Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System komunikacji pomiędzy urządzeniami w sieci CAN

19 Paź 2009 18:16 2321 2
 • Poziom 13  
  Witam ,

  nie bardzo wiedziałem w którym temacie zapytać , więc pytam tutaj :).
  Znam doskonale zasadę działania tej sieci , ale interesuje mnie jak działa komunikacja pomiedzy urządzeniami w praktyce.

  Przykładowo ogrzewanie : Czy ogrzewaniem pomieszczeń zajmuje się jeden sterownik , czy w każdym pomieszczeniu jest osobny który kontroluje temperature pomieszczenia ? Jeśli wykryje on przykładowy spadem temperatury to jakiego typu komunikaty idą w sieć ?

  A jeśli chodzi o oświetlenie ? kazdy pokoj zawiera odrębny sterownik ? I jeśli przykładowo wyłączy światło , to jakiego typu dane wysyła ? Czy w sieci CAN jest jakiś centralny moduł ?

  Bardzo proszę , szanownych kolegów o rozwianie tej niewiedzy.
 • HELUPOWER
 • Poziom 33  
  CAN to tylko magistrala oraz kontrolery które mają za zadanie sterowanie przepływem danych na magistrali aby wykluczyć kolizje na magistrali ,to jakie dane wysyła zależy od twórcy modułu / sterownika ale ich długość zawsze jest stała w obu standardach CAN czyli 8 bajtów


  polecam manual do CAN PL : http://free.of.pl/c/can1/
 • HELUPOWER
 • Poziom 13  
  dzięki za odpowiedź.

  Znam zasadę działania magistrali CAN , ale nie dokońca rozumiem zasadę działania sieci urządzeń które miałyby sterować urządzeniami w fabryce ( oświetlenie , ogrzewanie , rolety , i oświetlenie wejscia ) . Przykładowo układ sterujący oświetleniem bramy wejściowej . Po wykryciu ruchu , zostaje włączone światło , a magistralą zostaje przesłane dane informujące , że się to stało tak ? Dzięki temu jakiś centralny układ trzyma informację o stanie oświetlenie . Następnie dwa sąsiednie pokoje , mają dwa oddzielne układziki które kontrolują światło w tych pokojach . I tak jak poprzednio po wykryciu braku ruchu , światło zostaje wyłączone a sterowniki przesyłają informację o wyłączenie. Identycznie z ogrzewaniem.

  Koncepcja dobra , czy nie tak dzieje się to w praktyce ? Oczywiście co do samych przesylanych danych , to oczywiscie zalezy to już od systemu.