Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

K³opotliwy spliter i uszkodone karty klienta

trebor60 17 Oct 2009 20:44 4244 13
Wago
  • #1
    trebor60
    Level 12  
    Witam
    Mam odbiorniki cyfry + mediasat 1430(z edukacyjnym oprogramowaniem) oraz 1330 z oryginalnym. Po³±czy³em to wszystko kabelkiem. 1330 jest na dole kabel jest puszczony po zewn±trz na górê do splitera ok. 20m kabla telefonicznego. Po drodze równie¿ na zewn±trz jest ten kabel ³±czony (lutowany). Od splitera do drugiego odbiornika odchodzi kolejny kabel telefoniczny do drugiego odbiornika 1430. I teraz mój problem:
    - pierwszy by³ spliter najzwyklejszy z 6 wyj¶ciami i autoresetem, po kilku dniach dzia³ania zacz±³ siê zacinaæ i potrzebowa³ resetu a nawet musia³em wyci±gaæ kartê z dekodera.
    Po konsultacji z osob±, od której kupowa³em ten sprzêt, doszli¶my do wniosku, ¿e lepszy by³by spoliter quad, ponoæ jest bardziej stabilny kiedy kabel idzie po dworze i nie potrzebuje resetowania . Po kilku dniach mia³em ju¿ ten sprzêt u siebie zadowolony, ¿e moje k³opoty dobieg³y koñca.
    Po kilu dniach odbiornik z oryginalnym oprogramowaniem(1330) znów da³ o sobie znaæ.
    Karta zaczê³a szwankowaæ do tego stopnia, ¿e musia³em j± wymieniæ na inn±, poniewa¿ mia³em trzy do dyspozycji. Ta wymieniona znów pogra³a ok. tygodnia i te¿ przesta³a dzia³aæ.
    Ponownie wykona³em telefon do sprzedawcy, ten poprosi³ mnie abym mu wszystko odes³a³ on to wymieni. Uczyni³ jak zapowiedzia³ jednak poinformowa³ mnie ¿e uszkodzone zosta³y w obu kartach uk³ady i da³ do zrozumienia ¿e kolejnej wymiany ju¿ nie bêdzie. Czym te k³opoty mog³yby byæ spowodowane?
    Mediasat 1430 dzia³a³ bez zarzutu i karta by³a w nim ok. Znów mam nowy spliter(jeszcze nie pod³±czony) nic nie zmienia³em u siebie. Kabel jest tak jak by³, oprogramowanie równie¿. Czy kto¶ mo¿e mi doradziæ, czym te awarie mog³yby byæ spowodowane?
    Pozdrawiam.
  • Wago
  • #2
    adrena
    Level 20  
    A jakie masz zasilanie w domu? :)
    Jednofazowe czy trójfazowe?
    Domy¶lam siê, ze to drugie...
  • #3
    kajron
    Level 29  
    Jakie masz d³ugo¶ci kabli w po³±czeniu ? byæ mo¿e masz prowadzone ko³o sieciowych i co¶ ci siê indukuje ,co do zasilania to raczej ma³o prawdopodobne .Je¶li kabel od bazy leci ci razem z kablami sieciowym to mo¿e trzeba by daæ skrêtkê w ekranie i ekran uziemiæ .
  • #4
    trebor60
    Level 12  
    Co do zasilania to mam 3-fazy tylko nie bardzo rozumiem co to ma wspólnego?
    Przecie¿ jak dziel± na kilka domów cyfrê to nikt siê nie pyta pod jak± fazê ma pod³±czony odbiornik, ale mo¿e nie mam racji.
    A co do d³ugo¶ci kabli to tak jak pisa³em od splitera do 1330 na dó³ ok. 15-20m, a do 1430 ok.10m.
  • Wago
  • #5
    sheriff1
    Level 11  
    Typowe splittery dostêpne na Allegro np. oparte o procki PIC np.16F84 lub 16F628 cechuje maksymalne uproszczenie po³±czeñ serwer-klient przy praktycznie ca³kowitym braku odporno¶ci na wszelkie przepiêcia i zak³ócenia.

    Po prostu po³±czone s± ze sob± bezpo¶rednio porty procesorów, bez zabezpieczeñ i konwersji sygna³u na RS485 lub podobny.

    Ze znanych mi konstrukcji widzia³em tylko splitter 'Waldo' zrobiony porz±dnie, z uk³adami MAX485, co pozwala bezpiecznie przesy³aæ lini± symetryczn± nawet na setki metrów.

    Co mo¿na zrobiæ z popularnym splitterem 'Bezekrer' lub podobnymi:

    1.Najlepiej oczywi¶cie dorobiæ dwukierunkowy port RS485,jednak jest z tym za du¿o zabawy, wiêc raczej odpada (szczególnie na karcie klienta trudno bêdzie dostawiæ 'paj±czka'.

    2.Poprowadziæ po³±czenia wewn±trz budynku, mo¿liwie krótkim przewodem
    EKRANOWANYM, przy³±czaj±c ekran z jednej ( i tylko jednej) strony do uziemienia (nie 'zera'!)

    3.Dorobiæ ew diody zabezpieczaj±ce przewód sygna³owy (po dwie z ka¿dej strony, miêdzy GND i zasilaniem-chocia¿ jak skany p.4, to niewiele to pomo¿e)

    4.Upewniæ siê , ¿e 'masy' (GND) karty klienta i serwera nie s± uziemione w ró¿nych punktach.

    Praktycznie mo¿e to byæ przypadek np. nastêpuj±cy:

    a.w jednym tunerze mamy do³±czony przewód anteny SAT, która jest uziemiona do piorunochronu
    b.drugi tuner jest pod³±czony do telewizora lub zestawu audio,a ten- przez bolec w gniazdku do uziemienia sieci energetycznej.

    I w opisywanym przypadku Twój przewód ³±cz±cy karty splitterów staje siê przewodem wyrównawczym w systemie uziemiaj±cym budynku. I przy ka¿dym wiêkszym przepiêciu lub skokowej zmianie napiêcia zasilania procki bêd± 'lecia³y'.Nale¿y to oczywi¶cie sprawdziæ i najplepiej zapewniæ wspólny punkt uziemienia dla wszystkich urz±dzeñ po³±czonych ze sob±.
  • #6
    trebor60
    Level 12  
    Nareszcie co¶ siê ruszy³o w mojej sprawie.
    Bardzo Ci Kolego dziêkujê za przybli¿enie tematu.
    W moim konkretnym przypadku jest tak:
    Odbiornik 1330 w którym karty klienta ulegaj± uszkodzeniu jest pod³±czony do anteny, która jest zamocowana do rury wbitej w ziemiê i do odbiornika tv lcd którego wtyczka ma otwór na bolec uziemiaj±cy gniazdka. Do tego tv pod³±czony jest równie¿ komputer którego wtyczka równie¿ posiada otwór na bolec uziemiaj±cy.
    Do drugiego odbiornika pod³±czona jest antena zamontowana na ¶cianie budynku i razem z ni± wisi na tej samej rurze antena siatkowa tv naziemnej i antena do odbioru internetu radiowego. Antena siatkowa pod³±czona oczywi¶cie do zasilania (wzmacniacz antenowy) wtyczka bez miejsca na bolec uziemiaj±cy, oraz zasilacz od internetu równie¿ wtyczka bez miejsca na bolec uziemiaj±cy. Zastanawiam siê czy rozwi±za³oby sprawê od³±czenie tego bolca uziemiaj±cego w gniazdku przy pierwszym odbiorniku?
  • #7
    studisat
    Tube radio receivers specialist
    sheriff1 wrote:

    2.Poprowadziæ po³±czenia wewn±trz budynku, mo¿liwie krótkim przewodem
    EKRANOWANYM, przy³±czaj±c ekran z jednej ( i tylko jednej) strony do uziemienia (nie 'zera'!)


    A zdaje sobie sprawê kolega e obecnie nie wolno wewn±trz budynków ³±czyæ z uziemieniem ¯ADNEGO z przewodów sieci energetycznej.
    Za ten drobiazg mo¿na utraciæ administracyjnie przy³±cze energetyczne. A wtedy bez ³apówek czeka kosztowna przebudowa instalacji na zgodn± z obecnymi normami.

    ......

    Je¶li spinane tunery s± zasilane z ró¿nych segmentów sieci energetycznej to po³±czenie musi zapewniæ pe³n± separacjê galwaniczn±. Tak maj± karty sieciowe, modemy.

    Co do samego ³±cza - na d³ugie odleg³o¶ci. Jest dobry standard RS-485, gotowe uk³ady scalone itd. Po co wywa¿aæ otwarte drzwi. Uk³ad nadajnika i odbiornika musz± byæ zasilane z przetwornicy zapewniaj±cej separacjê galwaniczn±. Dane maj± byæ przekazywane do czê¶ci transmisyjnej transformatorowo lub za pomoc± transoptorów (rozbiera³ kto¶ kartê sieciow±?).

    Nie nale¿y ³±czyæ mas odbiorników. Z racji ¿e anteny maj po³±czenie z uziemieniem albo maszty po³±czone elektrycznie z przewodami energetycznymi. W ró¿nych miejscach s± ró¿ne potencja³y masztów. Przep³ywaj±cy pr±d wyrównawczy (oprócz uszkodzenia tunerów) spowoduje zak³ócenia transmisji danych na liniach asymetrycznych. Jedynie ³±cza symetryczne mog± zapewniæ t³umienie zak³óceñ od takich pr±dów.

    Konwertery s± izolowane elektrycznie od anteny i masztu. Po³±czenie tunera z masztem mo¿e spowodowaæ pojawienie siê napiêcia na masie tunera, czyli przep³yw pr±du elektrycznego czêsto o du¿ym natê¿eniu niszcz±cym obwody elektroniczne nie tylko tunera ale tez i innych urz±dzeñ pod³±czonych do niego.

    Nigdy nie wolno zak³adaæ ¿e maszty s± uziemiane, ¿e piorunochrony s± uziemione, ¿e uziemienie oznacza jednakowy potencja³. To samo mo¿na powiedzieæ o gniazdach instalacji anten zbiorczych czy tym bardziej kablówek. Tym bardziej potencja³ przewodów zerowego oraz przewodów ochronnych nie jest taki sam jak uziemienia.
    Zrobienie dobrego uziemienia nie jest banalna spraw±.

    Przep³ywaj±cy pr±d np spowodowany przebiciem powoduje zawsze spadek napiêcia na uziemieniu. Prawo Ohma zawsze obowi±zuje. W przypadku przebiegu zmiennego, zak³óceñ impulsowych rezystancjê uziomu zmieniamy na jego impedancje - to oznacza zazwyczaj wiêksza warto¶æ spadków napiêæ ni¿ dla pr±du sta³ego.

    W linii ³±cz±cej nie mo¿na dopu¶ciæ do powstania zamkniêtych pêtli masy czy innego wspólnego potencja³u odniesienia. Te potencja³y je¶li potrzeba ³±czymy przewodem wewn±trz ekranu a ekran ³±czymy tylko po jedne stronie linii - najlepiej po stronie odbiornika.

    Wszystkim domoros³ym cwaniakom próbuj±cym zarobiæ na splitterach nale¿a³oby rêce pobcinaæ za ich radosn± 'tfurczo¶æ'. Nawet w przypadku splittera w obrêbie jednego mieszkania gdy tunery korzystaj± z ró¿nych anten ju¿ musi byæ zastosowana separacja galwaniczna. Linie logiczne wprowadzone z portów mikrokontrolerów nie nadaj± siê na interfejsy ³±cz±ce odleg³e urz±dzenia. Pazerno¶æ na maksymalny zysk chyba jedynie t³umaczy nie zastosowanie stosownych nadajników i odbiorników z separacj± galwaniczn± (stosy z³omowanych kart sieciowych s± ¼ród³em przetwornic za przys³owiowy grosz). A co tam ¿e ich wynalazek mo¿e uszkodziæ tunery... Nie och problem.
  • #8
    trebor60
    Level 12  
    Kolega studisat przeprowadzi³ bardzo ciekawy wyk³ad w tym temacie,tylko niestety nie uda³o mi siê wszystkiego dok³adnie poj±æ. Gdyby kolega móg³ to bardziej ³opatologicznie wyt³umaczyæ i podpowiedzieæ jakie¶ sensowne rozwi±zanie, by³bym zobowi±zany.
    - czyli co, powinienem zwróciæ tego splitera i poszukaæ bardziej odpowiedniego?
    - zostawiæ wszystko bo i tak siê nie uda i wcale siê tym nie zajmowaæ?
    - zmieniæ kabel ³±cz±cy odbiorniki, na inny?
    - a mo¿e jakie¶ inne rozwi±zanie o którym nie napisa³em?
    Czy kabel ten który zastosowa³em jest nieodpowiedni do tych 15-17m.
  • #9
    studisat
    Tube radio receivers specialist
    trebor60 wrote:

    - czyli co, powinienem zwróciæ tego splitera i poszukaæ bardziej odpowiedniego?


    Raczej ciê¿ko bêdzie takowy znale¼æ. ale mo¿na zrobiæ modyfikacjê. Polecam formê dodatkowych pude³ek zapewniaj±cych ³±czno¶æ. Nie naruszasz niczego w splitterze kart itd.

    Niestety trza mieæ nieco wiedzy i praktyki w kwestii elektroniki. Otó¿ moja propozycja dotyczy wykonanie dodatkowych interfejsów do transmisji. Wykorzystaæ istnienie standardu RS485. Trochê k³opotu mo¿e sprawiæ je¶li linia danych jest dwukierunkowa. Je¶li s± dwie jednokierunkowe linie danych to uk³ad staje siê wrêcz banalny.

    Izolacja przy przekazaniu danych - tanie transoptory. Zasilanie czê¶ci odizolowanej - przetworniczki mo¿na wykorzystaæ z kart sieciowych. Pe³no tego na bazarach.
    Wystarczy na ca³kiem psora seriê produkcyjn±. Intefejsy w pewnym oddaleniu od tunera - mo¿na je ukryæ.

    Zaleta - nie przerabiamy samego splittera. Tylko tniemy kabelek a w ¶rodek wstawiamy urz±dzenie transmisyjne.

    Ale to oczywi¶cie wchodzi w rachuba je¶li Twoja wiedza pozwala na zrobienie takowego urz±dzenia.

    trebor60 wrote:

    - zostawiæ wszystko bo i tak siê nie uda i wcale siê tym nie zajmowaæ?

    Je¶li masz zaciêcie elektroniczne to spróbuj znale¼æ rozwi±zanie.
    Jak zrobisz dobre urz±dzenie - to zarób na nim. Oczywi¶cie zdajesz sobie sprawê ¿e zwiêkszenie zasiêgu splittera ponad to co okre¶lamy obrêbem jednego mieszkania jest naruszeniem prawa....
    Bo raczej gotowca nie kupisz.
    Splittery radiowe - niby super ale maj± tez swoje wady.

    trebor60 wrote:

    - zmieniæ kabel ³±cz±cy odbiorniki, na inny?

    Zapewne nie wystarczy. Nie wyeliminujesz problemu ³±cza asymetrycznego oraz przep³ywu padów wyrównawczych pomiêdzy tunerami.

    trebor60 wrote:

    - a mo¿e jakie¶ inne rozwi±zanie o którym nie napisa³em?

    Tak jest - rezygnacja ze splittera, obecnych tunerów. Zakup tunerów linuxowych jak. np. Dreambox a jako ³±cze wykorzystanie nawet internetu. Nie musisz ci±gn±æ kabla, nie nadajesz radiowo, nie masz k³opotów z interfejsami, zak³óceniami itd. Rozwi±zanie dzia³a pewnie i niezawodnie. Nawet brak sta³ego IP nie jest przeszkod± (inadyn).
    Maj±c karty WiFi ze wzmacniaczami mo¿esz zdefiniowaæ ³±cze radiowe szyfrowane.
    Odpada projektowanie urz±dzeñ, szyfrowania itd...
    Owszem tunery s± dro¿sze...
    Ale zastanów siê - Twój problem - wyda³e¶ kasê na tunery, splitter, kabel... i co?

    trebor60 wrote:

    Czy kabel ten który zastosowa³em jest nieodpowiedni do tych 15-17m.

    Skrêtka ethernet wystarczy.

    trebor60 wrote:

    Tym bardziej ¿e by³o to kupowane u sprzedawcy który mia³ praktycznie same pozytywne komentarze dotycz±ce tych przedmiotów.

    Nie zdajesz sobie sprawy jak ³atwo sobie mo¿na wyprodukowaæ komentarze na allegro.

    trebor60 wrote:

    Jeszcze co do kabli jakie zastosowa³em to s± kable po telefonie stacjonarnym i chcia³em je wykorzystaæ a mieszkanie jest po remoncie i elewacja zewnêtrzna równie¿ i dlatego chcê unikn±æ jakich¶ nowych odwiertów.


    Dlatego warto siê zastanowiæ na Dreamboxami i wykorzystaniem internetu.
    tunery dro¿sze od fergusonów ale za to odpada ca³a inna infrastruktura aby wspó³dzieliæ karty. Internet to obecnie raczej ka¿dy ma...

    co do instalacji telekomunikacyjnych - wiem ze korci ich wykorzystanie, ale jak operator namierzy ¿e wprowadzasz do ich kabli w³asny sygna³ to bêdziesz mia³ prze*******
  • #10
    sheriff1
    Level 11  
    Kolego Trebor,
    Jak ju¿ wyja¶niono, najpro¶ciej bêdzie rozdzieliæ galwanicznie karty klientów i serwera od siebie. Mo¿na to zrobiæ na ró¿ne sposoby, ale naj³atwiej bêdzie 'wygooglaæ' nastêpuj±ce has³a:
    -bidirectional optocoulpler
    -galvanic separation

    W sieci jest opisanych sporo 'gotowców' pracuj±cych na jednej dwukierunkowej linii, z poziomami napiêæ mniej wiêcej TTL (~).
    Powinny wystarczyæ dwa tanie, popularne transoptory i kilka elementów dyskretnych.
    Taki przyk³ad dla I2C powinien dzia³aæ (zaraz pewnie dostanie mi siê za jakie¶ linki:-)
    http://www.esacademy.com/faq/i2c/q_and_a/faq/i2cqa3.htm

    Pamiêtaj jednak, ¿e prawdopodobnie rozwi±¿esz w ten sposób problem uszkadzania siê kart splitterów, ale problem prawid³owego zasilania i uziemienia pozostanie i kiedy¶ Ciê i tak 'dopadnie' uszkadzaj±c inne urz±dzenia (nie wspominaj±c ju¿ o bezpieczeñstwie).
  • #11
    studisat
    Tube radio receivers specialist
    sheriff1 wrote:

    Pamiêtaj jednak, ¿e prawdopodobnie rozwi±¿esz w ten sposób problem uszkadzania siê kart splitterów, ale problem prawid³owego zasilania i uziemienia pozostanie i kiedy¶ Ciê i tak 'dopadnie' uszkadzaj±c inne urz±dzenia (nie wspominaj±c ju¿ o bezpieczeñstwie).


    Uziemienie? Czego?
    Wej¶cia antenowego OK. Ale niby jak ma zrobiæ uziemienie? Pójdzie kopaæ g³êboki dó³, wype³niaæ go np. koksem i zasypywaæ odpowiednimi mieszankami. Pod warunkiem ¿e grunt spe³nia wszelkie wymagania co do dobrego uziomu.

    Tuner nie ma wyprowadzenia dla przewodu ochronnego. Telewizory równie¿.
    Co chcesz uziemiaæ?

    Je¶li ju¿ to zapewniæ separacj± galwaniczna anteny naziemnej / kablówki od TV.
    Ja ju¿ widywa³em jak uziemienie masy gniada antenowego kablówki upala kable doprowadzone do tego¿ gniazda.

    Piorunochron. No rewelka. Ma pomiary tego¿ uziomu? Ile lat ma ten piorunochron? Jak mocno skorodowany.

    Mo¿e rura wodoci±gowa - super szczególnie gdy stosuje jako szczeliwo materia³y nieprzewodz±ce. A woda to taki sobie przewodnik.

    Spróbuj uziemiæ przewód ochronny w instalacji energetycznej. Przekonasz siê ¿e mo¿e pop³yn±æ o ca³kiem sporym natê¿eniu.

    Wszelkie problemy z kopaniem to w³a¶nie uziemione instalacje antenowe. Mo¿na niekiedy za¶wieciæ ¿arówki i to ¶redniej mocy.

    Kwestia piorunów. Uziemienie masztu donosi wysoko poziom gruntu. To tylko zachêta dla walniêcia pioruna. Znam przypadki gdzie piorun kilkukrotnie trafia³ w budynek bo mi±³ uziemione elementy metalowe na dachu (niszcz±c kompletnie instalacje elektryczne) a jako¶ oszczêdza³ s±siedni z do¶æ wysokim masztem na szczê¶cie nieuziemionym.

    Je¶li kto¶ sobie ubzdura³ ¿e uziemienie np. anteny zabezpieczy przez skutkami bezpo¶redniego trafienia piorunu .... Takie bezpo¶rednie uderzenie robi dziurê w betonie. Trafione drzewo mo¿e eksplodowaæ. W ziemi pozostaje g³êboki ¶lad ze stopionego materia³u gruntu. Potrafi kompletnie zniszczyæ wszelkie instalacje podziemne znajduj±ce w pobli¿u miejsca trafienia pioruna.

    Zabezpieczenia przeciwprzepiêciowe - fajnie ,odparuj± a wy³adowanie elektrycznie po prostu pominie bokiem te zabezpieczenia.

    Piorunochron dzia³a na zasadzie klatki Faradaya. Niezbyt doskona³ej (rzadkie oczka). wprowadzaj±c do mieszkania przewodów po³±czony z piorunochronem tylko sobie sprowadzasz powa¿ne k³opoty podczas burzy. Przep³yw zaindukowanych przepiêæ spowoduje ze ten przewód bêdzie na wysokim potencjale ni¿ cokolwiek pod³±czone do sieci energetycznej.

    Maszt antenowy uziemiony OK. Ale nale¿y pamiêtaæ ¿e staje siê on elementem zwiêkszonego ryzyka trafienia przez piorun. Od³±czenie przewodów i wywleczenie ich poza mieszkanie to jedyna zabezpieczenie przed skutkami burzy. A w mieszkaniu do³±czenie wszystkiego od sieci energetycznej. Modemy telefoniczne, kablowe - od³±czone od swoich gniazd abonenckich.
  • #12
    trebor60
    Level 12  
    Swoj± drog± to bardzo dziwne.
    Tyle splietrów jest sprzedawane dooko³a , czytam tyle recenzji o nich i nigdzie nie ma informacji ¿e mo¿na spodziewaæ siê ich niew³a¶ciwego dzia³ania. A tu u mnie nagle siê okazuje: ¿e wystêpuj± ró¿nica potencja³ów, spadki napiêæ oraz wiêkszo¶æ plag egipskich.
    Czy naprawdê pozostali nabywcy spliterów maj± zawsze optymalne warunki do ich dzia³ania. W ilu postach dotycz±cych tych urz±dzeñ mo¿na znale¼æ informacjê o niew³a¶ciwym ich dzia³aniu je¿eli nie zostan± odseparowane od siebie odbiorniki?
    Trochê mnie to dziwi.
    Ale mo¿e ten typ tak ma.
    Pozdrawiam wszystkich potencjalnych u¿ytkowników spliterów i zachêcam do lepszego przyjrzenia siê tej sprawie jeszcze przed zakupem.
  • #13
    studisat
    Tube radio receivers specialist
    trebor60 wrote:
    Swoj± drog± to bardzo dziwne.
    Tyle splietrów jest sprzedawane dooko³a , czytam tyle recenzji o nich i nigdzie nie ma informacji ¿e mo¿na spodziewaæ siê ich niew³a¶ciwego dzia³ania. A tu u mnie nagle siê okazuje: ¿e wystêpuj± ró¿nica potencja³ów, spadki napiêæ oraz wiêkszo¶æ plag egipskich.
    Czy naprawdê pozostali nabywcy spliterów maj± zawsze optymalne warunki do ich dzia³ania.


    Naucz sie jednego nie czytaj recenzji. Ocena w recenzji zale¿y od kwoty zasponsorowanej. To jest forma p³atnej reklamy. Zawsze. Media od portalu do gazety to nie instytucje charytatywne. I jeszcze jedno nie k±sa siê rêki która karmi.
    Nie czego¶ takiego jak recenzja albo porównanie które jest obiektywne.

    Marketing zawsze bêdzie Cibie zapewniaæ ¿e wszystko jest ach i och. Potem ¿ycie to brutalnie weryfikuje. Celem marketingu jest zmanipulowanie choæby k³amstwem byæ do³±czy³ do rzeszy nabywców - tfuj tak naprawdê rzeszy frajerów - tak marketing tratuje nabywców promowanego wyrobu.

    trebor60 wrote:

    W ilu postach dotycz±cych tych urz±dzeñ mo¿na znale¼æ informacjê o niew³a¶ciwym ich dzia³aniu je¿eli nie zostan± odseparowane od siebie odbiorniki?
    Trochê mnie to dziwi.
    Ale mo¿e ten typ tak ma.

    A ilu ³±czy odbiorniki zasilane z ró¿nych podstacji energetycznych?
    Po drugie wiêkszo¶æ splitterów to konstrukcje niestety amatorskie.
    Kto z tych domoros³ych kpepaczy splitterów ma do¶wiadczenie w kontsruowaniu torów transmisji danych?

    Po prostu jest biznes - da siê zarobiæ. A ¿e towar ¶liski to i reklamacji nie bêdzie. Chyba ¿e trafi na niew³a¶ciwego klienta i skrêci kark.

    To samo by³o w erze kart - zielonek. By³y lipne karty, lipne programatory oraz nieliczne porz±dnie wykonane. Teraz nie op³aca siê robiæ tych drugich - ci co by kupili nie kupuj± splitterów i tunerów jak ferguson czy dedykowane terminale.
  • #14
    trebor60
    Level 12  
    Witam ponownie.
    Pod³±czy³em tego drugiego splitera. Wymieni³em kable do odbiorników na nowe i w jednym kawa³ku ka¿dy. Jeden ma 13m. a drugi 8m od splitera do odbiornika. Kiedy graj± osobno tzn. do splitera pod³±czony jeden kabel wszystko ¶miga,kiedy pod³±czam oba zdarzaj± siê zaciêcia kana³ów, do tego stopnia ¿e trzeba wy³±czaæ odbiornik lub wyci±gaæ kartê.Dodam ¿e na jednym odbiorniku(mediasat 1430) by³ zmieniany soft, drugi jest oryginalny. Czy ten fakt mo¿e mieæ jaki¶ wp³yw na zacinanie siê tych kana³ów?

    Dodano: 05-11-2009 zamykam temat ze wzglêdu na brak kolejnych odpowiedzi które mog³yby pomóc w rozwi±zaniu tego jak¿e ,,tajemniczego zagadnienia".
    Oczywi¶cie problem nie rozwi±zany.