Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcanie Toshiba Satelite L20

16 Paź 2009 14:59 4891 11
  • Poziom 21  
    Witam
    Posiadam laptop Toshiba Satelite L20 w konfiguracji :

Płyta główna
    Typ procesora Mobile Intel Pentium M 740, 1733 MHz (13 x 133)
    Nazwa płyty głównej Toshiba Satellite L20
    Mikroukład płyty głównej Mobile Intel Alviso-G i915GM
    Pamięć fizyczna 1269 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)
    DIMM1: Kingston 9905295-018.B00LF 1 GB DDR2-533 DDR2 SDRAM (5-4-4-12 @ 266 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
    DIMM3: Micron 4HTF3264HY-53EB3 256 MB DDR2-533 DDR2 SDRAM (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
    Typ BIOS'u Phoenix (10/31/05)

Ekran
    Karta wideo Mobile Intel(R) 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family (128 MB)
    Karta wideo Mobile Intel(R) 915GM/GMS,910GML Express Chipset Family (128 MB)
    Akcelerator 3D Intel GMA 900

Da się podkręcić tego laptopa ?

Pozdrawiam Mateusz
  • Poziom 34  
    Nie radzę podkręcać laptopa. Z mojego doświadczenia wynika, że Toshiby mają raczej mało wydajne chłodzenie... Do tego nie spotkałem się jeszcze z możliwością podkręcania procesorów w laptopach.
    Pozdrawiam,
    Siewcu
  • Spec Overclocking
    Niektóre lapki mają w biosie możliwości podkręcania. Coś nawet w Asusie 2000l było od fsb. Inne mają troszkę większe możliwości, ale powalająca większość nie ma żadnych. Twoja Toshiba nie ma właśnie, zresztą chłodzenie jej też nie jest najlepsze. Zasada ogólna jest taka, laptop nie służy do bicia rekordów i podkręcanie mu nie służy.
  • Poziom 21  
    OK Dzięki :) i Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Słyszałem kiedyś o zwieraniu odpowiednich pinów w slocie w celu zmiany mnożnika...tylko nie wiem czy to dotyczyło pentium M.
    Przed zabiegami sprawdź czy masz wydajne chłodzenie, wymień pastę, przerób we wsadzie biosu obroty wentylatora.
    Pozdrawiam Rafał
  • Poziom 14  
    Ja ten procek podkręciłem do 2,1 Ghz w laptopie Compaq , znalazłem na googlach sposób pięknie opisany niestety już nie pamiętam nazwy programu który zezwalał zwiększyć prędkość fsb spod Windowsa , 2 program był do tego żeby obniżyć napięcie na procesorze co powodowało ze się nie grzał , a ilość ciepła była taka sama jak przy częstotliwości 1,7ghz zresztą autor w swoim artykule wyliczył wszystko według wzorów , komputer działał stabilnie jednak ja robiłem to tylko z ciekawości.

Oto sposób z PINEM ale zdeczka hardcorowy :)
    http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3226&article=pin+mod

A przypomniałem sobie ściągnij program setfsb , http://www13.plala.or.jp/setfsb/ w pliku setfsb.txt musisz odszukać model swojego laptopa ustawić "clock generator " właśnie ten który jest tam podany i podnosisz fsb tylko radze ostrożnie. Poszukaj ewentualnie czegoś do obniżania napięcia na procesorze , wszystko możesz monitorować z-cpu
  • Poziom 18  
    nie oplaca sie podkrecac ,DUZE PROBLEMY Z UTRZYMANIEM WLASCIWEJ TEMP CALEGO ZESTAWU.nie radze
  • Poziom 35  
    Właśnie mam problem z L20 i nawet bez podkręcania się biedaczysko przegrzewa więc jak reszta odradzam.
    Większą uwagę raczę zwrócić na optymalne wykorzystanie już posiadanej mocy obliczeniowej.
    Często zwiększenie czętotliwości CPU nie da tyle co poprawna "obsługa"
    systemu operacyjnego.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Witam,posiadam identyczną Toshibe jak kolega mtaton i mam pytanie do znawców tematu i tego modelu Toshiby odnośnie chłodzenia.W laptopie często pracuje wemtylator a temperatura nie przekracza 45 stopni, po 20 min mam 51 st. i wentylator działa jak zwarjowany.Temperatura max jaką miałem to 60st. wgrałem nowszą wersie BIOS 1,70 ale nic nie dało,zmieniłem paste na procku, postawiłm nowy system i nic. Prosze o pomoc
  • Spec Overclocking
    A pomóc mamy w czym, bo nie rozumiem?
  • Poziom 12  
    Polecam zakupienie podkładki chłodzącej notebooka , jeśli wymiana pasty i czyszczenie układu nie przyniosło oczekiwanego skutku ... co do podkręcania można podkręcać ale sens tego jest średnio opłacalny ze względu na duże ryzyko uszkodzenia . Najczęściej stosuje się programy np : setfsb itp.
    tu tutorial co i jak Link
  • Poziom 9  
    Podkręciłem swój procesor metodą zworki.Kręcą się wszystkie serii Dothan z 400FSB.
    Jako pierwszy podkręcałem Celka 1.6Gh wszystko działało stabilnie i bez problemów.
    Potem stwierdzilem że można wyciągnąć więcej więc kupiłem 1.7 Gh Pentium i podkręciłem go jeszcze więcej i obecnie na nim pracuje.Wszystko pracuje bez zarzutu.Co do tej metody ta zworka zwiększa FSB z 433 na 500Mhz.A i jeszcze jedna uwaga:
    Pentium posiada steping czyli mnożnik zmienia procesor w zależności od potrzeb w celu oszczędności energii.
    Jesli ktos ma pytania to pisac :P

Dodano po 4 [minuty]:

A co do tego wentylatorka to jaką masz temperaturę na procku?W biosie ustawia się tryb na silent albo jakiś inny.Są programy do ustawiania pracy wentylatora np.speedfan.A jeśli ci się grzeje a radiator i pasta jest ok(dobra pasta nie zapchany radiator) to wrzuć Pentiuma ze stepingiem :P