Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika prawo lewo w lad

17 Paź 2009 15:09 3822 4
  • Poziom 11  
    Witam
    Bardzo prosze o pomoc.Musze zrobic sterowanie silnikiem lewo prawo z podtrzymaniem i algorytm do tego programu.Jestem poczatkujacym i ciezko mi to ogarnac.Mam program step7.Wiem ze do podtrzymania musze uzyc R S przynajmniej tak mi sie wydaje.Schemat

Proszę wklejać zdjęcia tak jak opisano w ogłoszeniu Wklejanie zdjęć. - post edytowałem i przeniosłem z Programowanie Ogólne - krzychoocpp
  • MetalWork
  • Poziom 14  
    Moim zdaniem sterowanie to jest proste i wygląda tak:

lista przyporządkowania
    Q0.0 - S1
    Q0.1 - S2
    jeśli dobrze odczytałem oznaczenia na schemacie źródłowym to reszta bez zmian.
  • MetalWork
  • Poziom 11  
    Ok dzieki
    A powiedz jak zabracsie do algorytmu.Warunkiem bedzie FO,F2,S1=1.Musze zrobic schemat blokowy
  • Poziom 14  
    Szczerze to nie bardzo mogę skojarzyć o co Ci chodzi z tym algorytmem...
  • Specjalista Automatyk
    Dobrym sposobem sterowania napędem jest stworzenie bloku w którym będzie zawarty cały algorytm odpowiedzialny za sterowanie auto/manual, ON/REWERS, PKZ_ERROR, EMERGENCY_STOP i tym podobne. Pamiętaj także aby wyjście fizyczne sterujące napędem wykorzystać tylko raz. Jeśli Cię to zainteresuje to mam gotowe bloki do sterowania silnikami, zaworami, i wiele innych często wykorzystywanych, jedyny dla ciebie problem to że są napisane w SCL. Mam gdzieś w starych wersjach programów bloki napisane w STL ale zrezygnowałem z nich ze względu na zbyt dużą czasochłonność nanoszenia poprawek. Ja zasadniczo dzielę program na trzy warstwy:
    1. warstwa fizyczna sterująca bezpośrednio wyjściami (silniki,zawory i inne)
    2. warstwa algorytmów sterowania automatycznego (sterująca bezpośrednio warstwą pierwszą).
    3. warstwa interfejsu (komunikacja z operatorem maszyny, komunikaty, alarmy, inne..).
    Taki podział sprawdza mi się kiedy piszę programy dla całych linii produkcyjnych (50 i więcej silników, zaworów....). Pozwala to zachować przejrzystość.
    Wawrzo.