Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obwód bezpieczeństwa w 4 kategorii

mrrudzin 18 Paź 2009 10:46 7192 12
  • #1 18 Paź 2009 10:46
    mrrudzin
    Poziom 39  

Witam

Mam zrealizować obwód bezpieczeństwa maszyny w 4 kategorii.

Obwód bezpieczeństwa składa się z jednego przycisku e-stop i dwóch osłon zabezpieczonych łącznikami krańcowymi. Rozumiem że cały obwód musi być "zdublowany" - tzn. musi posiadać podwójne styki. Czy jest jakieś ograniczenie jeśli chodzi o ilość zabezpieczeń połączonych szeregowo ze sobą (czy do tej konfiguracji wystarczy jeden przekaźnik bezpieczeństwa)?

0 12
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 18 Paź 2009 15:59
    andy1955
    Specjalista Automatyk

dużo zależy od zastosowanego przekażnika bezpieczeństwa (nie wszystkie spełniają wymagania Kat.4).
    Są rozwiązania,które dopuszczają stosowanie mieszanych obwodów (e-stop oraz drzwi,klapa itp) więcej na ten temat Link
    A oto przykład:
    Obwód bezpieczeństwa w 4 kategorii
    Z kolei rozmawiałem z pracownikiem firmy "Pilz" na targach PLC w Norymbergii.Powiedział mi,że mieszanie (połączenie szeregowe do jednego przekażnika kontaktów e-stop oraz drzwi) obwodów jest niedozwolone.
    Dlatego staram się zaprojektować e-stop oraz drzwi według obrazka nr.2
    Mogę w ten sposób kaskadować przekażniki (pin 1) i uźyć tylko dwóch styczników.
    Przy większej ilości przycisków e-stop oraz klap,drzwi itp warto się zastanowić nad PNOZMulti. 20 wejść 6 wyjść dowolnie programowalny przekażnik (drogi)

0
  • Relpol
  • #3 18 Paź 2009 19:44
    mrrudzin
    Poziom 39  

A jak z wyjściem takiego przekaźnika bezpieczeństwa?
    Mam obwód oparty o PLC, do tego silnik napędzany falownikiem, drugi zasilany bezpośrednio z sieci, troche zaworów itp.

Czy wystarczy że zdejmę napięcie zasilania z wyjść sterownika? Czy musze odłączać również silniki (tzn. potrzebuje dodatkowych styczników załączanych przekaźnikiem bezpieczeństwa)?
    Czy wystarczy że wykorzystam jeden styk przekaźnika bezpieczeństwa do odłączenia zasilania wyjść PLC?

A - przy okazji poruszenia tematu. Na wielu rysunkach widać że w 4 kategorii silnik jest zasilany przez dwa połączone szeregowo styczniki, które są wyzwalane przekaźnikiem bezpieczeństwa. Czy to są zwykłe styczniki, czy muszą również być jakieś specjalne?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Paź 2009 21:57
    Wawrzo.
    Specjalista Automatyk

Zasilanie styczników (wszystkich) dajesz przez styczniki bezpieczeństwa, to samo dotyczy zasilania falowników. Ja najczęściej zdejmuję zasilanie z transformatora separującego (220V/220V lub 400/220V) który zasila styczniki sterujące oraz z obwodu zasilającego bezpośrednio te styczniki. Obwód emergency_stop oczywiście zdublowany!(dwu przewodowy). Do tego najczęściej w programie takie urządzenie zabezpieczam dodatkowym blokiem który wymaga potwierdzenia gotowości do pracy. Jeden przekaznik emergency_stop jedno urządzenie, nie mam tu namyśli jednego silnika tylko urządzenia jako bloku, tak jak napisał kolega powyżej obwody klap i barier muszą mieć oddzielny przekaźnik bezpieczeństwa. W twoim przypadku zamkniecie osłon powinieneś zabezpieczyć w programie przyciskiem (np. na wizualizacji) pozwalającym włączyć maszynę. Jakiekolwiek otwarcie przesłony natychmiast wyłącza urządzenie. I niema co się martwić sugestiami ze to zbyt skomplikowane, to ty będziesz pierwszy w kolejce (odpowiedzialność..) w razie wypadku. Ja mam w zakładach prasy które mają tylko dwa silniki za to aż sześć przekaźników bezpieczeństwa.
    Załączam pdf który na pewno ci się przyda.
    Zajrzyj też tutaj: http://www.automation.siemens.com/cd/safety/html_76/produkte/anwbeispiele_funkt.htm
    Wawrzo.

0
  • #5 19 Paź 2009 05:56
    andy1955
    Specjalista Automatyk

w przypadku falowników stosuję "kategorię stop 1".Są specjalne przekażniki bezpieczeństwa z opóżnionym wyjściem.Wyjście bezpośrednie ,bez opóżnienia podaję na wejście falownika "Stop" (awaryjny,szybki stop) a wyjście opóżnione na styczniki,które odcinają napięcie do silnika.Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze w przypadku gdy silnik jeszcze długo się obraca po wyłączeniu napięcia.

0
  • #6 21 Paź 2009 18:01
    mrrudzin
    Poziom 39  

Panowie a jak z tymi stycznikami na rysunkach które umieścił andy1955. Czy styczniki K1, K2 muszą być jakieś specjalne, czy wystarczą "zwykłe"?

0
  • #7 22 Paź 2009 05:14
    andy1955
    Specjalista Automatyk

Należy stosować styczniki (przekaźniki) posiadające "Wymuszone prowadzenie styków (zgodnie z IEC 60947-5-1 załącznik L)"

0
  • #8 22 Paź 2009 16:04
    Maly
    Poziom 28  

A może zastosować sterownik z wbudowanym systemem bezpieczeństwa (np siemens ma takie).
    Nie ma problemu z ilością wejść wyjść i z dodatkowym przekaźnikiem bezpieczeństwa.

0
  • #9 22 Paź 2009 17:03
    andy1955
    Specjalista Automatyk

PROFISafe też nie jest tanim rozwiązaniem.
    Mój typ: PNOZMulti Mini.

0
  • #10 22 Paź 2009 21:20
    mrrudzin
    Poziom 39  

Moge prosić jakiś przykład (np. od moellera) takiego stycznika?

0
  • #11 23 Paź 2009 05:16
    andy1955
    Specjalista Automatyk

PNOZMulti Mini produkuje firma PILZ. Jest to programowalny przekaźnik bezpieczeństwa tzn. za pomocą programu Link programuje się funkcje przekaźnika.Tego typu przekaźnika innych firm nie znam.
    Rozwiązanie to też nie jest tanie. trzeba po prostu zrobić kalkulację kosztów.Przy małej ilości elememtów (1x e-stop, 2x wyłącznik klapy) prawdopodobnie najtańszym rozwiązanieniem będzie wersja "standard" ( "normalny" przekaźnik bezp. i styczniki) ,chyba że potrzebujesz specjalne funkce np.funkcję "MUTING" (szczególnie w zastosowaniu kurtyny świetlnej) lub masz mało miejsca w szafie sterowniczej lub chcesz połączyć obwody bezpieczeństwa innych maszyn w jeden obwód (linia produkcyjna składająca się z x maszyn).

0
  • #12 23 Paź 2009 16:34
    mrrudzin
    Poziom 39  

W międzyczasie okazało się że jeden stop rozrósł się do trzech. Rozumiem że moge je (dając podwójne styki) połączyć szeregowo i wpiąć w jednym module, a bramki w drugi.

Chodziło mi o przykład stycznika o wymuszonym prowadzeniu styków - nie wiem jak wyobrazić sobie działanie takiego.
    Znalazłem takie styczniki po gruntownym przewertowaniu katalogu moellera.

0
  • #13 13 Mar 2018 20:44
    Jarik
    Specjalista Automatyk

Jeżeli połączysz grzybki szeregowo to na pewno nie osiągniesz kategorii 4. Jeżeli chodzi o osłony to wyłączniki drzwiowe nawet te z 2 stykami nie zapewnią ci tej kategorii. Nie mam możliwości detekcji wszystkich uszkodzeń, a to jest niezbędne do osiągnięcia tej kategorii. Pozostaje albo specjalne wykonania albo dublowanie wyłączników/rygli na każdych drzwiach.
    https://www.moeller.pl/Documentation/Katalogi/hpl_kat_3130.pdf na str 17 podana jest informacja że nawet większość styków pomocniczych jest z wymuszonym prowadzeniem te stosuje się w popularnych stycznikach DILM. Ja wolę jednak te styki nabudowane w stycznik (wybieram te styczniki z ze stykiem NC).
    A czy kategoria 4 jest niezbędna dla tej maszyny - analiza ryzyka wymusza aż tak wysoką kategorię. W większości przypadków wystarczy kategoria 3 i takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze. PNOZMulti wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem tego problemu.

0