Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyjście VGA (D-sub) -> konwersja sygnału na S-Video lub E

17 Paź 2009 20:53 3169 4
 • Poziom 12  
  Witam,
  Potrzebuję podłączyć komputer do telewizora, niestety nie mam TV-OUT w karcie graficznej, jedynie D-SUB. Na rynku są dostępne różne konwertery ale są one niestety drogie, ok. 200 zł. Zastanawiam się czy podłączenie PIN-ów 1,2,3 i 5 (R,G,B i GND) bezpośrednio do odpowiednich PIN-ów w złączu SCART przyniesie oczekiwany rezultat.
  Z góry dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam
 • Poziom 27  
  RRZZ napisał:
  Zastanawiam się czy podłączenie PIN-ów 1,2,3 i 5 (R,G,B i GND) bezpośrednio do odpowiednich PIN-ów w złączu SCART przyniesie oczekiwany rezultat.
  Jeśli zadbasz o odpowiednie częstotliwości synchronizacji powinno działać, poczytaj o "prostych" konwerterach których projekty były opisywane na forum. Problemem jest tylko zmuszenie karty graficznej do generowania odpowiedniego sygnału. A nie prościej kupić jakaś tanią kartę graficzną z TVout?
 • Poziom 31  
  Brakuje jeszcze układu, który "wytwarza" zespolony sygnał synchronizacji, dodatkowo często musisz podać dodatkowe sygnały (tj. przełączyć TV w tryb RGB oraz "poinformować" kartę graficzną, że jest przyłączony monitor analogowy).

  Dodatkowo karta graficzna musi umieć generować obraz o dość dziwnej rozdzielczości: 720x576 z przeplotem i odświeżaniu 50Hz.

  Schemat takiego układu masz np. tutaj. Na forum również znajdziesz trochę informacji.

  Pozdr!
 • Poziom 12  
  Z pewnością prościej byłoby kupić kartę gratficzną z tv gdyby sprawa dotyczyła komputera stacjonarnego, niestety sprawa dotyczy starszego laptopa.
  Schemat ten wydaje się bardzo prosty jednak układ scalony wymaga zasilania +5 V, czy można do niego podłączyć PIN 9? Układ wtedy nie wymgałby zewnętrznego zasilania.
  Dzięki za info.
 • Poziom 31  
  Owszem prosty, ale nie ma gwarancji działania z każdą kartą graficzną. Trzeba spróbować...

  Można wykorzystać 5V z pinu 9, ale trzeba sprawdzić czy te 5V jest wyprowadzone, bo różnie jest na różnych kartach. Przy uruchamianiu układu jednak bym skorzystał z zewnętrznego zasilania, bo w przypadku przypadkowego zwarcia nie wiadomo co się stanie z kartą graficzną.