Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka/piekarnik-wyłącznik różnicowoprądowy wyłącza

klucznikas 18 Oct 2009 12:34 6944 25
lampy.pl
    klucznikas
    Level 10  
    Witam wszystkich. Kupiłem nową płytę gazową z iskrownikiem, wyjąłem wszystkie wtyczki które miałem wpięte: zmywarka, piekarnik, płyta. Zamontowałem płytę podłączam zmywarkę do gniazdka i od razu wybija różnicówka. Problem w tym że nic w instalacji nie zmieniałem odłączyłem wtyczki, nie zdążyłem podłączyć płyty tylko przy próbie włożenia wtyczki ze zmywarki albo piekarnika od razu wybija różnicówka. Dziwne jeszcze jest jeśi tylko podłącze przewód uziemienia też wybija. Jeśli ma ktoś jakąś koncepcję proszę o pomoc.
  • lampy.pl
    greg16
    Level 15  
    Witam cieżko jest pomóc na odległosc . Skoro wybija róznicówka to znaczy ze albo jest prąd upływu czyli jakies przebicie na obudowe albo gdzies PE zwiera sie z N lub cos jest zle podłączone , innych opcji niema . Z tego co widze problem pojawił sie po podłączeniu płyty . Czy przed podłaczeniem tej płyty wszystko było ok??
    klucznikas
    Level 10  
    Problem wziął się nie wiadomo skąd ponieważ wszystko działało piekarnik, zmywarka działały nie mogę podłączyć żadnego z tych urządzeń ponieważ od razu wybiaja różnicówkę. o dziwo podłącze pralkę działa, żelazko też, czajnik rónież. Płyty nie mam podłączonej.
    greg16
    Level 15  
    Bardzo dziwna sytuacja . Bedziesz musiał zawołac elektryka i on na miejscu bedzie mógł to ocenic i rozwiązac problem.
  • lampy.pl
    klucznikas
    Level 10  
    Zastanawiam się jeszcze nad tym czy ma znaczenie gdzie podłączona jest faza i zero, ale nie powinno chyba mieć to znaczenia.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Cytat kol. klucznikas
    Quote:
    Kupiłem nową płytę gazową z iskrownikiem
    ,
    Oraz:
    Quote:
    wyjąłem wszystkie wtyczki które miałem wpięte: zmywarka, piekarnik, płyta.

Czyli do gniazdka były podłączone zmywarka, piekarnik i "stara" płyta (do jednego gniazdka?).
    Quote:
    Zamontowałem płytę podłączam zmywarkę do gniazdka i od razu wybija różnicówka.

Czyli po zamontowaniu "nowej" płyty i podłączeniu jej do instalacji wyłącza wyłącznik rcd- nawet gdy włączysz samą zmywarkę która wcześniej działała na tym gniazdku- a teraz nie chce? Czy to wszystko masz podłączone przez wtyczki, czy może bezpośrednio (pod puszkę)?

Ps. Czy to jest mieszkanie w blokach?
    klucznikas
    Level 10  
    Na pierwszym bezpieczniku trzy gniazdka: zmywarka, piekarnik, płyta. Drugi bezpiecznik pralka. Odpiąłem wtyczki wymieniłem płytę (poprzednia miała zepsuty iskrownik i takie tam różne inne nieistotne) chciałem podłączyć tylko zmywarkę i "pstryk" drugie podejście tylko piekarnik i to samo no i nowa płyta to samo. Bardzo zastanawiające ponieważ wszystko działało bez zarzutów przed wyjęciem wtyczek. Podłączam żelazko, czajnik do tego gniazdka i działa, pralka również działa w tym gniazdku, natomiast jeśli podłącze każde z trzech urządzeń do gniazdka w którym jest włączona pralka również wybija.

Mieszkanie w kamienicy instalacja wymieniona na nową (1 faza trzy przewody) około 10 lat temu.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze dwie informacje podłączone przez wtyczki i ci istotne podłączenie samego przewodu uziemienia powoduje wyłączenie różnicówki
    on117
    Level 27  
    Wyłącz wszystkie bezpieczniki, zostaw załączony od zmywarki, piekarnika, płyty i RCD. Następnie spróbuj podłączyć do gniazdka.
    klucznikas
    Level 10  
    Napiszcie czy różnicowy może iskrzyć podczas wyłączania. Bo moja iskrzy
    Akrzy74
    Mnie to wygląda na zamianę N/PE w odbiorniku- szczególnie wtedy, gdy podłączysz sam przewód od kołka uziemiającego w gniazdku do innego urządzenia.
    Czy może "iskrzeć" przy wyłączaniu rcd? A dlaczego nie- jeśli płynie przez niego prąd (są włączone jakieś urządzenia).

Ps. Należałoby sprawdzić (miernikiem), czy przewód uziemiający we wtyczce ma połączenie z obudową urządzeń które powodują wyłączenie rcd.
    klucznikas
    Level 10  
    Nic nie zmieniałem, zastanawiam się czy zamiana fazy z "0" ma znaczenie, bo w piecu CO w instrukcji było napisane że to istotna rzecz, natomiast w przypadku innych urządzeń niwiem
    Akrzy74
    Wiem o piecach gazowych oraz piecach C.O, natomiast w przypadku kuchenki czy zmywarki zamiana L z N w gniazdku nie powinna mieć wpływu na wyzwolenie wyłącznika rcd.
    klucznikas
    Level 10  
    A co z iskrzeniem RCD czy to normalny objaw?
    Przewody pomiędzy wtyczką a urządzeniem są prawidłowo podłączone z PE jest połączenie z obudową wszystkich trzech urządzeń nie ma połączenia na L i N czyli jest sprzęt jest sprawny. Najdziwniejsze jest to, że po połączeniu tylko przewodu PE w gniazdku i urządzeniu wyrzuca różnicówkę.
    on117
    Level 27  
    klucznikas napisał:
    Quote:
    Przewody pomiędzy wtyczką a uządzeniem są prawidłowo podłączone z PE iest połączenie z obudową wszystkich trzech urządzeń nie ma połączenia na L i N czyli jest sprzęt jest sprawny.

Tak, sprzęt jest sprawny. Podłącz urządzenia tak jak były. ew. spróbuj powyłączać inne urządzenia w obrębie twojej instalacji i sprawdź je tak samo, następnie włącz. Wezwij elektryka żeby naprawił instalację.
    klucznikas
    Level 10  
    Ciekawe skoro sprzęt jest sprawny uziemienie dobrze podłączone to dlaczego wybija różnicówka a inne urządzenia w tym gniazdku działają

Dodano po 6 [minuty]:

Przy wyłączonych (z gniazdek) wszystkich urządzeniach i wyłączonym świetle można podłączyć zmywarkę piekarnik i jest ok wystarczy włączyć światło i wybija różnicówka a przez 10 lat działało bez zarzutów. Gdyby to były nowe sprzęty i nowa instalacja to może być jakiś błąd w podłączeniu, lecz skoro wszystko działało przez 10 lat a wyjąłem wtyczkę z gniazdka i nie mogę jej włożyć z powrotem bo wybija różncówka to trochę dziwne zdarzenie
    on117
    Level 27  
    Sprawdź czy uziemienie jest dobre podłączone w tablicy obok RCD.
    klucznikas
    Level 10  
    Z tego co pamiętam to uziemienia nie ma, natomiast wszystko działało tylko wyjąłem wtyczkę z gniazdka i chciałem ją włożyć z powrotem i już się nie da. Nie pracuję jako elektryk, natomiast mam o tym pojęcie z racji wyuczonego zawodu i takie rzeczy wydaje mi się da się wytłumaczyć namacalnie. Tylko nie wiem, gdzie tkwi problem skoro urządzenie jest ok bo działało i z tzw bolca jest "przejście" na obudowę zmywarki i innych urządzeń to dlaczego ta różnicówka wybija. Podłączałem do wszystkich gniazdek w mieszkaniu i w każdym wybija. Po podłączeniu do gniazdka w którym była zmywarka itd. różnych innych sprzętów AGD nic się nie dzieje.
    Akrzy74
    Odłącz od sieci (wyciągnij wtyczkę) ten piekarnik (czy zmywarkę) który powoduje takie zamieszanie, następnie włącz wyłącznik od tego urządzenia i zmierz miernikiem czy jest przejście miedzy PE i N lub L we wtyczce.
    on117
    Level 27  
    Zmywarka w odróżnieniu od czajnika poza uziemieniem stoi na ziemi i jest podłączona do wody która przewodzi prąd. Jeżeli nie masz podłączonego uziemienia z bolca do ziemi to inne urządzenia mogą mieć napięcie na obudowie i na bolcu ale jak podłączysz zmywarkę to prąd z bolca idzie do ziemi i wtedy RCD wybije.
    klucznikas
    Level 10  
    Przejścia między PE N L nie ma, lodówka też stoi na ziemi a pralka jest podłączona do wody i pierze więc mam czary mary hokus pokus. Kurcze męczę się z tym już tydzień, to jest jakiś zbieg okoliczności albo kosmici przylecieli
    on117
    Level 27  
    klucznikas napisał:
    Quote:
    Z tego co pamiętam to uziemienia nie ma

Po co masz w takim przypadku bolce i przewód PE?

Odłącz w tablicy obok RCD przewód uziemienia od zmywarki potem zobaczysz co będzie.

klucznikas napisał:
    Quote:
    Przejścia między PE N L nie ma, lodówka też stoi na ziemi a pralka jest podłączona do wody i pierze więc mam czary mary hokus pokus. Kurcze męczę się z tym już tydzień, to jest jakiś zbieg okoliczności albo kosmici przylecieli

Może być wina lodówki i pralki (pralka działa inaczej niż zmywarka i może nie mieć połączenia obudowy z wodociągiem. Wyłącz to a potem podłącz zmywarkę.
    klucznikas
    Level 10  
    Miałem wszystkie urządzenia odłączone, podłączyłem piekarnik i zmywarkę i nic jak tylko włączyłem światło w dwóch pomieszczeniach lub inne urządzenie pobierające więcej niż 100W od razu różnicówka wywala.
    Akrzy74
    Jak pisałem wcześniej- jest to typowy objaw połączonych razem za wyłącznikiem rcd przewodów PE z N. Włączenie światła powoduje przepływ prądu w przewodzie N- i przez połączenie do PE...
    klucznikas
    Level 10  
    ok tylko dziwne że wcześniej to się nie działo i ma to miejsce tylko z wymienionymi urządzeniami
    User removed account
    User removed account  
    klucznikas
    Level 10  
    zajmę się pewnie w weekend tą sprawą bo w tygodniu to brak czasu chyba że zlecenie jeszcze w padnie, ale dzięki za radę Będę analizował całą instalację. Różnicówkę pożyczyłem nową może ona wywal bo jest zepsuta.