Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"stosunek sygnału do szumu" (wzmacniacza) - co to

all4 20 Cze 2004 20:06 17051 6
  • #1 20 Cze 2004 20:06
    all4
    Poziom 9  

Witam wszystkich, zainteresował mnie pomijany przez większość ludzi parametr "stosunek sygnału do szumu" we wzmacniaczach. Każdy mówi o mocach, liczbie kanałów, pasmie przenoszenia. Mam pytanie co to jest generalnie, czym sie kierować przy wyborze wzmacniacza. Widziałem wzmiacniacze które mają >80dB, >90dB a nawet >100dB, o co w tym wszystkim chodzi. Mam zamiar kupic wzmacniacz pod subwoofer na głośniku Velocity 15" :D, mam zamiar kupic Blaupunkt GTA4100 co o nim sądzicie, jednak tutaj zaciekawił mnie ten właśnie parametr ma tylko >80dB.

• #2 20 Cze 2004 21:11
    Przemek82
    Poziom 11  

Duży odstęp sygnału od szumu powoduje to, że odtwarzanie cichych fragmentów muzyki głośniej nie powinno powodować powstawania szumów, tzn. ten cichy dźwięk jest po prostu lepszej jakości. A co do tego wzmacniacza to :spoko: .
    Pozdrawiam

• #3 28 Cze 2004 23:14
    Rob
    Poziom 17  

Stosunek sygnału do szumu można określić jako szumy własne danego wzmacniacza. Tzn. im mniejsza wartość "stos.sygn.do szumu" tym większe szumy własne (wzmacniacz gorszy, bardziej szumi). Nie podając żadnego sygnału na wejście i dając gałką wzmocnienia na maxa słyszany jest jedynie szum wytworzony przez własną elektronike wzmacniacza.

• #4 02 Lip 2004 17:19
    ziolek
    Poziom 14  

a dokładnie stosunek mocy sygnału do mocy szumu.
    Pozdrawiam.

• #5 24 Lis 2007 14:16
    tomi.michal
    Poziom 9  

A jest może ktoś w stanie powiedzieć co można ewentualnie zrobić żeby zredukować te szumy do minimum? Kolega kiedyś zrobił wzmacniacz z jakiejś gazetki o parametrach 3x100W, jednakże co z tego że nawet spora moc, skoro słychać szum... I to bez źródła wejściowego...

• #6 24 Lis 2007 20:03
    łowieca
    Poziom 29  

GTA4100 do 15" Velocity !!?? no ja nie wiem czy to na dobre wyjdzie. (jaki dokładniej model suba ?).

Stosunek S-N można zmniejszyć np, poprzez wymiane przedwzmacniacza (chociaż op-ampów), lepszej jakości transystory, kondensatory i żródło zasilania.

• #7 24 Lis 2007 21:53
    renegatt
    Poziom 23  

W przypadku subwoofera to s/n w wzmacniaczu możesz sobie spokojnie darować bo z bagażnika nawet jak są jakies szumy to i tak się nie przebiją do auta albo zginą w ogólnym nagłosnieniu, w mniejszym stopniu tyczy sie to też zestawu przedniego, chyba, że ktos słucha tylko na postoju, po prostu w jadącym aucie nie jestes w stanie odczuć różnic chyba, że masz mietka z sierii S albo maybacha z 200 kg materiałów wygłuszających auto.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME