Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak ładowania - zetor 8145

17 Paź 2009 00:13 10017 18
 • Poziom 9  
  Witam,
  dzisiaj z niewiadomych przyczyn zaczęła nieustannie świecić mi lampka ładowania (niezależnie od obrotów) :/ Sprawdziłem miernikiem prąd ładowania na alternatorze, wynik był około 12,45 V. (a powinno być 13.8-14.14 [V] ) Pasek oczywiście naciągnięty
  Czy to padła któraś z diod prądowych ? Jak najlepiej i najpewniej w warunkach domowych zlokalizować usterkę ?
  Gdzie kupię diody wysoko prądowe do alternatora ?( jeśli to one)
  A może to wina regulatora napięcia ? Jest zewnętrzny regulator, jak go sprawdzić ?

  Posiada ktoś może schemat instalacji elektrycznej do zetora 8145 rocznik '83 ? Włącznie ze schematem dachu kabiny.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 29  
  Najpierw sprawdz szczotki i pomierz diody czy niemaja zwarcia w domowych warunkach mozna go wzbudzic bez regulatora ale prad ładowania bedzie dosyć duży
 • Poziom 9  
  Rozumiem, że powinienem je sprawdzać poza układem, czyli konieczne jest wylutowanie. W zwykłym sklepie z częściami elektronicznymi kupię diody wysokoprądowe do alternatora (te "pastylki")? Zabrać się najpierw za sprawdzanie prostowniczych czy prądowych. Które częściej padają, bo nie chciałbym niepotrzebnie wylutowywać jednych z nich.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • spec od auto-elektro
  Najpierw sprawdź szczotki czy nie zatarte brudem typowa usterka w tych alternatorach.P
 • Poziom 9  
  Jeszcze go nie rozkręcałem. Sprawdzę szczotki zaraz jak tylko go rozbiorę. Alternator jest czeski. Gdzie kupię takie diody i o jakie najlepiej pytać.
  Jakie są objawy niesprawnego regulatora napięcia ?
 • Poziom 28  
  Diody w tych alternatorach rzadko padają chyba ,ze się zrobi jakieś zwarcie. Sprawdż szczotki jak radził kolega Viper555 i łożyska (najczęstsza przyczyna niesprawności ; wirnik ociera o stojan)
 • Poziom 34  
  @bonifacy_010 zanim zabierzesz się za rozbieranie całego alternatora, najpierw sprawdź czy wirnik nie ma przerwy w uzwojeniu, oraz czy szczotki mają pewny kontakt z pierścieniami ślizgowymi. Piszesz, że regulator jest na zewnątrz, to sprawdź napięcia na wejściu regulatora oraz na jego wyjściu (wskazane byłoby też zmierzyć prąd wzbudzania podawany na wirnik). Jeżeli na wyjściu regulatora nie ma napięcia to najprawdopodobniej uszkodzony jest sam regulator. Jeżeli jest napięcie to przyczyny szukaj w alternatorze. Jednak mało prawdopodobne jest żeby uszkodzeniu uległy wszystkie diody prostownicze. Z reguły uszkadza się jedna, jednak wtedy alternator częściowo ładuje. Jeszcze jedno. Wszystkie diody w alternatorze są diodami prostowniczymi. 6 z nich prostuje prąd wyjściowy alternatora, a 3 prąd wzbudzania. Nie napisałeś czy jest tam mechaniczny czy elektroniczny regulator napięcia. W zasadzie nie ma to znaczenia, ale jeżeli jest mechaniczny to wymień na elektroniczny.
 • Poziom 28  
  Grzegorz_madera czy znasz czeskie alternatory? Bo bez rozkręcenia nie będziesz wiedział czy przerwę masz na szczotkach czy na wirniku.
 • Poziom 9  
  Regulator jest elektroniczny.Jak rozpoznać gdzie jest wejscie a gdzie wyjscie aby sprawdzić te napięcia? Czy mógłbyś nieco rozwinąć temat pomiarów ? Jak sprawdzić uzwojenie ? Czy jak sprawdze omomierzem przykładając jeden koniec do obudowy alternatora a drugi do pinu od wzbudzenia to wystarczy ? Ile powinien wynosić prąd wzbudzania ? Do alternatora dochodzą 4 przewody. Gruby - od ładowania akumulatora (oznaczenie na aku "+B" ), cieniutki, od wzbudzania (oznaczenie "-T") i dwa takie same oznaczone jaka "R" i "M", te idą do regulatora.
 • spec od auto-elektro
  Sprawa jest prosta odkręć B+ , wyjmij konektory R M/zapamiętaj/ miernik na diody i podaj wartości będzie wszystko wiadomo.P
 • Poziom 34  
  rico37p napisał:
  Grzegorz_madera czy znasz czeskie alternatory? Bo bez rozkręcenia nie będziesz wiedział czy przerwę masz na szczotkach czy na wirniku.

  Ja szybciej myślę niż piszę hehe. Masz całkowitą rację. Ale jak sprawdzi na szczotkach i nie będzie przerwy to jest ok. A jak będzie to trzeba sprawdzać dalej, na pierścieniach ślizgowych. Jeżeli jest dobrze a wcześniej była przerwa to znaczy, że szczotki do wymiany, a jeżeli nadal jest przerwa to wirnik.
 • Poziom 9  
  Witam, niestety z braku czasu i pogody (ostatnio cały czas pada, a ciągnik stoi na świeżym powietrzu) więc nic jeszcze nie zrobiłem...
  viper55 nie bardzo rozumiem o czym piszesz
  Grzegorz_madera "mierząc na szczotkach.." masz na myśli pomiar omomierzem na zacisku +B i obudowa alternatora ?
 • Poziom 28  
  Na twoim miejscu zleciłbym tą robotę elektrykowi ,bo koszty mogą być większe.
 • Poziom 34  
  Pisząc "na szczotkach" mam na myśli pomiar omomierzem między jedną a drugą szczotką. Nie pamiętam, który zacisk jest do podłączony do szczotki, bo druga jest podłączona do masy. Jak już napisałem taki pomiar powie Ci czy masz dobry kontakt szczotek z pierścieniami, oraz czy wirnik jest dobry. Jednak @rico37p ma rację. Widzę, że nie bardzo orientujesz się w zagadnieniu, więc prawdopodobnie sobie nie poradzisz.
 • Użytkownik obserwowany
  Tam jest alternator z szczotkami od srodka więc trzeba go rozebrać a jak sie ma go na stole to 5 minut mierzenia , po wylutowaniu uzwojenia z diod.
  Mam kilka na stole 34A 45A 55A.
 • Poziom 9  
  proponuje zacząć od zdemontowania alternatora.

  potem pomierzyć tak jak koledzy piszą wyżej wirnik uzwojenia stojana.

  Przy takiej kolejności może kolega pozna budowę i jednocześnie bedzie wiedział oczym mówimy.

  W alternatorze uzwojenie wirnika nawijane jest cylindrycznie i niejest trudno sprawdzić te uzwojenie. Wyjściie na dwa pierścienie ślizgowe. Jeśli na nich nie ma przejścia (oporność do nieskończoności lub dla niewtajemniczonych przy miernikach cyfrowych sygnał dźwiekowy ) to wirnik do wymiany. Potem sprawdzić uzwojenie stojana, pomiędzu każdą końcówką przejście (połaczenie gwiazda). Sprawdzić diody. Najlepiej żeby przynajmniej jedna końcowka każdej diody była luźna bo może wprowadzić w błąd. Gdy wszystko jest OK złożyć. Pomieżyć przejście na szczotkach
  (szczotki są podłączone do wirnika).
  Zmieszczam też schemat podłaczeń alternatora w FIAT 126p może on pomoże.

  Brak ładowania - zetor 8145
 • Poziom 1  
  Pozwolę podłączyć sie do tematu, aby nie zakładać nowego...
  wymieniłem ostatnio szczotki w moim alternatorze, bo były na wykończeniu i nie ładował. Teraz ładuje, ale lampka od ładowania nie chce całkowicie zgasnąć, a jarzy się delikatnie ( paski napięte), napięcie trochę chyba wysokie bo w granicach 14,7 v ale stabilne. Lampka gaśnie dopiero po mocnym zwiększeniu obrotów silnika, ale po ich zmniejszeniu znów lekko się jarzy choć nie jest to regularne zjawisko. Czy to może być wina regulatora ?
  Tak z ciekawości.. czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego przy ładowaniu akumulatora tak ważne jest napięcie i jakim prądem ładowany jest wtedy alternator ? Dlaczego tu musi ono wynosić 14,4 V gdy podczas ładowania prostownikiem wynosi ono 12 V ?

  Posiada ktoś może schemat elektryczny do tego ciągnika, bo bardzo trudno znaleźć cokolwiek w sieci.

  pozdrawiam
 • Użytkownik obserwowany
  I tu sie mylisz żeby zaczął się łądować akumulator napięcie musi być wyższe niż ok 12,6V i nie większe niż 14,4V .