Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o filtr LC z cewką zastąpioną analogiem indukcyjność

set1990 16 Paź 2009 22:01 1490 1
  • #1 16 Paź 2009 22:01
    set1990
    Poziom 9  

Mam następujące pytanie potrzebny mi taki układ jak na rysunku:
    Oczywiście cewka 2.1H to kawał żelastwa a to ma być małe więc poszukałem informacji o analogach indukcyjności znalazłem parę wzorów (a myślałem że to prosty układ) i obliczyłem pewien układ rezonansowy jak na rysunku:
    Jak widać schematy z Workbencha. I właśnie tu moje pytania czy ten układ będzie działał?? W symulatorze nie działa ale jak wiadomo to tylko symulator. Jeżeli jest dobrze policzony to czy pasuje do niego wzmacniacz operacyjny LM2902?? I ostatnie przyjąłem dobroć cewki 2 (bo tak akurat było w przykładzie na którym się wzoruj) więc czy jeżeli zmniejszę dobroć to stromość filtra w którym taką "cewkę" użyję wzrośnie czy zmaleje?? (Mi osobiście zdaje się że wzrośnie). Właściwie na obrazkach jest szeregowy układ RLC wiem o tym jest on częścią większej całości :)
    Proszę o pomoc szybką i w miarę zrozumiałą dla kogoś takiego jak ja.

0 1
  • #2 16 Paź 2009 22:38
    Quarz
    Poziom 43  

set1990 napisał:
    Mam następujące pytanie potrzebny mi taki układ jak na rysunku:
    Oczywiście cewka 2.1H to kawał żelastwa a to ma być małe więc poszukałem informacji o analogach indukcyjności znalazłem parę wzorów (a myślałem że to prosty układ) i obliczyłem pewien układ rezonansowy jak na rysunku:
    Jak widać schematy z Workbencha. I właśnie tu moje pytania czy ten układ będzie działał?? W symulatorze nie działa ale jak wiadomo to tylko symulator. Jeżeli jest dobrze policzony to czy pasuje do niego wzmacniacz operacyjny LM2902?? I ostatnie przyjąłem dobroć cewki 2 (bo tak akurat było w przykładzie na którym się wzoruj) więc czy jeżeli zmniejszę dobroć to stromość filtra w którym taką "cewkę" użyję wzrośnie czy zmaleje?? (Mi osobiście zdaje się że wzrośnie). Właściwie na obrazkach jest szeregowy układ RLC wiem o tym jest on częścią większej całości :)
    Proszę o pomoc szybką i w miarę zrozumiałą dla kogoś takiego jak ja.
    Nie, nie będzie działał, ponieważ przedstawiony przez Ciebie na schemacie analog indukcyjności jest elementem uziemionym, ZOBACZ, a - jak widać z pierwszego schematu - potrzebujesz induktora nieuziemionego, "pływającego".
    Natomiast, podłączony na dolnym schemacie rezystor o rezystancji 10 jest przysłowiowym "kwiatkiem przy kożuchu" ... :idea: :cry: ... nie ma on żadnego wpływu na działanie tego układu.

0