu do trybu pracy,zadziała ukł. sprzęzenia zwrotnego i wtedy wzrosną,może się myle,więc niech mnie ktoś poprawi.
    Może odłącz klawiature lokalną(może coś przywiera i przez to procesor jest zblokowany),a potem spróbuj załączyć z pilota.
  • Poziom 33  
    na Q nie możesz mieć az takich napięć , zwróć uwagę ze procek ma zasilanie 5 voltów , w/g mnie powinno być ok 2,5 V na quartzu
    a pracuje on nawet w standby ...

ciężko jest tak prowadzić Cię za rękę , przy takiej usterce wystarczy kilka pomiarów i wiesz co jest ,

nie wiem ale wydaje mi się że za bardzo rozgrzebiesz ten TV i później nikt nie będzi chciał już z nim walczyć ,
    widzisz naprawa nie polega na rozgrzebaniu ale na sprawnym usunieciu usterki tak by ktos powiedział : ten gość Ci nic nie robił , czy wymienić procek tak jakby był nie ruszany , dlatego podpisuję się od środka , czasem można się poznać bo lut fajniej wygląda niz po fali ...
    zresztą każdy pozna swoją robotę :)
  • Poziom 33  
    sprawdź , może pamięć blokuje Ci procesor , zobacz co się dzieje na I2C , nie mam schematu , może bym się czegoiś dopatrzył :)
  • Poziom 23  
    :arrow: picador
    Schemat Masz na górze.

No właśnie warto by było sprawdzić czy jakas transmisja jest z procesora podczas próby załaczenia,ale wg.mnie szyna nic do tego niema ,st-by nawet przy przywartej szynie, powinno się załączać..tzn.na wyjsciu pin.39
  • Poziom 33  
    ja bym sprawdził czy diody nie zawieszaja klawiatury , czy pracuje Q , szynę koniecznie , może być tak że kontroler przy starcie grzebie w pamięci , wstaw czystą , ale sprawdź czy szyna nie przywiera na masę .
    nie miałem takiego badziewka więc ciężko od razu postawić diagnozę ...
    sprawdź jeszcze reset na pin 2
  • Poziom 15  
    W modelu 7199 najczęstrzym powodem braku wyjścia z trybu st-by jest:
    (przy sprawnej przetwornicy-a myślę że taka jest,tak wynika z tych lakonicznych informacji)
    -uruchomiona funkcja "LOCK",wtedy nie działa klawiatura co przy uszkodz.
    pilocie jest trudne do diagnozy-piloty często padają,-dioda się urywa.
    -jeżeli pion jest na STV9306 odpiąć dwa rezystory po 100 ohm,poniżej
    układu-są na płycie obok siebie,a blokują szynę danych-ta ramka jest nią
    sterowana.Jezeli pion jest uszkodzony wysokie wystartuje.Są modele w których ramka jest na TDA8174-nie dotyczy.
    -może być uszkodzona pamięć,szczególnie przy procesorze MONICA 4
    wtedy jest ona na panelu sterowania.
    To chyba tyle.
  • Poziom 33  
    hmm, fakt Ariston nie wspomniał o sygnale IR na wejściu kontrolera ... to też należałoby sprawdzić , ale to sprawdzamy w pierwszej kolejności , choćby pilota na testerze :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Czy nikt nie zwrócił uwagi co napisal Ariston:
    -Podałem napięcie 5V na DISABLE na układzie TDA i telewizor się włączył
    na ekranie był biały cienki pasek na czarnym tle tak gdzie wyżej niż połowa. ale nic wiecej nie wyskoczylo -
    Po wymuszeniu startu TV widać , że brak jest odchylania pionowego a TDA8172 jest zasilany napięciem +25V z trafopowielacza, czyli brak autonomicznego startu wynika z uszkodzenia pionu w wyniku czego procesor uruchamia PROTECT.
  • Poziom 33  
    wcale tak nie musi być , Ariston wymusił start , a większość układów jest sterowana szyną , przeciez kontroler nie jest w stanie stwierdzić że uszkodzony jest pion skoro jeszcze go nie wysterował , chyba logiczne ??
  • Poziom 15  
    Przeleciałem wpisy i nigdzie nie widziłem, aby była mowa o TDA8172.
    Może przeoczyłem?
    Myślę że jak Kolega sprawdzi to co napisałem wcześniej,będzie po sprawie.
  • Poziom 26  
    Picador wspomina o pamięci - miałem dużego Goldstara na podobnych układach i wtedy był właśnie tylko eeprom - ja bym sprawdził
  • Poziom 33  
    sorki ale określenie Koleda nie pasuje do dzisiejszych czasów, a znałem kilku gości z serwisu którzy tak rozmawiali z ludźmi i to jakoś tak brzmiało olewająco i prymitywnie , mamy jakieś imiona czy nawet nick :)
  • Poziom 11  
    mam podobny problem i jest procek pytanie gdzie go kupić, eewntualnie co wstawić za MONICA 3 :?: