Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co zrobić, kupić zasilacz czy zrobić?

KokiX 19 Paź 2009 15:04 1154 7
  • #1 19 Paź 2009 15:04
    KokiX
    Poziom 20  

Witam, mam takie pytanie do forumowiczów. Czy kupić jakiś zasilacz stabilizowany np. od Unitry czy skonstruować samemu ze zasilacza komputerowego Modecom Feel 350W? "Skonstruować" znaczy dorobić dodatkowe filtry przeciwzwarciowe, sygnalizujące, że jest zwarcie mierniki Voltów i Amperów. Czy jeszcze o czymś zapomniałem do ulepszenia tego zasilacza? Czy mogę zmostkować(szeregowo) 2 złącza w celu uzyskania 2x większego napięcia? Zasilacz ma pół roku i wątpię abym go sprzedał. Nie posiadam żadnego zasilacza, więc przydałoby się go zrobić.
    Pozdrawiam, Koki.

0 7
  • Elmark
  • #2 19 Paź 2009 15:11
    fuutro
    Poziom 43  

Skoro o to pytasz to nie tykaj się przeróbki ATX'a. Zostaw go sobie na wszelki wypadek. Jak masz kasę to lepiej kup zasilacz bo na razie kiepsko to wygląda. Wzmacniacze i inne sprzęty Unitry nie miały w większości stabilizatorów w głównych torach prądowych a jedynie pomocniczych więc ich możliwości były niewielkie w stosunku do tego co dawał transformator.

0
  • Elmark
  • #3 19 Paź 2009 15:11
    P-o-l
    Poziom 18  

KokiX napisał:
    Witam, mam takie pytanie do forumowiczów. Czy kupić jakiś zasilacz stabilizowany np. od Unitry czy skonstruować samemu ze zasilacza komputerowego Modecom Feel 350W? "Skonstruować" znaczy dorobić dodatkowe filtry przeciwzwarciowe, sygnalizujące, że jest zwarcie mierniki Voltów i Amperów. Czy jeszcze o czymś zapomniałem do ulepszenia tego zasilacza? Czy mogę zmostkować(szeregowo) 2 złącza w celu uzyskania 2x większego napięcia? Zasilacz ma pół roku i wątpię abym go sprzedał. Nie posiadam żadnego zasilacza, więc przydałoby się go zrobić.
    Pozdrawiam, Koki.

W zasilaczach ATX można tylko odejmować napięcia 12V - (-12V) = 24V (0.5A) itd. Ja w swoim modecomie nie dawałem mierników, bo po co, konkretną regulację ciężko zrobić bo w nich jest układ KA2004(autorski). W zupełności wystarczą wyjścia na domyślne napięcia + 2 diody + przełącznik. Jest to najtańsze rozwiązanie.

0
  • #4 20 Paź 2009 18:15
    KokiX
    Poziom 20  

Naszła mnie myśl, aby skonstruować taki zasilacz. Nie wiem czy ten będzie miał odpowiednie parametry: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613-0.html . Konstrukcja jako tako jest wg. mnie odpowiednia, napięcie/prąd chyba też. Temat ma 74 strony i to niekoniecznie na temat samego zasilacza, więc chcę się Was spytać:
    -ile około wyniosła by mnie konstrukcja (same elementy) i trafo
    -czy można dać inny transformator np. na mocniejszy?
    Jeżeli ten nie jest taki pewny, lub macie jakieś sugestie odnośnie tego projektu to proszę o nakierowanie na inny lub co mógłbym dać innego.

0
  • #6 20 Paź 2009 20:52
    KokiX
    Poziom 20  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Wybrałem ten "popularny" na elektrodzie zasilacz https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic402613-0.html . Czy jest on w 100% pewny i nie muszę przygotowywać się do zmiany elementów ze spisu? Później w tym zasilaczu może dodam cyfrowy woltomierz i amperomierz, jednak na razie będą analogowe (nie mam zbyt dużego doświadczenia), a na razie dodam wentylator z PC na radiator. Coś jeszcze?

0
  • Pomocny post
    #7 20 Paź 2009 21:43
    ninja14
    Poziom 17  

Przy starannym doborze elementów i dokładnym montażu płytki , zasilacz powinien zadziałać bezproblemowo ; nie jest tak, jak niektórzy Koledzy piszą, że jest b.awaryjny - trzeba to obsługiwać intuicyjnie a nie traktować jak spawarkę...
    Jest kilka zmian w stosunku do oryginału elektronics lab.,zwłaszcza w końcówce mocy, ale o tym poczytaj w temacie jw.

0
  • #8 21 Paź 2009 12:46
    KokiX
    Poziom 20  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Temat do zamknięcia.

0