Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie zabezpieczenie zalicznikowe?

19 Paź 2009 17:56 7537 11
  • Poziom 33  
    Mam pytanie, przed licznikiem mam 3 x BM25, za licznikiem jest B32 i chce to zmienić na mniejszy ale zwłoczny najlepiej D25. Czy moge to zrobić zgodnie z przepisami? Nie będzie problemów z odbiorem?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    A to gdzie jest umieszczony ten bezpiecznik ? chodzi mi czy to jest skrzynka na zewnątrz domu, w mieszkaniu ?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 38  
    Przed licznikiem BM-25A a za licznikiem 32A ?
    Co to za czary z mleka. 8-O 8-O :?:
    Możesz za licznikiem wsadzić najwyżej 20A.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat kol. prez8s
    Cytat:
    Mam pytanie, przed licznikiem mam 3 x BM25

Ale 25A gL, czy może gG (a może inny)?
    Cytat:
    za licznikiem jest B32 i chce to zmienić na mniejszy ale zwłoczny najlepiej D25. Czy moge to zrobić zgodnie z przepisami? Nie będzie problemów z odbiorem?

A dlaczego jest B32? Czy to zabezpieczenie jest w skrzynce w domu (bez plomby)?
    Czy ten B32 nie pełni przypadkiem roli wyłącznika GŁ w rozdzielnicy?

Ps. Jaką będzie pełnił funkcję ten "zwłoczny najlepiej D25"? Jeśli ma pełnić funkcję WG, to lepiej zastosować FR-a. Jeśli zabezpieczenie obwodu, to należy wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia. Z tą charakterystyka żartów nie ma ...
  • Poziom 28  
    Jeżeli przed licznikiem jest BM25 to za nim nie może być większy jak B20 bo zabezpieczenie nie będzie spełniało swojej roli - przy przeciążeniu będzie wybijać zabezpieczenie przedlicznikowe i nie będzie żadnego stopniowania.
  • Poziom 33  
    wolffik napisał:
    A to gdzie jest umieszczony ten bezpiecznik ? chodzi mi czy to jest skrzynka na zewnątrz domu, w mieszkaniu ?

Na zewnątrz domu

Dodano po 1 [minuty]:

lubamet napisał:
    Przed licznikiem BM-25A a za licznikiem 32A ?
    Co to za czary z mleka. 8-O 8-O :?:
    Możesz za licznikiem wsadzić najwyżej 20A.

Tak zrobili kiedyś elektrycy od instalacji i tak jest do dzisiaj. Chce to właśnie zmienić, bo trzeba zrobić odbiór.
  • Poziom 38  
    To może masz jeszcze rozdzielnię budowlaną i tam wszystko nadaje się do wywalenia.
  • Poziom 33  
    [quote="Akrzy74"]Cytat kol. prez8s
    Cytat:

Ps. Jaką będzie pełnił funkcję ten "zwłoczny najlepiej D25"? Jeśli ma pełnić funkcję WG, to lepiej zastosować FR-a. Jeśli zabezpieczenie obwodu, to należy wykonać pomiar impedancji pętli zwarcia. Z tą charakterystyka żartów nie ma ...

Nie, żadnych takich kombinacji, normalne zabezpieczenie za licznikiem w skrzynce na dworze. Po nim idzie do skrzynki w domu i tu różnicówka i z niej rozchodzi sie na poszczególne S-ki 25A i 20A obwodów domu, a dalej to już mniejsze skrzynki z jednofazoywmi zabezpieczeniami.
    Chce dać zwłoczny dlatego że jak stary czasami włącza spawarke to dziwne ale wywala właśnie ten B32 za licznikiem. Nie wiem czemu tak jest bo na instalacji w domu są B25 i ten nie wybije, a dopiero B32 w skrzynce na dworze wybije, prawdopodobnie jest przegrzany. Chce go zmienić na zwłoczny 25A. Ale ma być robiony odbiór domu i nie wiem czy nie będze problemu.

A na beemach jest WTN00 gL/gG 25A

Dodano po 1 [minuty]:

lubamet napisał:
    To może masz jeszcze rozdzielnię budowlaną i tam wszystko nadaje się do wywalenia.

No właśnie ona była zainstalowana pod "prąd budowlany".
  • Poziom 38  
    Warunki przyłączenia są na umowie, ale nie tej na prąd budowlany.... bo tam są całkiem inne, musisz zmienić umowę z ZE , dostajesz warunki, robisz, przychodzi ktoś z ZE i plombuje bezpieczniki przedlicznikowe. Nie wiem czemu u ciebie jakoś tak wszystko na wspak.
  • Poziom 33  
    lubamet napisał:
    Warunki przyłączenia są na umowie, ale nie tej na prąd budowlany.... bo tam są całkiem inne, musisz zmienić umowę z ZE , dostajesz warunki, robisz, przychodzi ktoś z ZE i plombuje bezpieczniki przedlicznikowe. Nie wiem czemu u ciebie jakoś tak wszystko na wspak.

To nie u mnie, tylko to dom starych i to stary kiedyś załatwiał wszystko. Chcą teraz zrobić odbiór żeby płacić mniej niż za prąd budowlany. Nie wiem czemu to tak porobione jest. Co i jak do odbioru to nie mam pojęcia bo sie nigdy z tym tematem nie spotkałem. Wiem tylko że szczytowa moc przyłączeniowa to była na starej umowie 9,5kW i określono zabezpieczenie przedlicznikowe na 25A. A ojciec pokupował kiedyś materiałów gdzie za licznikiem zaczyna się od 32A, potem w domu 25A, potem 20A .... i tak zostało, bo zamówili mniejszą moc w czasie budowy żeby płacić mniej i ot wszystko. Taka jakaś kombinacja, ale o dziwo beemy w złączu nigdy nie wywaliły :)
  • Poziom 15  
    Pasowało by to troche doprowadzic do porządku . Załozenie S D25 nic Ci nieda . Skoro przed licznikiem masz B25 , bo napewno miedzy BM a licznikiem masz jeszcze zabezpieczenie to przy duzym obciazeniu i tak bedzie wywalało przed licznikiem , charakterystyka D jest tylko dla członu zwarciowego wiec jak bedziesz spawał to pierwsze poleca B25 przed licznikiem a tak niemoze byc. Musi byc zachowana selektywnosc
  • Poziom 33  
    greg16 napisał:
    ...bo napewno miedzy BM a licznikiem masz jeszcze zabezpieczenie to przy duzym obciazeniu i tak bedzie wywalało przed licznikiem , charakterystyka D jest tylko dla członu zwarciowego wiec jak bedziesz spawał to pierwsze poleca B25 przed licznikiem a tak niemoze byc. Musi byc zachowana selektywnosc

Nie rozumiesz kolego. Może napisze jaśniej. Jest skrzynka wmurowana w ogrodzenie, skrzynka jest dzielona, z lewej strony jest złącze kablowe + BM-y 25A, w prawej przegrodzie jest licznik i dopiero za nim jest S-ka B32. Dalej to już lecą kable do skrzynki w domu.