Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

stacja meteo linux - pytanie

16 Oct 2009 21:24 4315 5
  • Level 10  
    Witam,
    Chodzi mi po głowie taki pomysł. Zbudować urządzenie do pomiaru podstawowych parametrów meteorologicznych - temperatura powietrza (ew. siła i kierunek wiatru, ciśnienie, wilgotność powietrza itp.) Takie urządzenie komunikowało by się z komputerem z Linuksem (lub innym urządzeniem np. z OpenWrt) przez RS-232.
    I dalej: kilka takich "punktów pomiarowych" komunikuje się, przez Wlan 5Ghz z serwerem, gdzie uśredniane są pomiary i np. wstawiane na stronę www.

Moje pytanie jest takie: Czy realizacja takiego projektu bedzie bardzo trudno oraz czy ktoś widział urządzenia lub konstrukcje które mogą pobierać tyle danych.

Pozdrawiam zainteresowanych
  • CSICSI
  • Level 33  
    Ja to widzę tak :
    jako układ dokonujący pomiaru np. AVR + czujnik SHT11,MPXA... lub nawet DS18B20 który wysyła po rs'sie dane
    na maszynie openwrt klient tcp/ip wysyłający dane na serwer na okreslony port ,po stronie serwera deamon odbierający dane i pakuje je np do SQL ( archwizacja ) potem z górki jeśli chodzi o wyświetlanie danych na www.

Czy trudne ? niewiem zależy od Twoich umiejętności i znajomości C\C++ bo cały projekt opierał by sie o ten język .

ale ... zastanawiam się po co klika Ci kilka takich stacji meteo na tym samym terenie ;)
  • CSICSI
  • Level 10  
    Myślę, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie są komputery przemysłowe NPE firmy TechBase. Ich strona to: www.kontrolery-gprs.pl . Są to małe przemysłowe komputerki dedykowane do Linuxa (który jest w nich zresztą preinstalowany). Jest to bardzo wydajna architektura, która może zbierać dane z różnego rodzaju czujników. Wybudowany jest w nich modem GSM oraz karta ethernet. Możesz więc przesyłać mniej lub bardziej (zależnie od tego jak chcesz) obrobione dane na stacjonarny komputer i tam spokojnie je przeanalizować. Oto opis jednego z takich komputerów przemysłowych.
  • Level 11  
    Niezłe te komputery pytanie o cenę?? Sądzę że EVO T20 są znacznie tańsze, może nie mają modemu GPRS ale z dodatkową pamięcią na pendrive można postawić praktycznie każdego linuxa. Do tego max 12W, 0 hałasu, sporo HOWTO dotyczące linuxa i są małe po zdjęciu obudowy. Używam takiego od roku. Albo rodzina T5000 bo jest ich kilka np. T5520 zamiast Flask'a podłączamy dysk 2,5 i ma RS232.

Wracając do tematu:
    -EVO T20
    + 512MB USB Flash
    + przejściówka USB/RS232 + http://meteo.achjoj.info/info.php (Pomiar temperatury)
    + http://www.obdev.at/products/vusb/remotesensor.html (Pomiary zdalne)

Szybko kalkulując max max 200zł (bez zdalnych pomiarów) i 2/3 dni, a taki system można rozbudować w nieskończoność.
  • Level 18  
    bartoshell wrote:
    Witam,
    Chodzi mi po głowie taki pomysł. Zbudować urządzenie do pomiaru podstawowych parametrów meteorologicznych - temperatura powietrza (ew. siła i kierunek wiatru, ciśnienie, wilgotność powietrza itp.) Takie urządzenie komunikowało by się z komputerem z Linuksem (lub innym urządzeniem np. z OpenWrt) przez RS-232.
    I dalej: kilka takich "punktów pomiarowych" komunikuje się, przez Wlan 5Ghz z serwerem, gdzie uśredniane są pomiary i np. wstawiane na stronę www.

Moje pytanie jest takie: Czy realizacja takiego projektu bedzie bardzo trudno oraz czy ktoś widział urządzenia lub konstrukcje które mogą pobierać tyle danych.

Pozdrawiam zainteresowanych

Witam,

Na swoją pracę dyplomową zbudowałem analogiczne urządzenie oparte o router Linksys WRT54GS (bodajże) oraz system linux OpenWRT. Część pomiarową oparłem o procka atmega32. Stacja meteo mierzyła temperaturę (SHT11 - powietrza, DS18B20 - własna wewnątrz stacji), ciśnienie (MPXA6115A), wilgotność (SHT11), kierunek wiatru (tarcza kodowa w kodzie greya), prędkość wiatru (czujnik hallotronowy). Dane były przesyłane przez rs'a do routera on je zapisywał do pliku następnie obrabiał za pomocą rrdtool i generował ładne statystyki za okres roku, miesiąca, tygodnia, dnia, godziny. Wszystko było wystawiane na stronie www, która również była umieszczona na tym routerze. Router jako dysk twardy miał zainstalowaną kartę na której były zbierane dane i która robiła za swap.

Realizacja projektu była o tyle trudna że po drodze wystąpiło bardzo wiele problemów, których nawet się nie spodziewałem.
    Praca składała się z części programistycznej (wsad do procka), części projektowej (projekt i wykonanie płytki), mechanicznej (wykonanie mechaniki i czujników do pomiaru prędkości i kierunku wiatru). No i oczywiście potem zgranie wszystkiego przetestowanie, kalibracja czujników itp itd.

W przypadku zainteresowania czy pytań służę pomocą.

Poniżej kilka fotek.
    stacja meteo linux - pytanie
    stacja meteo linux - pytanie stacja meteo linux - pytanie stacja meteo linux - pytanie stacja meteo linux - pytanie stacja meteo linux - pytanie
  • Level 31  
    http://meteo.2o.pl/

Mój kolega zbudował sobie stację meteo na postawie tych opisów, wszystko działa mu wyśmienicie, dane wystawia sobie na swoją prywatną stronę www.