Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH MAXX WFL 1200 wymiana grzałki i naprawa programatora

kozbi 18 Paź 2009 12:55 39200 0
 • #1
  kozbi
  Poziom 10  
  Kilka dni temu zostałem zmuszony do dokładniejszego przyjrzenia się mojej pralce BOSCH MAXX WFL 1200. Od pewnego czasu wydawało się że koszule są niedoprane a w łazience ciągle obecny jest nieprzyjemny fetor. Po dokładnym sprawdzeniu pralki okazało się że to ona jest źródłem brzydkiego zapachu i pierze wszystko na zimno. Tak naprawdę to nie wiadomo od jak dawna bo przez 6 lat była używana na zasadzie włącz i zapomnij. Podejrzenie padło na grzałkę. Była oczywiście spalona. Jej wyciągnięcie nie było łatwe ze względu na ilość kamienia jaki się na niej odłożył. Po zamontowaniu nowej grzałki okazało się że pralka nadal nie grzeje więc podmieniłem czujnik NTC. Niestety dalej to samo, pralka nie podgrzewa wody. Sprawdziłem oba czujniki, nowy i stary, ale ich właściwości były bardzo podobne, różnica w charakterystykach niewielka. Rezystancja w temperaturze pokojowej około 5 kohm a po podgrzaniu w gorącej wodzie z kranu około 2 kohm. Kable połączeniowe były w porządku więc przyczyna musiała tkwić w programatorze. W pralce działały poprawnie wszystkie pozostałe funkcje, płukanie, odwirowanie, pranie też tyle tylko że na zimno. Przeanalizowałem dokładnie obwód grzałki. Przekaźnik umiejscowiony w samym rogu płytki programatora (fot2 i fot3) który zamyka obwód grzałki wydał mi się podejrzany. Nie można go dokładnie sprawdzić bez wylutowania, ale pomiar rezystancji jeszcze na płytce pomiędzy wyprowadzeniami A i C wskazywał na przerwę lub bardzo dużą oporność rzędu 70 kohm. Po wymianie tego przekaźnika pralka zaczęła podgrzewać wodę.

  Aby upewnić się że miałem rację wykonałem "sekcję zwłok" wymontowanego przekaźnika która potwierdziła moją teorię (fot3). Stopień zużycia styków przekaźnika wskazuje że należy go wymieniać profilaktycznie razem z grzałką. Za nową grzałkę (27 ohm, identyczny kształt, z czujnikiem NTC i wewnętrznym bezpiecznikiem) zapłaciłem 48 zł, a za przekaźnik 3 zł. Były to oczywiście odpowiedniki, ale dostępne od ręki bez żadnych problemów.

  W sumie poświęciłem kilkanaście godzin na zdiagnozowanie i usunięcie usterki. Myślę że informacje, które tu opublikowałem pozwolą uporać się z taką naprawą w ciągu godziny.


  BOSCH MAXX WFL 1200 wymiana grzałki i naprawa programatora
  fot1 pokazuje płytkę programatora przed i po wymontowaniu z pralki. Płytka przymocowana jest do obudowy tylko plastikowymi zatrzaskami w punktach zaznaczonych na zdjęciu i należy zachować dużą ostrożność aby nie popękały.


  BOSCH MAXX WFL 1200 wymiana grzałki i naprawa programatora
  fot2 pokazuje fragment płytki programatora z przekaźnikiem który należy wymienić.


  BOSCH MAXX WFL 1200 wymiana grzałki i naprawa programatora
  fot3 pokazuje opis wyprowadzeń przekaźnika oraz stan styków zużytego przekaźnika.


  Przy okazji takiej naprawy warto zrobić jeszcze kilka rzeczy. Zdemontować obudowę dozownika proszku, rozebrać na części pierwsze i mechanicznie oczyścić z kamienia (w mojej kamień zmniejszył o połowę światło otworów doprowadzających wodę). Oczyścić gumowy syfon z plastikową kulą wewnątrz, który odprowadza wodę do pompy, odłączyć go od bębna i pompy i oczyścić na zewnątrz. Oczyścić przewód gumowy łączący bęben z hydrostatem.

  Na koniec wykonałem jeszcze dwukrotne odkamienianie preparatem zakupionym w sklepie z częściami agd (dwie torebki odkamieniacza zamiast proszku i program prania na 90 stopni). Ponieważ następnego dnia z pralki nadal wydobywał się przykry zapach zastosowałem inną metodę. Wlałem do pralki 2 litry 10% octu przez zasobnik na proszek, dolałem przez otwarte drzwi około 3 litry gorącej wody tak aby pralka nie pobierała już zimnej wody i włączyłem program prania na 90 stopni. Po tym zabiegu przykry zapach ustąpił.


  Słowa kluczowe: bosch maxx wfl 1200, wymiana grzałki, nie grzeje wody, słabo grzeje, uszkodzony programator, naprawa programatora, przykry zapach z pralki, smród z praki, śmierdząca pralka.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze