Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana opon letnich na zimowe.

18 Oct 2009 13:59 4460 14
  • Level 28  
    Na wstępie proszę o przeniesieniu mojego tematu jeśli jest w złym dziale.

Sprawa wygląda następująco: posiadam toyotę yaris 2003, opony jakie są teraz założone (letnie) to 175/65 14R, felga 5,5x14 (jeszcze było napisane 90 i GE 2,0)

Chciałbym zakupić opony zimowe+felgi, tylko kompletnie nie wiem jaki rozmiar wybrać. Z tego co mi wiadomo to zimowe muszą być węższe niż letnie. Czyli felgę też należy kupić węższą?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 24  
    Spokojnie zakładaj taki rozmiar jak masz :)

Wcale nie są szerokie... co innego by było jak byś miał opony 205 lub 215 :P
  • Level 37  
    Producenci zalecają, aby opony zimowe były nieco węższe. Możesz zastosować np. 165/70R14. Średnica będzie nieznacznie większa, felga oczywiście pozostaje.
  • Level 10  
    Tak jak kolega napisał wyżej, 175 nie są tak szerokie. Teoretycznie na zimę zakładamy węższe. Możesz pokusić się na 165, bo przy 155 wyglądał by już trochę komicznie przy średnicy 14 cali (samochód oczywiście :D)
    Najlepiej iść do serwisu z oponami i się zorientować i porównać np.cenowo-tam doradzą i szczegółowo objaśnią co i jak. Czy droższe markowe, czy popularne i wizualnie można sobie przyrównać te węższe, jak będą pasować do samochodu.
  • Level 24  
    dybas wrote:
    Producenci zalecają, aby opony zimowe były nieco węższe. Możesz zastosować np. 165/70R14. Średnica będzie nieznacznie większa, felga oczywiście pozostaje.

Bo prawda jest taka, że przyczepność zimą zależy przede wszystkim właśnie od szerokości opony (im węższa tym lepiej). Auto na letnich węższych o dwa numery będzie lepiej się trzymało na drodze niż na zimowych szerszych.
  • Level 24  
    No i przy szerkości 155 auto nie jest zbyt pewne na zakrętach :) A czy to będzie 165 czy 175 to już mała róznica. Pozdrawiam
  • Level 28  
    I właśnie będę celować w te dwa wymiary. Jutro jadę do wulkanizatora.

A tak zboczę z tematu i trochę humoru dodam. Przypomniało mi się, że raz w szkole na sprawdzianie z geografii trzeba było napisać dział zajmujący się nauką o wulkanach i napisałem wulkanizacja :D
  • Level 18  
    endriu.kom wrote:
    dybas wrote:

Bo prawda jest taka, że przyczepność zimą zależy przede wszystkim właśnie od szerokości opony (im węższa tym lepiej). Auto na letnich węższych o dwa numery będzie lepiej się trzymało na drodze niż na zimowych szerszych.
    raczej z tym bym się nie zgodził, zobacz jak konstruowana jest opona zimowa a jak letnia oraz dobór rodzaju mieszanki od czego zależy jej twardość, nawet jak masz szerszą zimówke to łatwiej ruszysz na śliskim śniegu czy błocie pośniegowym, lepiej zahamujesz, od opon zależy naprawde wiele, a konstrukcja opony zimowej się diametralnie różni i zupełnie inaczej się zachowuje, dużo bardziej pozytywnie na śniegu. Poza tym opony letnie poniżej 7 st C "nie nadają się do jazdy".

jak masz możliwość to załóż sobie opone letnią tak jak piszesz np. 195 i zimową 215 i przejedź się po śniegu wtedy napewno zmienisz zdanie :)

a węższe zakłada się dlatego, że jest większy nacisk na mm2 powierzchni styku z podłożem, co jest szczególnie ważne gdy mamy śliską nawierzchnie (co często bywa w zimie :)) oraz węższej oponie łatwiej jest się "przebić" przez warstwę np. świeżego śniegu niż szerszej :D

do autora tematu:
    jestem tego samego zdania co koledzy wcześniej, którzy pisali żebyś zostawił rozmiar 175 albo jak chcesz weższą to 165, a felga ta sama może zostać :D
  • Level 32  
    Krick1987 wrote:
    No i przy szerkości 155 auto nie jest zbyt pewne na zakrętach :) A czy to będzie 165 czy 175 to już mała róznica. Pozdrawiam

Potwierdzam , posłuchałem głupiej rady i zamiast standardowych 185 założyłem 165 efekt - samochód na zakrętach dziwnie się zachowywał "pływał " , szybko wymieniłem na 185 . :|
    Pozdrawiam .
  • Level 24  
    Stary1952 wrote:
    Krick1987 wrote:

Potwierdzam , posłuchałem głupiej rady i zamiast standardowych 185 założyłem 165 efekt - samochód na zakrętach dziwnie się zachowywał "pływał " , szybko wymieniłem na 185 . :|
    Pozdrawiam .

Przestańcie pisać głupoty!.
    Bo wy byście chcieli dobrą przyczepność na śniegu, lodzie i żeby na suchym asfalcie zapierda..ć 180km. A wykonalne, temat dotyczy opon zimowych więc na śnieg i lud i nie piszcie bzdur bo już na jednym rozmiarze np. 195 a 185 jest zajebista różnica w przyczepności na śniegu.

PS. temat powinien zostać w tym momencie zamknięty.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Różne są teorie... :)

Z mojej praktyki: Zobacz jaki rozmiar jest dedykowany przez producenta do Twojego konkretnego samochodziku, nie patrz co siedzi na felgach.

Wg danych fabrycznych dobierz opony - na zimę nigdy szersze.

I jeszcze jedno: Radzę odwiedzić szrot i kupić komplet felg stalowych. Chyba że chcesz nowe to wtedy oponeo.pl
    Ten wydatek będzie taki jak zmiana opon jesień + wiosna. A o ile mniej się niszczą opony!
  • Level 10  
    a ja bym proponował kupno takich samych jak masz letnie i po klopocie-ja zawsze tak robiłem,poza tym zgadzam sie z przedmówcą i kupno dodatkowych felg jest bardzo wygodne(unikniesz godzinnego czekania w wulkanizacji i zaoszczedzisz pieniadze) jeżeli zamierzasz pojezdzic swoim samochodem kilka sezonów
  • Level 21  
    Kup takie jak wpisane w instrukcji do auta - w przypadku wypadku odejdzie wiele problemów z ubezpieczycielem.
  • Level 28  
    Felgi już kupiłem. Używane w dobrym stanie za 340zł plus dojazd 30zł za paliwo. Opony takie jak letnie lub 165/70 r14