Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Switch 24-portowy z podstawowym zarządzaniem.

bestisz 17 Oct 2009 15:40 2465 3
    bestisz
    Level 10  
    Witam.
    Poszukuję 24-portowego Switcha do małej domowej sieci. Chciałbym aby urządzenie posiadało podstawowe zarządzanie i co najważniejsze QoS np. po portach lub IP.
    Posiadam w domu kilka tunerów satelitarnych z LAN opartych na linuxie. Trzy z nich służą mi jako domowe serwery kart platform cyfrowych. Są to po prostu trzy tunery z zainstalowanym odpowiednim softem, które stoją odpięte od TV i służą jako czytniki dla kart. Uprawnienia z tych kart są przekazywane do tunerów które mam przy każdym TV i jest na nim zainstalowane oprogramowanie klienckie. Dla znawców tematu słowo domowy sharing mówi wszystko. Zaletą tego jest to że mogę niezależnie na każdym TV oglądać inny kanał.

Poza tym mam dwa HD-LAN playery które też muszę podpiąć pod switcha żeby mieć możliwość transferowania plików np. z komputera PC. Obecnie posiadam 8 portowego switcha firmy Planet który jest już leciwy i nie za bardzo radzi sobie z siecią.

Obecnie sieć wygląda następująco:
    Łącze ADSL 6Mb --> Linksys AG241v2 (ADSL Modem/Router / Switch 4xLAN)--->>>
    Port 1 ---> Komputer PC
    Port 2 ---> Switch 8 portów PLanet
    Port 3 ---> AP Ovislink
    Port 4 ---> wolny

Wszystkie tunery mam wpięte do w/w switcha.

Poszukuję czegoś w zastępstwie dla Planeta. Po pierwsze nie mam już 100% pewności że nie traci on ramek danych ponieważ niekiedy jak chce się zalogować na któryś z tunerów to zrywa mi połączenie. W przeglądarce wywala info jak przy "braku internetu". Podobna sytuacja jest przy próbach wejścia na tunery przez klienta FTP, dopiero kilka prób kończy się powodzeniem.
    Nowy sprzęt miałby mieć możliwość ustawienia priorytetów dla danych urządzeń. Wymienione wyżej 3 tunery na których stoją karty pracują na trzech różnych portach komunikacji no i oczywiście na trzech różnych IP zresztą jak każde urządzenie w sieci.

Planuję również po zakupie takiego switcha przenieść kable łączące PC i Access Pinta obecnie z routerem bezpośrednio do Switcha. Czyli ze switcha w routerze wychodził by jedynie jeden patchcord bezpośrednio do switcha 24-portowego.

Proszę o poradę przy zakupie. Budżet powiedzmy 600-800zł.
    mm2006
    Level 20  
    w tej cenie a nawet niższej to kupisz Cisco Catalyst 2950. Naprawdę polecam. Poszukaj wersji z Enhaced Image, ma kilka opcji więcej niż standard.
    bestisz
    Level 10  
    mm2006 wrote:
    w tej cenie a nawet niższej to kupisz Cisco Catalyst 2950. Naprawdę polecam. Poszukaj wersji z Enhaced Image, ma kilka opcji więcej niż standard.

Wszystko fajnie ale czy ja poradzę sobie z zarządzaniem takim switchem? Nie jestem po akademii Cisco ani nigdy nie miałem do czynienia z tego typu urządzeniami. Oglądałem 24-portowy Switch Linksysa, taki i czytałem cały podręcznik obsługi tego sprzętu. Znam dobrze angielski i dość dogłębnie teorię LAN więc czytając instrukcję łapałem się o co chodzi. Najważniejsze że np. ten Linksys ma zarządzanie przez www i dla mnie jako laika wszystko jest tam jasne. Jeżeli chodzi o telnet czy CLI to nie mam po prostu wiedzy. Nie mówię nie ale czy osoba z taką wiedzą jak ja może sama nauczyć się zarządzalności takiego sprzętu?
    Czy istnieje jakieś podstawowe howto? Troszkę mnie to przeraża bo przecież akademię Cisco trwają kilka semestrów. Jasne ze obejmuje ona zakres wiedzy o dużej rozciągłości i ustawienie takiego switcha dla kogoś kto ją skończył jest drobnostką.
    mm2006
    Level 20  
    Ten linksys też przyzwoity :). Jeśli nie czujesz się na siłach co do konfiguracji switcha przez konsolę to pewnie okaże się lepszy.