Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakres stosowanych wartości R, C dla ukladu 555.

19 Paź 2009 09:34 1099 7
  • Poziom 10  
    Witam

Chce zbudować taki układ i z nim mam kilka pytań

Zakres stosowanych wartości R, C dla ukladu 555.

1. Jaką mogę podłączyć najmniejszą wartość R1 czy układ to 555 to wytrzyma.
    2. Jaką mogę podłączyć najmniejszą wartość C1 czy układ to 555 to wytrzyma.

Chciałby sprawdzić dwie wartości skrajne czyli
    R1 - 1 ohm
    C1 - 1F -> jeszcze zastanawiam gdzie teki dostane (a raczej pożyczę

oraz drugi przypadek
    R1 - C1 - ja najmniejszy czas trwania aby był

Porsze o pomoc pozdrawiam :)
  • Poziom 10  
    ok przejrzałem datasheet-a od 555 już dawno ale nie wiem jak obliczyć jaki można dać najmniejsze i największe wartości dla R1 oraz C1?

Korzystając ze wzoru $$t= 1,1 C1 R1$$ założyłem sobie że chce aby taki impuls trwał 1 sekundę to
    t = 1s
    C1 = 1F
    to podstawiając do wzory $$R1 = \frac{t}{1,1C1}= 0.91 $$Ω
    czy mogę dać tak mały rezystor ??
  • Specjalista elektronik
    Co do wartości maksymalnej to jest ograniczenie Rmax=5MΩ...20MΩ w zależności od układu zasilania. Wartość minimalna rezystora to 1KΩ...5KΩ też w zależności od napięcia zasilania. Wartość minimalna Rmin jest ograniczona przez maksymalnym prąd przewodzenie wewnętrznego tranzystora rozładowującego (35mA...60mA), który w czasie rozładownia przewodzi prąd kondensatora jak i rezystora.
    Zresztą nie rozumiem w ogóle powodów dla których kolega che stosować takie skrajnie nietypowe wartości komponentów.
  • Poziom 10  
    Ok ....
    A jak to w takim razie obliczyłeś prąd I discharge skoro nie ma tego w nocie katalogowej albo gdzie to mogę sprawdzić ?? Jak to można obliczyć konkretnie...
  • Pomocny dla użytkowników
    Należy też pamiętać, że w stanie spoczynkowym tranzystor rozładowujący przewodzi, zwierając kondensator obwodu czasowego, co powoduje, przy zbyt dużych prądach, straty energii co jest ważne przy układach zasilanych z baterii. Tak więc w ukladzie monostabilnym lepiej stosować większe rezystancje w obwodzie czasowym by nie zwiększać zbytnio prądu obciążenia obciążenia ponad to co sam układ 555 pobiera.

Na stronie 3 (ostatnia pozycja w tabeli)

http://www.national.com/ds/LM/LM555.pdf

podane są napięcia nasycenia tranzystora rozładowującego przy określonych prądach wpływających do końcówki 7 przy określonym napięciu zasilania układu 555.

Zakładając minimalizację napięcia nasycenia (im większe, tym krótszy jest czas ładowania C, bo nie ładuje się on od 0 tylko od U7sat) te prądy należy przyjąć jako maksymalne przy obliczaniu minimalnej rezystancji ładującej kondensator.

Podany wzór na czas ładowania kondensatora zakłada, że w stanie spoczynkowym napięcie na kondensatorze wynosi 0, choć w rzeczywistości jest ono różne od zera.

Im niższe jest napięcie zasilania tym bardziej to napięcie pływa na rzeczywisty czas ładowania:

$$Uc(t)=Uc0+(Ucc-Uc0)*(1-e^{\frac{-t}{RC}})$$

Uc(t) - napięcie na kondensatorze po czasie t
    Ucc - napięcie zasilania
    Uc0 - początkowe napięcie na kondensatorze = napięcie nasycenia tr. rozładowującego

Kondensator ładuje się do 2/3 Ucc, czyli:

$$\frac{2}{3}Ucc=Uc0+(Ucc-Uc0)*(1-e^{\frac{-t}{RC}})$$

czyli po przekształceniu:

$$t=R*C*ln\ \frac{Ucc-Uc0}{\frac{1}{3}Ucc-2*Uc0}$$

Jeżeli Uc0 (napięcie nasycenia tranzystora rozładowującego ) jest równe 0, to wzór
    upraszcza się do postaci:

$$t=ln\ 3\ *\ R\ *\ C=1..0986\ *\ R*\ C\approx\ 1.1\ *\ R\ *\ C$$

Jeżeli jednak np. Ucc=5V a Uc0, na skutek dużego prądu I7 (mała rezystancja) wyniesie 0.3V to mamy wtedy:

$$t=ln\ \frac{5V-0.3V}{\frac{5}{3}V-2*0.3V}*R*C\approx\ 1.483*R*C$$

przez co nasze precyzyjne obliczenia elementów na podstawie wzorów uproszczonych biorą w .. głowę ;)

W powyższych wzorach przyjęte zostało, że napięcie przełączania jest wyznaczone przez wewnętrzny dzielnik napięcie na poziomie 2/3 Ucc (= napięcie na końcówce 5)

Jeżeli jednak wymusimy układem zewnętrzymy inne napięcie na końcówce 5, to czas trwania impulsu w układzie monostabilnym trzeba wyznaczyć z równania:

$$U5=Uc0+(Ucc-Uc0)*(1-e^{\frac{-t}{RC}})$$

$$t=ln\ \frac{Ucc-Uc0}{Ucc-U5-2Uc0}*R*C$$

gdzie U5 napięcie na końcówce 5 (CV) układu 555.

Minimalny czas w układzie monostabilnym wynosi 10us i wynika z opóźnień wprowadzanych przez komparator połączony z końcówką 2.