Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyjście VGA (D-sub) -> konwersja sygnału na S-Video lub E

RRZZ 17 Oct 2009 20:53 3253 4
 • #1
  RRZZ
  Level 12  
  Witam,
  Potrzebuję podłączyć komputer do telewizora, niestety nie mam TV-OUT w karcie graficznej, jedynie D-SUB. Na rynku są dostępne różne konwertery ale są one niestety drogie, ok. 200 zł. Zastanawiam się czy podłączenie PIN-ów 1,2,3 i 5 (R,G,B i GND) bezpośrednio do odpowiednich PIN-ów w złączu SCART przyniesie oczekiwany rezultat.
  Z góry dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam
 • #2
  Szymon Tarnowski
  Level 27  
  RRZZ wrote:
  Zastanawiam się czy podłączenie PIN-ów 1,2,3 i 5 (R,G,B i GND) bezpośrednio do odpowiednich PIN-ów w złączu SCART przyniesie oczekiwany rezultat.
  Jeśli zadbasz o odpowiednie częstotliwości synchronizacji powinno działać, poczytaj o "prostych" konwerterach których projekty były opisywane na forum. Problemem jest tylko zmuszenie karty graficznej do generowania odpowiedniego sygnału. A nie prościej kupić jakaś tanią kartę graficzną z TVout?
 • #3
  adamz74
  Level 32  
  Brakuje jeszcze układu, który "wytwarza" zespolony sygnał synchronizacji, dodatkowo często musisz podać dodatkowe sygnały (tj. przełączyć TV w tryb RGB oraz "poinformować" kartę graficzną, że jest przyłączony monitor analogowy).

  Dodatkowo karta graficzna musi umieć generować obraz o dość dziwnej rozdzielczości: 720x576 z przeplotem i odświeżaniu 50Hz.

  Schemat takiego układu masz np. tutaj. Na forum również znajdziesz trochę informacji.

  Pozdr!
 • #4
  RRZZ
  Level 12  
  Z pewnością prościej byłoby kupić kartę gratficzną z tv gdyby sprawa dotyczyła komputera stacjonarnego, niestety sprawa dotyczy starszego laptopa.
  Schemat ten wydaje się bardzo prosty jednak układ scalony wymaga zasilania +5 V, czy można do niego podłączyć PIN 9? Układ wtedy nie wymgałby zewnętrznego zasilania.
  Dzięki za info.
 • #5
  adamz74
  Level 32  
  Owszem prosty, ale nie ma gwarancji działania z każdą kartą graficzną. Trzeba spróbować...

  Można wykorzystać 5V z pinu 9, ale trzeba sprawdzić czy te 5V jest wyprowadzone, bo różnie jest na różnych kartach. Przy uruchamianiu układu jednak bym skorzystał z zewnętrznego zasilania, bo w przypadku przypadkowego zwarcia nie wiadomo co się stanie z kartą graficzną.