Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System komunikacji pomiędzy urządzeniami w sieci CAN

megaman123 19 Paź 2009 18:16 2264 2
 • #1 19 Paź 2009 18:16
  megaman123
  Poziom 13  

  Witam ,

  nie bardzo wiedziałem w którym temacie zapytać , więc pytam tutaj :).
  Znam doskonale zasadę działania tej sieci , ale interesuje mnie jak działa komunikacja pomiedzy urządzeniami w praktyce.

  Przykładowo ogrzewanie : Czy ogrzewaniem pomieszczeń zajmuje się jeden sterownik , czy w każdym pomieszczeniu jest osobny który kontroluje temperature pomieszczenia ? Jeśli wykryje on przykładowy spadem temperatury to jakiego typu komunikaty idą w sieć ?

  A jeśli chodzi o oświetlenie ? kazdy pokoj zawiera odrębny sterownik ? I jeśli przykładowo wyłączy światło , to jakiego typu dane wysyła ? Czy w sieci CAN jest jakiś centralny moduł ?

  Bardzo proszę , szanownych kolegów o rozwianie tej niewiedzy.

  0 2
 • Deimic Smart Home
 • #2 19 Paź 2009 18:26
  gothye
  Poziom 33  

  CAN to tylko magistrala oraz kontrolery które mają za zadanie sterowanie przepływem danych na magistrali aby wykluczyć kolizje na magistrali ,to jakie dane wysyła zależy od twórcy modułu / sterownika ale ich długość zawsze jest stała w obu standardach CAN czyli 8 bajtów


  polecam manual do CAN PL : http://free.of.pl/c/can1/

  0
 • Deimic Smart Home
 • #3 19 Paź 2009 18:50
  megaman123
  Poziom 13  

  dzięki za odpowiedź.

  Znam zasadę działania magistrali CAN , ale nie dokońca rozumiem zasadę działania sieci urządzeń które miałyby sterować urządzeniami w fabryce ( oświetlenie , ogrzewanie , rolety , i oświetlenie wejscia ) . Przykładowo układ sterujący oświetleniem bramy wejściowej . Po wykryciu ruchu , zostaje włączone światło , a magistralą zostaje przesłane dane informujące , że się to stało tak ? Dzięki temu jakiś centralny układ trzyma informację o stanie oświetlenie . Następnie dwa sąsiednie pokoje , mają dwa oddzielne układziki które kontrolują światło w tych pokojach . I tak jak poprzednio po wykryciu braku ruchu , światło zostaje wyłączone a sterowniki przesyłają informację o wyłączenie. Identycznie z ogrzewaniem.

  Koncepcja dobra , czy nie tak dzieje się to w praktyce ? Oczywiście co do samych przesylanych danych , to oczywiscie zalezy to już od systemu.

  0