Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Gorenje WA 1201 N - łożyska ?

18 Paź 2009 15:43 5513 7
  • Poziom 22  
    Witam!

Od tygodnia pralka podczas prania zaczyna mi niemiłosiernie szumieć/tłuc się. Podejrzewam, że są to zużyte łożyska ale nie mam pewności, gdyż nie siedzę w temacie dosyć dobrze.
    Otworzyłem pralkę, pokręciłem bębnem i z centralnej części dochodzi straszny szum. Najgorzej jest jak pralka wiruje, wtedy trzeba zatykać uszy.

Prosiłbym życzliwych o diagnozę mojego problemu.
    Od razu proszę o jakiś link do małego FAQ jak takie łożyska wymienić oraz jakie łozyska kupić.

Mój typ pralki to Gorenje WA 1201 N
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Łożyska 6205-6207 sim. 40,2x72/80x8/13. Montowane w krzyżaku - wystarczy pogłówkować ;)
  • Poziom 22  
    nares napisał:
    Łożyska 6205-6207 sim. 40,2x72/80x8/13. Montowane w krzyżaku - wystarczy pogłówkować ;)

Tutaj znalazłem:
    6207 Z
    6205 Z
    Nie wiem czy to Z jest konieczne? A może moja pralka z N na końcu ma bez Z ?

Szukałem w sklepie i sa jakieś wersje NSK i PPL, którą wybrać?
    Ile tych łożysk i simeringów zamówć?
  • Specjalista AGD
    Z ma łożysko zamknięte pierścieniami metalowymi; mogą być też zamknięte pierścieniami z tworzywa lub uszczelniaczami gumowymi - wszystkie się nadają.
    NSK i PPL są OK. Po jednym łożysku i jeden simer.
    Czy kiedykolwiek naprawiałeś coś podobnego? :wink:
  • Poziom 10  
    Witam
    Pralka WA 1402 zaczęła wyć, odkręciłem tylną obudowę, zdemontowałem pasek i ewidentnie padły łożyska na bębnie, które są zamontowane w "krzyżaku" 3 ramiennnym, oraz puściło uszczelnienie bo jest naciek.
    Od czego zacząć operację wymiany łożysk, na moje oko wygląda na to, że bębna nie trzeba wyciągać (a przyjechał serwisant i sobie zawołał parę stówek :? )więc wolę sam z tym powalczyć ... pytam żeby za dużo nie zepsuć, a pralka działała do tej pory wyśmienicie i żal mi ją wyrzucać...
  • Poziom 9  
    Dalej trzeba zdjąć krzyżak: poluzować śruby, ewentualnie odpiąć sprężyny mocujace do bębna, ostrożnie opukać krzyżak młotkiem tak aby nie uszkodzić przy tym drucika kapilary od termostatu. Po ściągnięciu krzyżaka wybijasz łozyska i simering, np. kawałkiem rury i młotkiem. I powtarzasz cały proces w drugą stronę: montujesz nowe łozyska i nowy simering ..
    Co do łożysk ja bym wybrał te z uszczelniaczami gumowymi.
  • Poziom 10  
    Jeśli jeszcze nie naprawiłeś pralki to warto sie zastanowić nad zakupem oryginalnego uszczelniacza , jest o niebo lepszy od polskich? zamienników i posiada jeszcze w zestawie specjalną ? pastę uszczelniająca. Wymieniałem już 3 razy łożyska właśnie z powody marnej jakości uszczelniacza, pękają sprężynki na wałku etc a jak sie dostanie woda to już nawet kryte łożyska nie pomogą. Powodzenia w naprawie.
  • Poziom 22  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi, pralka naprawiona :)
    Dodam, że warto zaopatrzyć się w specjalne łapy do ściągnaia łożysk :idea: