Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy oparty na układzie TDA7294

Krzysiu20031990 19 Paź 2009 17:24 7883 15
  • Wzmacniacz mocy oparty na układzie TDA7294

Końcówka mocy oparta jak zwykle o TDA7294. Powstała w ciągu ostatnich 3 dni, dlatego też mało zdjęć. koszt całej konstrukcji to około 150zł. Zbudowana z nagłej potrzeby. zapraszam do oglądania zdjęć i komentowania. na pierwszej fotce brak jeszcze kabli sygnałowych i włącznika, które oczywiście już są zamontowane. Obudowa zakupiona za parę groszy na aukcji. pochodzi ona po timerze Diory.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Wzmacniacz mocy oparty na układzie TDA7294Wzmacniacz mocy oparty na układzie TDA7294Wzmacniacz mocy oparty na układzie TDA7294

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Paź 2009 19:44
    otomsono
    Poziom 15  

Konstrukcja poprawna, kable idące z wyjść końcówek wydają się być "grubo" przesadzone, jaki to kwadrat ?
    Co to za podkładki pod TDA ?

Cytat:
    plusy za porządek w obudowie...

Przy takiej ilości elementów trudno zrobić bałagan ;)

• #3 19 Paź 2009 19:51
    Popak
    Moderator na urlopie...

Wzmacniacz jak wzmacniacz. Pustki w środku i poskładany z kitów. Jedynie zasilacz zrobiony własnoręcznie. Ale najbardziej w oko wpadło to: :)

Co to ma znaczyć?

Pozdrawiam

• #4 19 Paź 2009 19:55
    _eddie_
    Poziom 32  

Będzie miło gdy przewód z gniazdka dotkie obudowy a Ty zostaniesz "piorunująco" upomniany o izolację. Do nieszczęścia niewiele trzeba.

Że nie wspomnę o braku bezpiecznika, przewodu z uziemieniem. Nawet gdy masz coś "na próbę" lub niedokończone trzeba przedewszystkim pamiętać o bezpieczeństwie. Ludzie szanujcie swoje zdrowie i życie!

• Sklep HeluKabel
  • #5 19 Paź 2009 19:55
    Bartas14pn
    Poziom 14  

DJpopak;) napisał:
    Wzmacniacz jak wzmacniacz. Pustki w środku i poskładany z kitów. Jedynie zasilacz zrobiony własnoręcznie. Ale najbardziej w oko wpadło to: :)

Co to ma znaczyć?

Pozdrawiam

"brak jeszcze kabli sygnałowych i włącznika"

Czy czytanie tak boli?

Co do konstrukcji wg mnie bardzo schludna, ale pokaż może dokładniejsze zdjęcia obudowy zewnątrz i zmień to zdjęcie z niezaizolowanymi przewodami wys. napięcia, bo już widać komentarze...

• #6 19 Paź 2009 19:55
    elektronik666
    Poziom 10  

Jak dla mnie bomba ale panel przedni trochę pusty..... może by tak dać jakiś wskaźnik wysterowania; oczywiście trzeba zaizolować te przewody... można by pomyśleć o jakimś potencjometrze. Masz jeszcze troche miejsca to modernizuj ;-)

• #7 19 Paź 2009 19:57
    Darrieus
    Poziom 38  

Radiator wydaje się trochę za mały, chyba że ma dobry kontakt z dołem obudowy i tak nadrabia swoją wielkość.
    Przedwzmacniacz i jakiś VU meter by się przydał, tylko nie z niebieskimi diodami.

• #8 19 Paź 2009 20:29
    Popak
    Moderator na urlopie...

Bartas14pn napisał:
    "brak jeszcze kabli sygnałowych i włącznika"

Czy czytanie tak boli?

Czytanie nie boli ale może zaboleć podczas testów jak sie dotknie przewodów przez nieuwagę. Czy odrobina izolacji nie buło czy jakiejś koszulki?

• #9 19 Paź 2009 20:33
    djoy
    Poziom 15  

RADIATOR !!! Nie wiem czy tak przykręcony do scalaków odprowadzi wystarczającą ilość ciepła, ja bym to poprawił, bo końcówką może Ci się wyłączać !!!

• #10 19 Paź 2009 23:31
    Tabciu
    Poziom 10  

Dlaczego projekt który jest złożony z kitów,w środku jest lekka fuszerka i wygląda jakby był niedokończony dostał "wyróżnienie" i jest na głównej stronie. Jak dla nie coś jest nie tak z adminami.

• #11 19 Paź 2009 23:38
    Tremolo
    Poziom 43  

Za długie przewody zasilające jak dla mnie. Zrobiłbym odwrotne ułożenie. By skrócić te przewody. Mogłeś zrobić dwa osobne, żeby ciepło jednego wzmacniacza nie wpływało na drugiego, ale to mało ważne. Szłoby tam dołożyć na przykład przedwzmacniacz lampowy.

• #12 20 Paź 2009 00:44
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Dajcie już spokój - chłopak się stara...
    A czy robieniem "kitu" nie jest składanie kolejnego holtona? Albo jakiegokolwiek układu na TDA czy LM? Różnica między tymi konstrukcjami, których są tu setki a tym wzmacniaczem jest taka, że tutaj chłopak nie bawił się w trawienie płytek i kupił wszystkie elementy w jednej paczuszce...
    Czy ktokolwiek z was zaprojektował własny wzmacniacz bez sięgania po gotowe rozwiązania i układy TDA czy LM?
    Chłopak ma u mnie 5/6 za dobre chęci i jakieś 3/6 za jakość wykonania...

• #13 20 Paź 2009 01:26
    popiol667
    Poziom 15  

Plus za porządek - spięte kable. Minus za zły dobór ich średnicy - ot zasilające masz mniejsze niż wyjściowe, poza tym poważny błąd konstrukcyjny - przewody leżą na radiatorze, który w trakcie pracy może się mocno rozgrzać - przetopienie izolacji, zwarcie i po zawodach - w skrajnym przypadku możesz podać napięcie zasilające scalaki na wyjście np. zintegrowanej karty dźwiękowej komputera - po płycie głównej albo odtwarzaczu CD. Generalnie widać dobre chęci, konstrukcja jest uporządkowana. Brak izolacji na 230V nie można usprawiedliwiać tym, "że do testów i brak wyłącznika" - tym bardziej zadbaj o bezpieczeństwo. Rolka taśmy izolacyjnej albo rurka termokurczliwa kosztuje o wiele mniej, niż wszystkie części w tym wzmacniaczu, a uchroni przed potencjalnym uszkodzeniem komponentów.

• #14 20 Paź 2009 11:35
    kimofranek
    Poziom 16  

popiol667 napisał:
    - w skrajnym przypadku możesz podać napięcie zasilające scalaki na wyjście np. zintegrowanej karty dźwiękowej komputera - po płycie głównej albo odtwarzaczu CD.

Na wejściu jest pewnie kondensator(przynajniej powinien być), twoje obawy są nieuzasadnione, choć kable i gorący radiator to nic dobrego.

• #15 21 Paź 2009 03:21
    popiol667
    Poziom 15  

Kondensator masz na PCB, przewody sygnałowe i zasilające masz na radiatorze:) Zwarcie będzie przed kondensatorem... Uzasadnione, nieuzasadnione (dobre, wytrzymałe termicznie przewody) tak się po prostu nie robi... Tak samo "porządna prowizorka" - wolę się skupić na trafianiu sondą oscyloskopu czy miernika w daną ścieżkę w celu wykonania pomiaru, niż uważaniu na to, czy nie wetknę palucha w 230V..

• #16 21 Paź 2009 09:17
    simek10
    Poziom 14  

Przy tej ilości miejsca można było inaczej wszystko w środku ułożyć. Pomijam już fakt kabli na radiatorze. Problemem może być jak kable sygnałowe będą się krzyżować z zasilającymi. Nigdzie nie widzę u Ciebie uziemienia obudowy - z tego co wiem to jak nie ma przewodu PE to masę zasilacza i obudowę łączyło się przez rezystor, jak się mylę to niech mnie ktoś poprawi. Nie jeden na to nie patrzy a później się dziwi że sprzęt brumi albo jeszcze coś tam innego. Kolego duży plus za chęci, ale popraw to. Jak nie wiesz jak ułożyć wszystko to zobacz jak inni to robią.