Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przetwornica 12v/19v - czy można bez nawijania cewki?

spec01 19 Oct 2009 14:33 7556 8
 • #2
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  spec01 wrote:
  Zamierzam wykonać przetwornicę samochodową do zasilenia laptopa.
  http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-4390.htm
  Chciałbym uniknąć nawijania cewki, A jeśli nie będzie to możliwe to chociaż zminimalizować jej wymiary (nawinąć na rdzeniu).
  Znalazłem taki dławik:
  http://sklep.avt.pl/p/pl/481841/dlawik+50uh10a.html
  Nadaje się?
  wartość indukcyjności właściwa, ale - wg mojej wiedzy o takich rdzeniach i dławikach - to jest tylko 1,0A (słownie; jeden_przecinek_zero) a nie dziesięć amperów maksymalnej wartości prądu, zobacz:
  przetwornica 12v/19v - czy można bez nawijania cewki?
  Zechciej też zauważyć, iż w opisie tej przetwornicy proponowana jest cewka powietrzna - bez rdzenia - co wcale nie jest głupim rozwiązaniem, ale ...
  No właśnie ale - otwarty magnetowód (a właściwie to jego brak) w tej cewce powoduje, że linie pola magnetycznego takiej cewki zamykają się w powietrzu i 'wychodzą' daleko poza nią 'siejąc' zakłócenia elektromagnetyczne.
  A poza tym, to znajdujące się w pobliżu takiej cewki elementy metalowe - przewodzące - będą odbierać część energii z takiej cewki, a co pogarsza jej dobroć i zmienia wartość indukcyjności.
  Ale nie tylko - rzeczone elementy przewodzące będą ulegać nagrzewaniu, poprzez prądy wirowe, co już nie jest w żadnym przypadku pożądane.
  Dlatego też w porządnych przetwornicach impulsowych stosuje się tylko cewki - dławiki - z zamkniętym magnetowodem (rdzenie toroidalne, kubkowe, itp.), lub przynajmniej o częściowe zamkniętym (rdzenie typu szpulkowego, lub prętowego).

  I na koniec; w w/w opisie cewki powietrznej autor wspomina o 'sumarycznej średnicy' kilku drutów, a co w dosłownym znaczeniu jest oczywistym błędem - należy mówić o 'sumarycznym polu przekroju' kilku drutów nawojowych.

  Pozdrawiam
 • #3
  -RoMan-
  Level 42  
  Wystarczy zajrzeć do spisu treści działu Zasilanie, żeby znaleźć dwie lepsze propozycje rozwiązania przetwornicy do laptopa.
  Ale kto by się trudził używaniem wyszukiwarek i przeglądaniem podczepionych tematów...

  Co do dławika - oczywiście Quarz ma rację - dławik o takich wymiarach fizycznych nie podoła prądowy 10A. Ktoś tu się pomylił - np. tu: http://www.okaphone.com/artikel.asp?id=450628 jest prawidłowy 50L10 - 36 mm zewnętrznej średnicy, 16 miliomów rezystancji i solidny drut.

  Pomysł z dławikiem powietrznym, w zasięgu działania którego są kondensatory elektrolityczne, to jakiś koszmarny sen. Nie dość, że będzie to zakłócać w szerokim paśmie, to jeszcze nieźle podgrzeje kondensatory.

  Edit: sprawdziłem - w spisie treści są trzy lepsze rozwiązania tego problemu.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  spec01 wrote:
  IMHO, jest 'lepszy' od poprzedniego, ale bez dławika nie da się:
  Quote:
  Inductor: the inductor toroid must be selected with high care. The right toroid must have a quite low "Al" parameter (below 100nH/n^2) and have sufficient room to fit all thewire turns. In the reference example we used an iron powder toroid with the Al=80nH/n^2, with 15 turns of 1.25mm diameter wire. The inductor value should be in the range 15..20uH, and we obtained L1=80*15*15=18uH. The room in the PCB for the inductor is about 23-24mm, for this select an appropriate size for the toroid and wire.

  Poza tym, to sterownik - mogący pracować w trybie prądowym - typu UC3843 jest lepszym rozwiązaniem od sterownika typu SG3525.
  Osobiście zamieniłbym trzy połączone równolegle tranzystory MOSFET typu IRF540N jednym 'mocniejszym', ale - jak na razie - nie mam pomysłu na typ ... :idea: :cry: ... ale chyba ich tam tyle nie potrzeba - muszę poczytać tam dokładnie ...

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #8
  Quarz
  Level 43  
  spec01 wrote:
  Jak najbardziej, a wracając do trzech tranzystorów połączonych równolegle - wystarczy jeden IRF540N, ale z radiatorem.
  Autor dał tam obrazek projektu PCB na którym nie bardzo jest możliwość umieszczenia pod tranzystorami radiatora .... :!: :cry:
  Poza tym, jak już wspomniałem, wykorzystać należy tryb prądowy pracy sterownika typu UC3525, jednak nie z rezystorem w obwodzie źródła, a z przekładnikiem prądowym - otrzyma się mniejsze straty mocy.
  Zobacz np. TAM, strona 13, Figure 30. ... , i choć podany tam przykład dotyczy izolowanej przetwornicy, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować taki przekładnik na rdzeniu toroidalnym - Pas Rogowskiego - również w przetwornicy nieizolowanej.
  Nawet podpowiem Tobie gdzie takie coś można zdobyć - gotowe, nawinięte (uzwojenie wtórne, bo pierwotne to przewleczony przez środkowy otwór przewód od źródła MOSFETa do wspólnej masy) - bywają w niektórych PC-etowych zasilaczach formy ATX i nie raz są dość dobrze schowane pod izolacją uzwojeń transformatorka sterującego bazy tranzystorów bipolarnych półmostka strony pierwotnej przetwornicy.
  Natomiast w starszych zasilaczach formy AT taki toroidzik bywał dobrze widoczny - jeśli sterownik w takim zasilaczu był na układzie z serii UC352x ...
 • #9
  -RoMan-
  Level 42  
  spec01 wrote:


  Sądzimy, że kastrowanie UC3843 z trybu prądowego to wyjątkowo głupi pomysł.

  Jako opiekun sądzę również, że daleko przekroczyłeś punkt 16 regulaminu i moją cierpliwość - temat zamykam - nic mądrego już się w nim napisać nie da.