Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

trójdrożna zwrotnica na GDN/GD/GDW

iceixpo 18 Paź 2009 12:20 923 1
  • #1 18 Paź 2009 12:20
    iceixpo
    Poziom 9  

Witam,

Zacznę od tego że kolega poprosił mnie żebym wykonał mu 2 kolumny głośnikowe o mocy do 15-20Wrms które będą jakoś tam grały. Kolega nie potrzebował dobrych głośników bo muzyki słucha rzadko chociaż nie zaprzeczył że jak uzbiera kasę to zrobię mu coś na poważnie ;). Kolumnę zrobiłem mu z tego co miałem w domu więc nic nie kupowałem i tak znalazły się w niej głośniki takie jak ;) :
    - Głośnik szerokopasmowy 16cm z jakiejś wieży Lifetec o mocy :D 5Wrms - 4Ohm
    - Głośnik wysoko-tonowy 7cm z głośników satelitarnych z zestawu tracer - moc 3Wrms / 4Ohm
    - Głośnik Niskotonowy Altronic 14cm, moc 10Wrms / 8 Ohm,

Chodzi mi o podłączenie kondensatorów/cewek tak by głośnikowi szerokopasmowemu i wysoko-średnio-tonowemu odciąć pasmo dolne ( niskie częstotliwości poniżej 350-400Hz ), oraz żeby odciąć głośnikowi niskotonowemu pasmo powyżej 1kHz.

Nie stać kolegę teraz na kupno zwrotnicy więc musi być taka najprostsza prowizoryczna. Głośnik ze względu na to że mają 4ohm/4ohm/8ohm mam zamiar podpiąć tak:

trójdrożna zwrotnica na GDN/GD/GDW

gdzie mam wlutować kondensatory, gdzie cewki żeby grało tak jak wyżej napisałem.

Jeśli to ważne kolumny napędza kolega tda2030A który powinien działać z kolumnami od 4ohm

Z góry dzięki za pomoc

0 1
  • #2 19 Paź 2009 21:47
    tascom
    Poziom 11  

Na takich głośnikach można naprawdę niewiele zdziałać. Jak chcesz mieć rzeczywiście liczone zwrotnice to zainwestuj w STX, czy coś lepszego. Do takich głośników najlepiej zrobić proste filtry pasmowe na kondensatorach.
    Polecam schematy prostych filtrów z książki M. Pióro i B. Pióro "Podstawy elektroniki" część 2. Znajdują się one na samym początku książki.

0