Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilenie silnika SIEMENSA

walo 17 Paź 2009 16:33 1479 4
  • #1 17 Paź 2009 16:33
    walo
    Poziom 13  

Witam.
    Posiadam silnik SIEMENSA 1LA7096-2AA13 o parametrach:
    zasilanie 50 HZ 230/400v trójkąt/gwiazda
    2.2KW 8/4,6A
    cos fi 0.85
    2880obr/min
    i dzisiaj podłączałem go pod napięcie jednofazowe 230V w gwiazdę i mam następujące niejasności i pytania:
    1. podłączyłem kondensatory i jeżeli ich wartości wynosi powyżej 70uF to silnik ma dużą moc przy rozruchu ale za to jak osiągnie max prędkość to jego praca jest przerywana(tak jakby nakładały się pola magnetyczne) grzeje się i nie osiąga max prędkości obrotowej.
    2. Jeżeli dam kondensator 16uF to silnik nie ma siły wystartować (to oczywiste bo jak dołączę na chwilkę kondensator 120uF to wystartuje momentalnie). Silnik po rozruchu najlepiej pracuje właśnie na kondensatorze 16uF ponieważ: nic się nie grzeje, bardzo ładnie pracuje i jest mocny bo nie mogę go zatrzymać i co najważniejsze napięcie między wszystkimi uzwojeniami jest zbliżone (różnice około 12V) i wynosi 221 do 233v. Tak więc moim zdaniem jest to dobry kondensator do pracy po rozruchu. Czy mam rację?
    3. Silnik ten ma być podłączony do kompresora i teraz mam pytanie jeżeli na butli jest wyłącznik ciśnieniowy który załącza silnik gdy jest małe ciśnienie to jak rozwiązać żeby do rozruchu na około 2-3sekund dołączany był większy kondensator rozruchowy?
    Ja myślałem o wyłączniku czasowym który mimo że będzie dostawał ciągłe zasilanie spowoduje dołączenie kondensatora tylko przez zadany mu czas. Koledzy pomóżcie jak takie coś zrobić prostym sposobem lub jaki typ będzie spełniał moje założenia i najlepiej żeby to wszystko było na 230V a nie na 12V.
    4. Wiem że są wyłączniki czasowe schodowe tylko te, które ja widziałem mają czas załączenia od 0,5min do 10min a to za długi czas załączenia kondensatora rozruchowego (chyba). Może jest coś o regulacji od 1s do ...

Z góry dziękuję za pomoc.

0 4
  • #2 17 Paź 2009 19:56
    Rafik4
    Poziom 26  

Ten silnik jest trójfazowy, przy zasilanu jednofazowym będzie dużo słabszy, nie wiem jaki masz kompresor ale może nie dawać sobie rady, wyjdzie po testach z kompresorem. Nalepiej byłoby go zasilić z 3f ale jeżeli nie ma takiej możliwośći to kombinuj z tymi kondensatorami, tylko pod obciążeniem może się inaczej zachowywać.

Co do czasówek na 230V, wpis w google czasówka RTX, znajdziesz to co potrzebujesz.

0
  • #4 20 Paź 2009 19:28
    KACZOREK
    Poziom 20  

Przerabiałem taką sprężarkę na jedną fazę i chodzi bardzo ładnie, pompuje spokojnie do 5,5atm-na tyle ustawiłem ciśnieniowy.
    Silnik musisz połączyć koniecznie w trójkąt i dołączyć kondensator o pojemności 60-80uF i drugi dołączany tylko na czas rozruchu o pojemności 80-100uF przez dowolny przekaźnik czasowy np. jak pisze Rafik4 RTX.
    Do załączania drugiego kondensatora musisz zastosować drugi stycznik.
    Działa to w ten sposób że gdy załączy ciśnieniowy to załącza jednocześnie czasówkę która poprzez drugi stycznik załączy dodatkowy kondensator i po czasie około 3-4sek sama rozłączy ten kondensator.
    Problemem jest uzyskanie jak najwyższego dolnego ciśnienia przy którym sprężarka jeszcze sama będzie się załączać.
    Mnie udało się uzyskać około 2,9-3,0atm. i jak ustawiłem więcej to silnik nie miał siły sam wystartować.
    Sprawdź też koniecznie pojemności kondensatorów bo mnie na siedem sztuk trafiło się aż trzy sztuki uszkodzone a wszystkie kupowałem nowe

0
  • #5 20 Paź 2009 19:51
    grzeko1
    Poziom 21  

Witam.
    Panowie jak by nie kombinować silnik 3-fazowy połączony na 1-fazę
    traci znacznie na mocy. Postów było wiele w tym temacie i wg. mnie
    wniosek jest jeden: nie warto przerabiać silników w ten sposób.
    Pozdrawiam.

0