Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podlaczenie komputerow w siec - prosze o pomoc.

jaket 01 Jan 2003 23:27 20787 47
    jaket
    Level 20  
    W domu mam dwa komputery i chcialbym polaczyc je razem tak, zeby mozna bylo korzystac z zasobow jednego na drugim i odwrotnie.
    Niestety kompletnie nie wiem co potrzebuje (wiem, ze karty sieciowe, przewod, ale co jeszcze) i jakie sa koszty?
    Komputery dzieli odleglosc 15m, jakie karty kupic, jakim przewodem laczyc (skretka, BNC???). Czytalem posty na forum, ale tam nie wiele sie dowiedzialem - same podstawy. Moze zna ktos strone z opisem sieci?
    W przyszlosci dojdzie jeszcze kwestia podlaczenia tych dwoch komputerow (lub jednego bo drugi moglby udostepnic) do trzeciego komputera i SDI. Chcialbym juz teraz sie przygotowac zebym duzo nie musial przerabiac. SDI bedzie mial moj sasiad i bedziemy ponosili koszty po polowie. Z tego co sie zorientowalem potrzebny jest router lub switch, hub-y??? Prosze o opisanie krok po korku co i jak mam podlaczyc, to znaczy SDI musi byc rozdzielone na dwa komputery (jeden moj - jeden sasiada), a drugi moj moglby korzystac z udostepnienia internetu - jesli to mozliwe?
    Ile kart sieciowych bedzie potrzebnych?
    Jak najlepiej rozdzielic SDI? - tanio jesli to mozliwe
    Jaki mniej wiecej jest koszt?
    Reasumujac:
    trzeba podlaczyc dwa komputery do SDI i dolaczyc do jednego z nich jeszcze trzeci komputer.

Czy mozna z jednego komputera zrobic serwer i do niego dolaczyc pozostale? Czy wtedy moga dzialac niezaleznie od serwera tzn. pracowac nawet gdy serwer jest wylaczony? (oczywiscie nie korzystac w tym czasie z internetu - no bo niby jak?)

Co nieco juz wyczytalem. Czy jak bede mial router i hub-a to wszystkie trzy komputery beda mogly byc podlaczone do hub-a i czy wtedy bedzie mozliwe udostapnianie np. drukarek???

Pozdrawiam i zycze wszystkiego najlepszego na ten Nowy Rok,
    duzo pracy i malo problemow ze sprzetem.
    Daniel Kociniewski
    Level 16  
    A więc do połączenia dwóch kompów możesz użyć 2 dowolnych kart sieciowych np. 10/100 Mb(jedna u Ciebie druga u sąsiada) Kup zwykłe karty sieciowe za 35 zł, do celów amatorskich nie potrzeba droższych typu 3COM ze złączem BNC lub RJ45, oczywiście zdecydowanie polecam RJ45 bo BNC to już powoli historia oraz kabla crossowanego, tzn. z przeplotem, mogą Ci go zarobic w sklepie. i to by było na tyle, jeśli już więcej kompów chcesz podłaczyć to musisz posiadasz huba bądź switcha w sumie wystarczy 10Mb można też 100Mb,ale chyba nie warto jak to ma słuzyć później do SDI a przy grach to prawie nie zauważysz, choć transmisja danych będzie szybsza polecam switcha, jest droższy ale lepszy (można bez switcha wtedy na kablu BNC, nie polecam, taniej ale nie lepiej). A co do SDI to zależy czego chcesz uzyć do udostępnienia połączenia, można router lub serwer(komputer). Są routery z wbudowanym switchem, więc możesz nie kupować dodatkowego switcha, chyba, że ilośc portów w routerze będzie Ci nie wystarczać. W serwerze musi byc karta sieciowa nawet 10MB starczy bo SDI ma prędkość 115,2 b więc prędkośc nie jest najważniejsza, jeśli interesuje Cie tylko dostęp do internetu to polecam router (można ASMAXA - cena ok. 600zł), na serwerze można uruchamiać dodatkowe usługi typu WWW,FTP,POCZTA,PROXY itp. wystarczy równiez stary komp typu 486DX z przynajmniej 8MB pamięci RAM, zalecam jednak 16. Cena kompa będzie wyraźnie mniejsza ale z pewnością będzie więcej prądu pobierał. System na serwer dla amatorskich rozwiązan polecam freesco, ze względu na prostotę i małe wymagania sprzętowe, na serwerze nie musisz mieć nawet twardego dysku, tylko stacja dyskietek, choć często i mały dysk typu 200 lub nawet 100 MB jest tańszy niż FDD, nie musisz mieć monitora ani karty graficznej (tylko na czas konfiguracji) raz ustawiasz i hulaj dusza. System znajdziesz na stronie freesco.arx.pl (niestety coś teraz nie działa :() Jeśli jakieś wątpliwości to pisz, pozdrawiam.
    elektryk
    Level 42  
    Przeszukaj elektrode pod haslami sieć linux SDI ten temat byl juz kilka razy omawiany
    jaket
    Level 20  
    Dziekuje za odpowiedzi.
    Juz duzo sie dowiedzialem, jak pisalem wyzej forum przejzalem, a teraz chodzi mi glownie o to jak mam podlaczyc dwa moje komputery do SDI sasiada?
    Czy mam podlaczyc moje komputery ze soba i jeden podlaczyc do SDI, a drugi bedzie korzystal z internetu przez ten podlaczony do SDI czy lepiej wszystkie komputery podlaczyc do HUB-a - kazdy oddzielnie? Chyba jak kazdy podlacze oddzielnie to bedzie potrzebne mniej kart sieiowych jesli dobrze rozumiem, ale czy wtedy bez problemu moge udostepnic drukarke i pozostale zasoby mojego komputera?
    elektryk
    Level 42  
    To prawda ze bedzie potrzeba wiecej sieciowek ale policz sobie co kosztuje wiecej 1sieciowka czy 1hub (w przypadku 2 kompy + serwer)
    PS w serwerze sa 2 sieciowki i com do SDI
    felu
    Level 17  
    Krotkie podsumowanie :)
    HUB (polecam Switcha!!!! Planet w metalowej obudowie)
    1 Switch 5 portow - okolo 150 PLN
    4 sieciowki (3 kompy i serwer) - okolo 140 PLN

SIECIOWKI
    1 - u sasiada
    2 - w serwerze
    2 - w jednym z Twoich kompow
    1 - w drugim kompie
    koszt okolo 210 PLN

Sam widzisz ze ze Switchem jest 80 PLN drozej, ale u siebie kozystasz z ktorego kompa chcesz, a przy sieciowkach, niedosc ze na kompie z 2 sieciowkami musisz robic dodatkowa maskarade, to jezeli bedziesz chcial korzystac z kompa z 1 sieciowka to ten z 2 bedzie musial pracowac!!!!!:)

Poza tym w switchu 5 zajmujesz 4 porty i masz jeszcze jedno wolne miejsce!!!!Moze sie jeszcze ktos podlaczy, albo sasiad podlaczy drugiego kompa i wtedy ten sposob wychodzi taniej. Jezeli zdecydujesz sie na HUBA to koszty zrownaja sie z kosztami sieciowek!!!!!!!

Pozdrawiam!!!
    elektryk
    Level 42  
    przy 2 kompach + serwer wychodzi tak:
    I komp 1 sieciowka
    II komp 1 sieciowka
    serwer 2 sieciowka
    RAZEM 4*30=120

I komp 1 sieciowka
    II komp 1 sieciowka
    serwer 1 sieciowka
    hub/switch
    RAZEM 3*30+150= 240 (2X wiecej)

wiec przy 2 kompach opłaca się bardziej
    przy 3 sutyacja bardziej sie komplikuje wtedy ja bym dal w serwerze 2 sieciowki (1 dla sąsiada 2 do huba) JEDEN kabelek do ciebie do domu i u ciebie switch/hub.

NIE trzeba robic drugiej maskarady bo jedna wystarcza na duzo kompow a pozatym takie rozwiazanie jest bardzie bezpieczne bo UNIEMOZLIWIA snifiing
    Daniel Kociniewski
    Level 16  
    Możesz jedną sieciówkę u sąsiada by udostępniała SDI, dwie w jednym kompie u Ciebie, jedna do łączenia się z SDI, druga to udostepniania SDI. Jeśli sąsiad będzie miał włączony to cała sieć łącznie z netem będzie przy poprawnej konfiguracji i udostępnieniu połączenia interneowego działać. Jeśli nie to tylko sieć na tych dwóch kompach (o ile będą włączone), takie rozwiązanie jednak jest dość abstrakcyjne, lepiej już jednak by u sąsiada byłyby 2 sieciówkami miał też podłączone SDI wtedy na trzech kompach jest internet, jeszcze lepiej by z jednego z Twoich kompów zrobić serwer z dwoma sieciówkami i SDI (trzeba by przenieść komp do sąsiada lub przeciągnąc jego kabel telefoniczny do Ciebie, najepiej zastosować switcha z serwerem (router z wbudowanym switchem). Jezeli zależy Ci na cenie to poprowadź kabel koncentryczny i podłącz wszystkie trzy kompy na wspólnej magistrali (serwer - komp sąsiada z SDI), karty muszą być oczywiście na BNC ;)
    elektryk
    Level 42  
    jacket opisz jak wygląda twoja systuacja geometrycznie (architektonicznie) to pomyslimy wspolnie jak to zrobić.
    raker
    Level 17  
    Witam, mam u siebie mini sieć + spięte do tego SDi z tp, ogólny wzór tej sieci wygląda tak: kompy użytkowników spięte przez sieciówki ze switch'em (do niego jest też podłączony komp - serwer). To jest już cała sieć, jeszcze kwestia podłączenia SDi, więc nasze SDi podpięte jest do serwera i hula już ponad rok. Koszty za m-c siedzenia w necie to dosłownie grosze.
    Serwer to dosłownie sam złom, obojętny komp który pozwoli SDi na odpalenie połączenia z Netem, u nas to: P 100MHz, sieciówka, jakaś płyta, 16Mb ram, fdd i dysk z którego zrobiło się małe ftp. Koszt takiego kompa to ok. 80-100 zł, może nawet nie.
    U ciebie proponował bym to samo, wystarczy kupić tyle sieciówek (najlepiej na RJ-45 jedna sieciówka na PCI to ok 30zł) ile jest ma być komputerów w siecie + 1 która idzie do serwera, no i serwer za ok. 100zł, wszystko spiąć kablem do hub'a lub swicha (takie urządzenie na 5 portów z możliwością podbięcia innego switcha to ok. 80-100zł, bo jak będziecie chcieli rozszerzyć kiedyś sieć o kilka kompów wówczas kupicie kolejny switch i podłączycie do obecnego) no i jeszcze kabel (jeżeli mieszkacie obok siebie to wiertarka przez ściane i kabla pójdzie mniej, a koszt kabla to jakieś 80gr/m). Oprogramowanie do tego wejdzie na jedną dyskietke, u nas to Linux Freesco, chodzi super za marne grosze (kosztowało wówczas 3 impulsy telefoniczne ;-) można to ściągnąć z netu) no i działa i działa, a koszty to totalne grosze. Super sprawa
    qbus
    Level 21  
    u mnie mam tak samo jak raker ale przy malej ilosci userow mozesz wziasc zwyklego huba (tanszy bedzie) i w zupelnosci wystaczy ...
    Daniel Kociniewski
    Level 16  
    Nie wiem czym tu się chwalić, chyba większośc tak ma...
    I czemu wciąż się powtarzacie ;)
    felu
    Level 17  
    Co do kompa na serwer to na stronce freesco pisza ze wystarczy 386 DX40 i 8 Mb RAM :).
    U mnie chula na 486 DX 100 i 16 Mb RAM i spokojnie daje rade. Mialem wolnego Herculesa i wlozylem zeby miec podglad jakby czasem trzeba bylo cos pozmieniac.Takze grafika tez moze byc prymitywna!!!!!!
    Pozdrawiam
    Daniel Kociniewski
    Level 16  
    Przecież to tryb tekstowy, więc czego tu od grafiki wymagać??
    Pamięci też nie trzeba dużo do rozpakowania samego kernela, ale do uruchamiania poszczególnych poleceń, tym bardziej zdalnie oraz do ładowania dodatkowych serwerów typu ftp, apache przydało by się jednak 16MB, czym wiecej usług to juz polecam lepszy komp i lepszego linuksa. Starsze komputery miały wolniejsze porty szeregowe coś ok 96 000B (SDI dla przypomnienia ma 115 200) więc całej prędkości się nie wykorzysta.
    Michal2002
    Level 23  
    Nie 96000 a 9600 i bardzo watpie aby dalo sie nawiazac polaczenie...
    9600 jest dobre dla przesylania faxow lub dla terminali a nie dla netu i sdi.
    Pozdrawiam
    ajni
    Level 20  
    Witam am problem z siecią udostępnianą. Otóż mam 2 kompy pierwszy (A) ma dostęp do neta przez sieciówke RJ45 drugi(B) stoi w pokoju obok i jest połączony z A kablem cross. W kompie A jest 2 sieciówki RJ45 i jedna ( do niej podpięty jest internet) jest ustawiona w tryb udostępniania połączenia internetowego. I tu zaczyna sie problem jak poustawiać to żeby na kompie B był internet i żeby była sieć. Na A jest system Win XP SP2 a na B jest 98SE. Na automatycznych ustawieniach nie chodzi nic. Może poradzicie coś na moją sytuacje.
    K!lleR
    Level 39  
    Najlepiej utworzyć dyskietkę z komputera udostępniającego czyli z XP na 98. W tym celu należy uruchomić kreatora sieci i postępować zgodnie ze wskazaniami instalatora, na samym końcu instalator zapyta co robić dalej. Można wybrać aby poprostu zakończył konfigurację sieci ale to raczej to nic nie da, choć nie zawsze tak jest i można utworzyć dyskietkę dla komputerów klientów, to zaznaczasz i klikasz zakończ lub OK i takim sposobem będziesz mieć dyskietkę udostępniającą. Wkładasz dyskietkę do komputera klienta z Win 98 i instalujesz zawartość, restart komputera.
    ajni
    Level 20  
    hmm mam problem bo nie działa u mnie FDD, wymianiałem na inne razem z kablem i dalej jest tak samo więc chyba padł kontroler (raczej nie używam flopa). Czy w mojej sytuacji można użyć opcji "Użyj dysku CD systemu Windows XP" czy to można uruchomić tylko na windzie XP. Może jest jakiś inny sposób na przeniesienie ustawiń na drugiego kompa?

Dodano po 5 [godziny]:

Odpaliłem na kompie B tym z win98se płyte xp i opcje "Użyj dysku CD systemu Windows XP" kreator przeszedł restart kompów i nic. Ta sama grupa robocza na obu kompach, w XP mam ikonke że połączenie lokalne jest połączone a nie widać tego dugiego kompa. Na kompie z win98 też nie widac drugiego i net też nie chodzi o co lata. Pomóżcie.
    ajni
    Level 20  
    Oczywiście że ma. Sieciówka z dostępem do neta to ziantegrowana NVIDIA nForce Networking Controller i na niej jest udostępnienie, ta druga to Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC na drugim kompie też jest taka sama. Kabel cross.(chyba ze pomyliłem kolejność żył ale to jest baaaardzo mało prawdopodobne). Na kompie B jak próbuje uruchomić stronke np google.pl to pasek postępu idzie(otwieranie strony) dłuuuugo tak z 2 minuty i wyrzuci brak strony.
    K!lleR
    Level 39  
    W takim razie albo kabel źle skrosowany albo nie tak skonfigurowane połączenie z komputerem Host'em. Czy sterownik jest zainstalowany poprawnie ? Czy we właściwościach sieci wszystko jest w porządku ? Mowa oczywiście o komputerze klieńcie z Win98
    ajni
    Level 20  
    Wszystko jest OK sterownik wporządku. Powinno grać i buczeć a nie działa musze jeszcze sprawdzić ten nieszczęsny cross, ale to już jutro bo dziś mi się poprostu niechce. Jak kabel będzie OK to ja już nie wiem, spróbuje system wymienić ten 98 bo ma 7 lat ale komp bardzo rzadko używany.Narazie dzięki za info pioinformuje o dlaszych postepach lub niepowodzeniach.
    Grzegrzula
    Level 2  
    Witam,
    przez tydzień walczyłem kiedyś z połączeniem 2 kompów WIN XP prof + WIN 98SE bez skutku.
    Pare osób powiedziało mi, że to NIEMOŻLIWE i się poddałem. Bo chyba takie są fakty. Teraz walczę z ME + 98SE i mam też problemy, tzn udstępnione połączenie sieciowe działa a nie udostępnia zasobów np. drukarki. ME jest serwerem. Może ktoś to ćwiczył?
    ajni
    Level 20  
    Hmm kabel jest sprawny, sprawdzone miernikiem i jest dobrze scrossowane. Podpinałem tym kablem laptopa z moim kompem czyli na A. I nic połączenie niby jest ale nie da się nic przesłąc i nie widać w otoczniu sieciowym ani nie ma neta. W sumie nic.
    ajni
    Level 20  
    Prawie doszedłem końca czyli "serwer" widzi "gości" ale gość serwera nie. Musze jeszcze pokopac gdzieś w ustawieniach. A problem leżał w tym że miałem sobie firewalla i po prostu on trzymał cały ruch bo był ustawiony na zakaz połączeń lokalnych. Banał ale trudno było na to wpaść.

Hmm problem mam nadal widze kompa tylko w jedną strone. Czyżby to była wina systemów że 98 nie chce zobaczyć XP. Może jak na gościu zainstalkuje Millenium to pomoże??. Komp gośc to celeron 333 i 64ramu więc nic lepsiejszego nie postawie. Ma ktoś jakieś rady??
    Daniel Kociniewski
    Level 16  
    Witam,
    czyli rozumiem ze internet juz masz. A jest problem ze nie widzisz serwera w otoczeniu sieciowym w WIN 98 SE. Oczywiscie przede wszystkim poprawnie powinneś logowac sie do sieci w Win98. Spróbuj na Win98 w pasku adresu w otoczeniu sieciowym wpisać \\nr_ip_serwera lub \\nazwa_serwera. Jesli to nie pomoze to problem moze byc w zakresach adresów sieciowych. Zdaje mi sie ze jest tak że dla pewnej klasy działac bedzie udostepnianie połaczenia lecz nie działa juz udostepnianie plików i drukarek. Ja proponuje ustawic adresy tak jak mam u siebie. np. 10.0.0.1 - serwer, 10.0.0.2 klient. Pozdrawiam.
    ajni
    Level 20  
    na kliencie nie mam internetu, spróbuje ustawić numery tak jak podałeś, ale wpisać tylko IP i maske czy coś więcej. Teraz mam na serwerze IP 192.168.0.1 maska 255.255.255.0 a na kliencie IP 192.168.0.2 maska 255.255.255.0 brama 192.168.0.2. Bez bramy też jest tak samo. W otoczeniu sieciowym klienta widze tylko to co udostępnia klient. Jeśli na kliencie udostępnie jakiś dysk na full to z serwera moge kopiować dane na klienta bez problemu.Czyli komunikacja jest w jedną strone. I jest pytanie dlaczego??
    ajni
    Level 20  
    Zmieniłem numerki na serwerze na 10.0.0.1 a na kliencie na 10.0.0.2 i kompy się "zobaczyły". Jest prawie dobrze. Prawie bo nie chodzi net na drugim kompie. Trwa otwieranie strony szuka szuka i nic brak strony do wyświetlenia. Jest tak IE 4. kreator uruchamiałem i dalej nic. Nie ma różnicy czy wyszukuje proxy automatyczne czy jest wyłączone. Spróbuje postawić system od nowa i zainstalować IE5 bo i tak przydałaby się zmaian windy. Ale to jutro chyba że ktoś znajdzie odpowiedz na ten problem to byłbym :D. Dzięki Daniel za pomoc z numerkami.

Czy nikt nie ma pomysłu czemu jest siec a nie ma internetu?? pomóżcie