Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX 2.1: Subwoofer GDN-22-140-8-SCX

rogusek 18 Paź 2009 10:20 7770 9
  • Niskotonowiec siedzi w obudowie otwartej. Objętość wewnętrzna bez wzmocnień to ok. 32L(co najmniej 2L za dużo). Zastosowałem dwa otwory o średnicy 5cm i długości 145mm. Ten przetwornik dostaje już (aktywnie) ograniczone pasmo 20-150Hz przed wzmacniaczem. Tylna ścianka wyklejona taśmą dekarską(duża różnica na plus) + gąbka z takimi wypustkami o wymiarach 20x20x5cm(nie wielka różnica na plus). Kolejne kombinacje z dodawaniem różnego rodzaju wygłuszeń nie powodują żadnej zauważalnej zmiany.

Na razie nie jestem zadowolony z subwoofera. Mam w domu jeszcze Genius Home Theater 5.1 i subwoofer w tym zestawie ma większego "kopa" w muzyce (co jest śmieszne). Gdy odwrócę front do ściany w odległości około 20cm wtedy jest o wiele lepiej czyżby obudowa była źle zestrojona? Pytam bo na razie nie chcę ciąć rurek żeby później z powrotem nie bawić się klejem. Po za tym gdy użyłem generatora dźwięku sinusoidalnego odczułem że jest dziura w paśmie w tej częstotliwości w jakiej najczęściej spotykamy bas w muzyce pop. Prosto mówiąc wszystko mi się trzęsie w pokoju a bas jest lichy pomimo że mam wrażenie iż membrana zaraz wyskoczy z kosza przetwornika. Przednia ścianka nie jest jeszcze przyklejona do reszty obudowy i miedzy nią a resztą pojawiają się nie wielkie nieszczelności. Czy to może mieć duży wpływ na dźwięk? Choć wątpię bo wcześniej front był położony na silikonie i przykręcony, a efekt był taki sam. STXa zasilam wzmakiem na irf540N(130W) zasilane dwoma trafami po 110W od amplitunera Denon. Mostek 10A + elektrolity 6800uF. Dodam że na amplitunerze technicsa było jeszcze gorzej. Tam było myślę że około 50W RMS. Końcówka miała mniejszą kontrolę nad głośnikiem. Myślę że problem nie tkwi w zasilaniu tego zestawu.

Do suba mam jeszcze satelity[GDN 14-100-8-scx + GDWK-10-200-8-PJ] w obudowie zamkniętej o objętości 12L. Ale to tak na marginesie.

Załączam zdjęcia suba w stanie surowym.

STX 2.1: Subwoofer GDN-22-140-8-SCX STX 2.1: Subwoofer GDN-22-140-8-SCX STX 2.1: Subwoofer GDN-22-140-8-SCX

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    rogusek
    Poziom 10  
    rogusek napisał 14 postów o ocenie 22, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Solec-Zdrój. Jest z nami od 2007 roku.
    rucin_
    Poziom 21  
    A korzystałeś z win isd żeby zestroić odpowiednio obudowę?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rogusek
    Poziom 10  
    Oczywiście korzystałem z winisd a konketnie w wersji Pro Alpha.

Według wielu mniej profesjonalnych żródeł obudowa bass-reflex jest konstrukcją otwartą. Uważam że jest to mało ścisłe określene bo równie dobrze można tak nazwać band-pass, a szczególnie ten obustronnie wentylowany, dlatego rzeczywiście nie użyłbym takiego określenia gdyby nie dołączone zdjęcia, które rozwiewają wszystkie wątpliwości.

Nie wiedziałem że należy brać pod uwage objętość tuneli oraz przetwornika. Nigdy się nawet nad tym nie zastanawiałem gdyż pozornie sprawia to wrażenie mało znaczacego czynnika.

36litrów ma wnętrze obudowy
    -tunele nieco ponad 2litry
    -przetornik coś koło 1,5l własciwe wystaje do środka magnes i tylko kawałek kosza z racji tego że nie ma frezu
    -wzmocnienia liczone z niewielką dokłądnośći przy budowania i wyszło 2,5-3litry

29-30 litrów powietrza do dyspozycji dla przetwornika

STX 2.1: Subwoofer GDN-22-140-8-SCX

Oto wykres dla obudowy 29 litrów strojonej na 45Hz. wychodzi że tunele mają byc po 16,35cm długości i przy 5cm średnicy. Będę jeszcze kombinował może poprostu jeszcze nie zdaję sobie sprawy jaki wpływ na charakterystykę może mieć długość tunelów. A i jeszcze tak z ciekawości czy istnieją konstrukcje o z kilkoma tunelami o róznych długościach(strojeniach)?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rogusek
    Poziom 10  
    Otworzyłem obudowę, dokonałem dokładniejszych bardziej rzetelnych obliczeń i wyszło mi 27 litrów. Uszczelniłem wszystko co tego wymagało. W winisd przy takiej objętości i strojeniu na 43Hz wychodzi mi że tunele mają mieć 20cm i takie zrobiłem za pomocą kolanek pcv o nie wielkim kącie. Wcześniej martwiła mnie niewielka odległość rurek bass-reflex od ścianek ale po zastosowaniu kolan ujście tych tuneli jest już w chyba prawidłowym miejscu. Kolumna dalej daje śmieszny bas. Zastanawiałem się czy możliwe jest że położenie mebli w pokoju jest tak skrajnie niekorzystne dla rozchodzenia się niskich tonów, ale próbowałem w dwóch innych pokojach(4x4 i 4x5) i tam jest to samo. Gdy odwrócę sub frontem do ściany i stanę przy przeciwległej ścianie to natężenie tonów niskich jest takie że aż ciężko wytrzymać. Zaczyna mnie już denerwować ta konstrukcja. Z satelitek jestem jak najbardziej zadowolony. W obudowach zamkniętych dają bardzo przyjemny basik. A ten subwoofer bez aktywnej zwrotnicy daje znacznie głośniejsze tony średnie i wysokie a basu wydaje się że prawie wcale nie ma. Pod względem proporcji niskich tonów do reszty o wiele lepiej wypadają satelitki. Jak tak dalej pójdzie to jeszcze spróbuje zrobić pojedynczy bass-reflex z tyłu z rury pcv 70mm. Te z przodu czymś zatkam jak pójdzie fornir to i tak nie będzie widać. Jeśli to nic nie da to sprzedam sam przetwornik w końcu prawie nie używany. Tylko budy będzie szkoda. Bo niby porządnie zrobiona z licznymi wzmocnieniami. :|
    rucin_
    Poziom 21  
    Korzystasz z jakiegoś filtra dolno przepustowego?
    rogusek
    Poziom 10  
    Jako filtr posłużył mi kit AVT2449, dodatkowo sumuje kanały stereo. Zasilany jest napięciem symetrycznym +/- 15V, zrealizowanym za pomocą stabilizatorów. Filtr świetnie pełni swoją funkcję. Wzmacnia sygnał przed końcówką mocy. Bardzo polecam ten tani, a skuteczny i bardzo uniwersalny kit.
    rucin_
    Poziom 21  
    Musiałeś coś pokręcić że jest coś nie tak.Albo za mała buda.Popatrz sobie inne konstrukcje na elektrodzie i diyaudio i porównaj ze swoją.
    rogusek
    Poziom 10  
    Nic nie robiłem w tym temacie bo nie miałem ostatnio czasu. 3 klasa liceum matura i te sprawy. Na początku gdy nie obliczyłem dokładnej objętości wewnętrznej m. in. dlatego że nie wziąłem pod uwagę objętości kosza głośnika i tuneli b-r oraz zbagatelizowałem objętość wzmocnień myślałem że objętość wewnętrzna jest za duża więc dodawałem nieprzemyślane wzmocnienia, które niewiele wpływały na jakość obudowy, a skutecznie zmniejszały jej objętość. Wiadomo że wzmocnienia łączące przeciwległe ścianki są najskuteczniejsze w stosunku do objętości jaką ujmują. Ja natomiast oprócz właśnie takich przykręciłem jeszcze dwie deski na najdłuższych bocznych ściankach(równolegle do nich) o łącznej objętości około 2 litrów. Teraz wyrzuciłem je więc zwiększyła się objętość: 2 litry zawsze coś. Następnie wyciągnąłem poprzednie tunele i zatkałem otwory. Na dolnej ściance wyciąłem blisko środka otwór i umieściłem tam rurkę pcv 70mm o długości 18cm czyli strojenie około 41Hz i będę ja jeszcze skracał żeby doświadczalnie dobrać jak najkorzystniejsze strojenie. Najważniejsz, że już teraz bas jest trochę głębszy, a przede wszystkim o wiele mocniejszy. Teraz gdy doprowadzę do niego pełne pasmo to właśnie bas dominuje, a nie tak jak wcześniej średnie tony. Basiorem oczywiście teraz znacznie przewyższa ten zestaw Geniusa, o którym wcześniej wspomniałem :D i mogę szczerze powiedzieć, że jestem teraz z niego zadowolony. W najbliższym czasie posklejam już wszystkie ścianki pozbędę się wszystkich nieszczelności, pobawię się trochę z wygłuszaniem wewnątrz. Elementy estetyczne czyli fornir zostawię na przyszłe czasy (dopiero wakacje-po maturze). Mam w planach pomalowanie części ścianek na czarno, a część ścianek pokrycie fornirem + bejcowanie. Być może do malowania wcześniej też pokryję fornirem, ale jeszcze nie wiem muszę bardziej zorientować się w temacie.