Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żywotność baterii a stałe podłaczenie urządzenia do sieci

powerarmor 17 Paź 2009 15:10 1968 10
  • #1 17 Paź 2009 15:10
    powerarmor
    Poziom 10  

Posiadam urządzenie wyposażone w baterię Li-Ion. Jeden z pkt w instrukcji, w rozdziale "Wkazówki dotyczące oszczędzania energii" jest następujący:

Cytat:
    "W miarę możliwości urządzenie Era G1 powinno być podłączone do zasilacza sieciowego."

Z tego co wiem, aby bateria zachowała swoje właściwości jak najdłużej należy ładować ją dopiero kiedy rozładuje się do końca lub kiedy jest prawie rozładowana. Kiedyś czytałem, że takie podłączanie i podładowywanie baterii wpłynie negatywnie na jej żywotność.

Jak to jest w rzeczywistości?

0 10
  • #2 17 Paź 2009 15:23
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 18 Paź 2009 10:45
    powerarmor
    Poziom 10  

Cytat:
    "to nie znaczy ze uklad kontrolujacy ja jest w stanie ladowania."

Dlaczego? Przecież po podłączeniu ładowarka ładuje baterię...

0
  • #4 18 Paź 2009 11:52
    Darrieus
    Poziom 38  

Ładuje do czasu naładowania. Później już "nic się nie dzieje"
    Zresztą przy baterii li-ion nie ma znaczenia kiedy i jak ją ładujesz, nie trzeba jej rozładowywać przed ładowaniem. Krążą takie (mity) jeszcze z czasów Ni-Cd.....

Cytat:
    Z tego co wiem, aby bateria zachowała swoje właściwości jak najdłużej należy ładować ją dopiero kiedy rozładuje się do końca

To było dawno i nieprawda ;)

0
  • #5 18 Paź 2009 13:21
    powerarmor
    Poziom 10  

Więc proszę wyjaśnijcie mi dlaczego te same modele urządzeń (chodzi mi głównie o telefony komórkowe) mają różną żywotność baterii? Musi być tego jakaś przyczyna, która wg mnie siedzi w ładowaniu.

To się zgadza.. Bateria ładuje się do naładowania, później nic się nie dzieje.. A co jeśli baterii jest 50%, podłączy się ją na godzinę i będzie 70%? Później spadnie do 30, znowu podładuje się do 50 ?? Czy to nie ma ŻADNEGO wpływu na żywotność???

0
  • Pomocny post
    #6 18 Paź 2009 18:15
    Darrieus
    Poziom 38  

Cytat:
    Więc proszę wyjaśnijcie mi dlaczego te same modele urządzeń (chodzi mi głównie o telefony komórkowe) mają różną żywotność baterii?

Zależy od intensywności używania, podczas rozmowy telefon pobiera 3-4W , na czuwaniu ułamek wata, Jak ktoś pepla przez telefon po 2 godziny dziennie to bateria padnie szybciej bo będzie ogólnie częściej ładowana, a jak ktoś ładuje raz w tygodniu bo nie nawija jak najęty..... (ilość cykli ładowanie - wyładowanie)
    Więc odpowiedz powinna być : bo ludzie są "różni" ;)

Cytat:
    A co jeśli baterii jest 50%, podłączy się ją na godzinę i będzie 70%? Później spadnie do 30, znowu podładuje się do 50 ?? Czy to nie ma ŻADNEGO wpływu na żywotność???

W przypadku li-ion nie ma wpływu. Tylko sumaryczna ilość cykli, doładowywanie można traktować jak pól takiego cyklu....
    Czy naładujesz telefon do 50% dwa razy w tygodniu czy do 100% raz w tygodniu to dla akumulatora li-ion będzie to to samo....

0
  • #7 18 Paź 2009 21:42
    powerarmor
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.. Nadal jestem nieco sceptycznie tutaj nastawiony :) .. Może kiedyś mi przejdzie :)

0
  • #8 18 Paź 2009 22:32
    mexicola
    Poziom 2  

Witam. A co jeśli bateria LI-Ion nie jest ładowana przez dluższy okres czasu? Czy również traci swoje własciwości? Znalazłem swoj odtwarzacz, ktory zgubilem kilka miesięcy temu i niestety uruchamia się tylko wtedy gdy jest podłączony do gniazdka lub komputera, a po odłączeniu wyłącza się w ciągu kilku sekund.

0
  • #9 18 Paź 2009 22:55
    Darrieus
    Poziom 38  

Akumulator li-ion musiał by nie być ładowany przez kilka lat.
    Jesteś pewny że ma akumulator li-ion ?
    Musiało nawalić coś innego.

0
  • #10 21 Paź 2009 22:06
    mexicola
    Poziom 2  

Tak, w instrukcji jest napisane akumulatorek litowo-jonowy. Jest jeszcze możliwość, że uszkodzilem cos podczas rozbierania urządzenia...:|

0
  • #11 05 Lis 2009 13:05
    jarroQ
    Poziom 26  

Pewnie coś uszkodziłeś. Ja posiadam 3 baterie BL-5C. Naładowałem je 9 miesięcy temu do pełna i wrzuciłem do szuflady bo w tym czasie używałem innego telefonu. Wczoraj odgrzebałem je i sprawdziłem każdą w nok 3110c. Każda była naładowana na full :).

A co do tego że baterie trzymają różnie to tylko i wyłącznie zależy od użytkowania i od modelu telefonu. Jest dużo modeli nokii z bateriami BL-5C. W telefonie bez aparatu z jakimś mało-kolorowym wyświetlaczem, który pracuje stale w pełnym zasięgu bateria trzyma do tygodnia przy pisaniu esów 20/dzień. Ta sama bateria w nokii 5200/5300 trzyma dzień! Cała filozofia. Teraz telefony napakowane są masą ustrojstw a to wszystko ciągnie przecież.

A tak trochę z innej beczki to zapytam o sprawę ładowania owych baterii telefonicznych. Czy to telefon steruje odcinaniem prądu po naładowaniu baterii czy układ w baterii? Planuję zrobić oświetlenie awaryjne na bazie 6 baterii od 3310 i to wymaga polutowania wszystkiego do kupy oraz podpięcia stale do ładowarki.

0