Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedłużacz, jak długi maksymalnie może być?

17 Paź 2009 18:24 4989 6
  • Poziom 10  
    Mam taki problem.
    Muszę zasilić narzędzia budowlane na budowie oddalonej o ok 150 m od gniazdka. Narzędzia zwykłe 1 fazowe. szlifierka itp.
    czy mogę kupić przewód i zrobić taki przedłużacz, czy są jakieś ograniczenia w budowie (długości) takiego przedłużacza oraz jaki przekrój zastosować, biorąc pod uwagę że przedłużacz będzie leżał w zimie na noc zwijany .
    agregat nie wchodzi w grę.
    Pozdrawiam z góry dziękuje za odpowiedzi.
  • Poziom 43  
    Proponuję żyły przynajmniej 4mm^2. 2,5mm^2 też by przeszło ale zauważysz, że narzędzia mogą być słabsze.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za szybką odpowiedź mam tablice z licznikiem myślałem też o nadprądowym bezpieczniku automatycznym przed licznikiem jak myślicie b10 czy b13? Myślę o takich wartościach ponieważ chę aby było mniej niż na skrzynkach zktórych będę czerpał.
  • Poziom 30  
    Czy zastosujesz B10 czy B13 to nie ma znaczenia przy zwarciu i tak przejdziesz się te 150 metrów do drugiego bezpiecznika (pod warunkiem że nie będzie za cienki przewód), chyba że zabezpieczenia selektywne zastosujesz ale biorąc pod uwagę ich cenę to nie.
    Co do przewodów kup polski z metra , nie kupuj chińskich przedłużaczy. Tam przewód jest max 1,5mm².
    Ważne jest też to że jeśli kabel będzie nawinięty na bębnie a prąd płynący będzie duży, to wydzielone ciepło może stopić izolację.
    I bardzo ważne musi być podłączony w gniazdo z RCD (wyłącznik różnicowoprądowy.
    Na budowie bywa różnie a i o trzeźwość (nie tylko w myśleniu) tam ciężko
  • Poziom 26  
    Sprawdz jakie masz napięcie w tym gnieździe do którego się będziesz wpinał.Na odcinku 150mb wystąpi dość spory spadek napięcia, ale podstawowe narzędzia budowlane powinny pracować normalnie.A co do przewodu to nie mniejszy jak 3x 2,5. Tylko że ja takich przedłużek nie widziałem a na budowie powinny być przedłużki atestowane, więc na czas tej budowy należałoby doprowadzić jakieś zasilanie zakończone jakąś rozdzielnią.Pozdro
  • Poziom 39  
    Nie przedłużacz, tylko mała rozdzielnica z kablem. Nie wpinana do gniazdka, tylko niech to będzie "sztywne" zasilanie- warto zrobić pomiar swz zanim zastosujesz przewymiarowane zabezpieczenia w rozdzielnicy. Nie zapomnij o wyłączniku różnicowoprądowym.
  • Moderator
    Akrzy74 napisał:
    Nie przedłużacz, tylko mała rozdzielnica z kablem. Nie wpinana do gniazdka, tylko niech to będzie "sztywne" zasilanie- warto zrobić pomiar swz zanim zastosujesz przewymiarowane zabezpieczenia w rozdzielnicy. Nie zapomnij o wyłączniku różnicowoprądowym.

Tylko tak. No i 3 x 2,5 mmm może nie pomóc, jesli tej rozdzielnicy nie uziemisz u siebie, chociazby uziomem pionowym. RCD - obowiązkowe.