Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A

Optimus Prime 17 Paź 2009 16:06 7306 15
  • Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A
    Witam wszystkich! Tym razem chcę zaprezentować urządzenie, które bardzo mi się przydaje w mojej małej pracowni:) Jest to regulowany zasilacz symetryczny zrobiony od podstaw wg http://www.elportal.pl/pdf/k04/81_54.pdf
    Płytkę wykonałem metodą termotransferu i polakierowałem preparatem Plastic 70. Nie potrzebowałem zasilacza o dużej wydajności prądowej oraz napięciach powyżej 15V stąd pomysł by zrobić właśnie ten zasilacz. Teraz przymierzam się do wykonania zasilacza, który pozwoli mi uruchomić końcówkę mocy, jednak to w niedalekiej przyszłości:) Do w/w zasilacza podłączam m.in. tester wzmacniaczy operacyjnych, który też jest mojej produkcji (jest na zdjęciu). Transformator kupiony na allegro - można zastosować TS40/043, obudowa w sklepie internetowym,reszta elementów własna. Koszt zasilacza ok 60zł może nawet mniej. Przepraszam za jakość zdjęć, aparat chwilowo niedostępny. Panel przedni wykonany w następujący sposób:
    - narysowałem projekt w Word'zie, wydrukowałem i nakleiłem na panel (klejem szkolnym)
    - wyciąłem wszystkie otwory i zerwałem szablon
    - wydruk ostateczny i laminowanie
    - taśma dwustronnie klejąca i gotowe:)
    Pozdrawiam wszystkich i czekam na Wasze komentarze

Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A
    Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Specjalizuje się w: elektronika, bhp
    Optimus Prime napisał 128 postów o ocenie 125, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2007 roku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    prezes_aps
    Poziom 11  
    Super wykonanie. W środku porządek, wszystko poukładane na swoim miejscu. Zapewne zasilacz spełnia swoje zadania bardzo dobrze. Masz schemat tego testera? Gratuluję konstrukcji.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Optimus Prime
    Poziom 13  
    dj-MatyAS napisał:
    Optimus Prime napisał:
    Regulowany zasilacz symetryczny 6-15V 1A

Jeśli już powinno być chyba raczej "przełączany"...?

Może być tak jak piszesz:)
    Janek333
    Poziom 15  
    Jak osiągasz 1A jeżeli mostek masz 800mA?

Zwracam honory ma 1,5A
    jatzek j
    Poziom 21  
    Siemanko . Najlepiej dodać - regulowany skokowo .
    mklos1
    Poziom 25  
    W08M to 1,5A-owy mostek. Poza tym dioda nie przestaje działać po przekroczeniu prądu znamionowego... Jedyne co trzeba mieć na uwadze to nieco większy spadek napięcia i większe prawdopodobieństwo uszkodzenia.
    Bardzo podoba mi się wykonanie. A najbardziej radziecki transformator.
    Optimus Prime
    Poziom 13  
    mklos1 napisał:
    W08M to 1,5A-owy mostek. Poza tym dioda nie przestaje działać po przekroczeniu prądu znamionowego... Jedyne co trzeba mieć na uwadze to nieco większy spadek napięcia i większe prawdopodobieństwo uszkodzenia.
    Bardzo podoba mi się wykonanie. A najbardziej radziecki transformator.

To prawda jest po prostu...inny:) Ale podobno był nieużywany.
    bojp
    Poziom 13  
    Szkoda, że napięcie masz od 6V. Gdybyś miał od 5V mógł byś zasilać bezpośrednio napięciem dodatnim np. mikrokontrolery. Pomyśl o tym czy by pierszego zakresu nie przerobić. Poza tym podoba mi się. Też myślę o jakimś zasilaczu symetrycznym.
    kundzios
    Poziom 19  
    Zasilacz ruszył za pierwszym razem? W swoim zasilaczu musiałem przerobić część sterującą LM337, aby napięcia zgadzały się z częścią dodatnią.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Optimus Prime
    Poziom 13  
    kundzios napisał:
    Zasilacz ruszył za pierwszym razem? W swoim zasilaczu musiałem przerobić część sterującą LM337, aby napięcia zgadzały się z częścią dodatnią.

Nie miałem kłopotów z uruchomieniem, wyregulowałem tylko napięcia. Ruszył od razu.

Dodano po 3 [minuty]:

Motronic napisał:
    Nie mogłeś dać mniejszych radiatorów? Po co dawać takie ogromne, w zasadzie może obyło by się bez...

Radiatory są ok, dobierałem je doświadczalnie i te akurat były cacy.
    store10
    Poziom 16  
    Mam pewne obawy co do wielkości tych radiatorów. Czy zasilacz przechodzi pomyślnie test 6V przy 1A przez 10 minut? i test +6V 1A i jednocześnie -6V 1A przez 10 minut?

Trudno mi ocenić, który test będzie bardziej grzał, dlatego najlepiej przeprowadzić oba. Pierwszy generuje większę straty w regulatorze ponieważ mniej przysiądzie napięcie na transformatorze, drugi natomiast będzie lepiej grzał powietrze w środku obudowy. Nie ma obaw o uszkodzenia, LM317 i jego komplementarny odpowiednik jest zabezpieczony termicznie.

Jak nazywa się obudowa? może to jest jedna z serii KM-? Z-?

A można wiedzieć dokładniej? Może to Z-2A, Z-2W?
    Optimus Prime
    Poziom 13  
    store10 napisał:
    Mam pewne obawy co do wielkości tych radiatorów. Czy zasilacz przechodzi pomyślnie test 6V przy 1A przez 10 minut? i test +6V 1A i jednocześnie -6V 1A przez 10 minut?

Trudno mi ocenić, który test będzie bardziej grzał, dlatego najlepiej przeprowadzić oba. Pierwszy generuje większę straty w regulatorze ponieważ mniej przysiądzie napięcie na transformatorze, drugi natomiast będzie lepiej grzał powietrze w środku obudowy. Nie ma obaw o uszkodzenia, LM317 i jego komplementarny odpowiednik jest zabezpieczony termicznie.

Jak nazywa się obudowa? może to jest jedna z serii KM-? Z-?

Robiłem, test przy ±6V 850mA przez 25min. Owszem Były ciepłe, ale nie gorące - /48°C/ Obudowa to typ Z, posiada otwory wentylacyjne pod i nad radiatorami, także ciepłe powietrze nie krąży w środku obudowy.
    jacekzat1
    Poziom 13  
    Super wykonany, zdjęć mojego wykonania wstyd byłoby publikować. Używam tej konstrukcji od 3 lat. Miałem również jak kolega kundzios pisał problem z regulacją -15V.
    Radiatory są niezbędne, dużo energii jest tracone na LMach. I moim zdaniem kiepskim rozwiązaniem są te diody. Szybki rzut oka na diody i już mamy pomylone napięcie. Wymieniłem na mały woltomierz panelowy za 5 zł. A w przypadku tego zasilacza przełączanego chodzi o wskazanie ilościowe nie jakościowe.
    bb84
    Poziom 21  
    Zasilacz wykonany estetycznie, jednak przełączanie skokowe ogranicza nieco jego możliwości.

Swoją drogą, czy ktoś natknął się na projekt zasilacza symetrycznego o następujących parametrach ?:
    - płynna regulacja napięcia i natężenia 2x0-24V, 2x0-2A
    - regulacja napięcia od 0V
    - regulacja jednym potencjometrem napięcia oraz drugim natężenia (ewentualnie zgrubne/dokładne)
    Znalazłem jedynie projekty od 1,2V i bez regulacji natężenia.