Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie zegarka elektronicznego

16 Paź 2009 16:07 1187 3
  • Poziom 13  
    Witam,
    pytałem ongiś na temat uszkodzonego zegarka elektronicznego
    Code:
    Witam,

sprawa wygląda następująco: mam zegarek elektroniczny Casio W-E10, w do którego znajomy podłączył napięcie z zasilacza 3V (zegarek ten był zasilany napięciem 3 V z baterii), ale albo pomylił bieguny, albo nastąpiło zwarcie - wskutek czego z wnętrza zegarka wydobył się dym. Gdy zajrzałem do wewnątrz, to okazało się, że jest tam przepalony jeden element SMD, którego niestety nie potrafię zidentyfikować (byłem z tym elementem w sklepie elektronicznym oraz u zegarmistrza, ale nigdzie nie potrafiono mi pomóc). Według mnie jednak, jest to dioda, która ma chronić układ przed skutkami zamiany biegunów napięcia zasilającego.
    Moje pytanie jest następujące: czy jeżeli była to dioda, to czy mogę tam wlutować dowolną diodę prostowniczą ?

Temat znajduje się tu, niestety nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi.

Sądzę, że ten spalony element to dioda zabezpieczają przed skutkami złego podłączenia zasilania. Po układzie elementów na płytce sądzę, że była ona włączona w układ równolegle.
    Czy diody włączone w sposób jak powyżej stosuje się do zabezpieczeń układów?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Tak, pod warunkiem że pomiędzy diodą a zasilaniem znajdzie się bezpiecznik. Stosuje się to choćby w radiach samochodowych. Co do twojego tematu to nawet jeśli była to dioda zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją i znajdowała się tak jak to narysowałeś, to po jej usunięciu i założeniu baterii zegarek {o ile nie spalono innych elementów} powinien normalnie działać.
  • Poziom 13  
    W ten sposób się wpina bezpiecznik?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Tak.