Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumny głośnikowej do garażu.

18 Paź 2009 19:51 4432 14
  • Poziom 16  
    Dzień dobry. Dostałem od kolegi głośnik alphard EM 1202 chciałbym na nim i na jakimś piezaku zrobić kolumnę która ma grać w garażu. Proszę o pomoc w zrobieniu wymiarów do płyt, dostrojeniu br. i zrobieniu zwrotnicy.

Budowa kolumny głośnikowej do garażu. Budowa kolumny głośnikowej do garażu.

Oto ten głośnik

Parametry:
    średnica całkowita: 30cm
    impedancja 8 omów
    skutecznosć 93 dB/W/m
    pasmo 40-5000 Hz
    moc znamionowa 100W
    moc muzyczna 200W

Głośnik jest w tej chwili w takiej kolumnie ale jego brzmienie mnie nie satysfakcjonuje.

Jestem początkującym proszę o szczegółowe wyjaśnienia.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Czy to u góry to jest otwór bassreflex czy głośnik. Ponieważ ten głośnik ma mocno ograniczone pasmo przenoszenia od góry, przydałby się jakiś mniejszy głośnik średnio-tonowy ze zwrotnicą i koniecznie głośnik wysoko-tonowy. Nie podałeś wymiarów obudowy, więc niewiele tu można poradzić. Spróbuj postawić obok jakąś mniejszą kolumnę i sprawdź brzmienie. Pamiętaj aby nie ustawiać dużej głośności, żeby nie uszkodzić wzmacniacz. Nie napisałeś też do jakiego wzmacniacza chcesz podłączyć ten głośnik.
    Powodzenia!
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ze względu na wysoki qts, głośnik nadaje się tylko do obudowy zamkniętej i to "teoretycznie" tylko do subwoofera (a "praktycznie" do niczego).

Nie wiem jaki jest sens inwestować w to jakąś wiekszą gotówkę, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zakup jakiejś taniej wysokotonówki i cięcie jej prostym filtrem drugiego rzędu, np szeregowo kondensator 3,3 uF bipolarny i równolegle cewka 0,3 uH lub (jeżeli nie będziesz dawał im dużej mocy) - szeregowo kondensator 4,7 i cewka 0,3 uH. UWAGA - to tylko teoretycznie dobrane wartości, bawienie się tutaj w pomiary mija się z celem, a taki filtr II rzędu zawsze jakoś tego tweetera zabezpieczy.
    Niskotonowy natomiast powinien grac pełnym pasmem.
  • Poziom 16  
    Wymiary zewnętrzne kolumny podam jutro, kolumna w kształcie trapezu. Napędzana takim wzmacniaczem wyjętym z tuby (kumpel zbeszcześcił głośnik i oddał obudowę za 2 piwa został wzmacniacz, który jest u mnie) Budowa kolumny głośnikowej do garażu.
    Wzmacniacz podłączony pod prostownik, Wzmacniacz ma 80 w rms tak przynajmiej podaje producent,jest na tranzystorach ale moim zdaniem osiąga te 80 w. Wzmacniacz ma opcje pełnego pasma. Voice kraft, tak wiem... ale to tylko sprzęt do garażu, który ma grać wieczorem jak coś robię w garażu.
    jutro dodam foty i wymiary
    Pozdrawiam
    Dodano po 15 [minuty]:
    A jeszcze co do inwestycji to raczej nie chcę w to inwestować, ale dziękuje za radę:), obok piezaka b.r. Materiały do budowy następnej obudowy mam.
    W tej chwili zwrotnicą jest: na wysoko tonowy 50v 4,7µ
    a na nisko tonowy większa cewka z mildton 80
    Pozdrawiam]
  • Poziom 16  
    I oto wymiary wewnętrzne i wymiary b.r.(rysunek schematyczny)

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    ...Przecież przód ten który masz, możesz wykorzystać, a całą obudowę zrobić trójkątną aby łatwo się mieściła np. w kącie garażu. Proste i łatwe do wykonania.Wymiary Ci same 'wyjdą'. Powodzenia.
  • Poziom 16  
    Dziękuje za radę:D, tu nie chodzi o miejsce w garażu, jest on jak dla mnie duży i mam dostatecznie dużo miejsca. Jest to blaszak 8x3 m i w nim stoi motor i trochę gratów.
    Nie wiem a może dało by się b.r. dostroić ponieważ bas nie schodzi za nisko i dla tego nie podoba mi się za bardzo brzmienie kolumny. Co wy na to?? Kolumna wygłuszona jest na tylnej ściance.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    To są prawdopodobnie wymiary zewnętrzne kolumny.Pojemność tej kolumny jest zbyt mała dla tego głośnika, poniżej 30 litrów. Trudno, a właściwie wcale nie będzie można uzyskać dobrego odtwarzania niskich częstotliwości. Zwiększ pojemność poprzez zwiększenie pojemności obudowy. Masz dużo miejsca w warsztacie-garażu (pisałeś o tym), więc może wykorzystując przód obudowy, zrób głębszą obudowę tak aby uzyskać pojemność min. 40 litrów a nawet 50. Reszta to już dobranie doświadczalnie otworów bassrefleksu. Możesz istniejące otwory przysłaniać.
    PS. Czy te otwory to są tunele , czy tylko "dziury" w desce?
  • Poziom 16  
    Te wymiary są wymiarami wewnętrznymi. Jeśli ta obudowa jest do wymiany to niema problemu z wykonaniem nowej obudowy (nawet chciałbym wykonać właściwie i od początku nową kolumnę) . Prosił bym bardzo, o przykład, np. link na którym mam się wzorować i jeśli można o wymiary płyt jakie mam przygotować. A o jakie otwory chodzi?

Mam jeszcze pytanie czy mogę zrobić coś takiego Link i wstawić tam swój głośnik?

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Odświeżam. Tomq pisał że mogę na tym głośniku EM 1202 zrobić subwoofer. Podał by mi ktoś jakiś projekt np.link. Może na gg? to mój numer 11927393.

Pozdrawiam bizi94.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Driver aktywnym, myslałbym o GDWT tonsila lub STX. WinISD jest banalnie prosty, tylko on nie liczy wymiarów tylko symuluje. W zasadzie pojemność kolumny zakładasz. Jest coś takiego jak parametr VAS w litrach, dla małych głośników obudowe robisz wielkosci 1/2 z VAS dla wiekszych bywa i 1/4 VAS. BR dla Alpharda to jakieś nieporozumienie. Najlepiej zrobić zamkniętą.

http://www.tremolo.pl/Nieaudio_i_dodatki/Glosniki%20gitarowe.swf
  • Poziom 16  
    Obudowa zostaje zamknięta, zwrotkę, a właściwie filtr do drivera zrobię taką jaką polecił mi tomq kilka postów wcześniej . A może ktoś ma na sprzedasz jakiegoś gdwt? Ja myślałem o Link
    Ale nie mam tyle gotówki więc będę szukał używki...