Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz samochodowy a glosnik 8ohm

Pioso 19 Paź 2009 19:01 3807 6
 • #1 19 Paź 2009 19:01
  Pioso
  Poziom 14  

  Witam. Nurtuje mnie od dłuższego czasu myśl, której nie potrafię do końca sam rozwiązać, bo nie mam jak na razie możliwości sprawdzenia. Otóż problem wygląda tak, iż jestem na etapie rozglądania sie za wzmacniaczem do samochodu. Jak na razie, jak największą uwagą darze Carpowera HBP602, ponieważ jest tani, a w mostku osiąga moc 225w rms dla 4 ohm. W domu posiadam Tonsila gdn 30/120. Ma on 8ohm, głupi nie jestem i wiem ze podłączając ten głośnik pod wzmacniacz samochodowy będzie on zasilany 2x mniejsza mocą niż jest przy 4ohm.. Tylko jakby się to miało w praktyce.. Niby im większa impedancja, tym mniej sie poci wzmacniacz, ale czy ta kontrola będzie taka jakbym podłączył go do 100w rms ale 8ohm ? To mnie nurtuje.. czy ta membrana nie będzie latała jak p.....a ..?

  Wiem dobrze że przydałoby sie dla niego ok 200w rms 8ohm, ale u mnie w domu sprawuje sie na 100 przyjemnie i oczekuje tego samego w aucie, fakt wiem, że w aucie panuje inna atmosfera i wilgoć, ale jak mówię, to wiem i nie chce postów typu, że on tam nie pasuje.. Mam pytanie jasno postawione i chciałbym usłyszeć na nie odpowiedź.

  Na mój rozum, może nie zbyt rozwinięty w elektronice, ale coś wiedzący, wydaje mi sie ze wzmacniacz po prostu odda te 100w ale pociągnie ten głośnik i nie pozwoli mu za bardzo sie 'wyrywać', co Wy o tym myślicie?

  Pomóżcie biedakowi bo sie zanerwuje :P

  P.S. Dla piszących " temat był wałkowany wiele razy, wystarczy poszukać " mam także odpowiedź, otóż szukałem dłuuuuugo i jakoś odpowiedzi na to pytanie nie znalazłem, dlatego pytam.

  0 6
 • Pomocny post
  #2 19 Paź 2009 19:22
  Rzuuf
  Poziom 43  

  Witam!
  Widziałeś już kiedyś Prawo Ohma z bliska?
  Wzmacniacz, który daje 225W na 4Ω wytwarza na swoim wyjściu napięcie U=SQR(P*R), czyli SQR(225W*4Ω)=30V (RMS). Dla przypomnienia: SQR to pierwiastek kwadratowy.
  Głośnik GDN30/120 o oporności 8Ω akceptuje napięcie do SQR(120W*8Ω)=31V, czyli NIC MU SIĘ NIE STANIE! Jeśli dasz pełną moc (nominalną) ze wzmacniacza, to ten głośnik będzie wysterowany do swojej prawie pełnej mocy, czyli wszystko pasuje.
  Gdyby sytuacja była taka, że głośnik by dostał już pełną swoją moc przy niepełnym wysterowaniu wzmacniacza, to mocniejsze wysterowanie groziło by uszkodzeniem głośnika (a potem może również wzmacniacza).
  Praktyka jest taka, że z reguły zniekształcenia wnoszone przez głośnik rosną szybciej, niż zniekształcenia pochodzace ze wzmacniacza. Przyczyną jest maksymalna amplituda drgań cewki, ograniczona obszarem jednorodnego pola magnetycznego w szczelinie głośnika, zatem korzystniejsze jest dawanie głośnika takiego, który przy mocy nominalnej wzmacniacza będzie miał jeszcze pewną "rezerwę", wówczas są mniejsze zniekształcenia.

  Jeszcze coś: ucho reaguje w stosunku logarytmicznym (stąd skala decybelowa), a najmniejsza dostrzegalna zmiana to 3dB, co odpowiada zmianie mocy o -50%/+100%. Tak więc zmiana ze 100W na 200w bedzie na poziomie progu rozróżnialności uchem ...

  0
 • #3 19 Paź 2009 19:39
  Pioso
  Poziom 14  

  Więc jeśli dobrze interpretuje Twoja wypowiedź, to śmiało mogę zrobić taki secik, tak? Bez obaw na to że wzmacniacz nie będzie mieć kontroli nad głośnikiem, i tak jak mi sie wydaje jak napisałem w poście wyżej, jest prawdziwe tak :)?


  Prawo ohma jedynie z lekcji znam, jestem na kierunku górniczym i w rozkładzie lekcji muszę znać podstawy elektroniki, ale z zainteresowania sam sie z ciekawości dowiedziałem prędzej, wiec rozumie co piszesz.

  0
 • Pomocny post
  #4 19 Paź 2009 20:29
  mskojon
  Poziom 31  

  Na pewno wzmacniacz będzie nieźle trzymał tego tonsila "za mordę" ze względu na to że będze pracował w 8R i współczynnik tłumienia wzrośnie dwukrotnie w porównaniu do pracy z głośnikiem 4R.
  Powinno być całkiem całkiem, w przyszłości otwierasz sobie drogę do wrzucenia drugiego GDN i zapięcia pod wzmacniacz w 4R.
  Jednak czy przypadkiem obudowa tego głośnika nie będzie kosmicznych rozmiarów...?

  0
 • #5 19 Paź 2009 20:47
  Pioso
  Poziom 14  

  Tak więc moje przypuszczenia były trafne :) Co do obudowy, faktycznie masz racje.. duża będzie musiałabybyć.. bo mam go w 60litrach, i nie schodzi dość nisko.. :P Ale ktos mi mówił że w aucie niżej schodzi głośnik niż w domu:)

  0
 • #6 19 Paź 2009 20:53
  cursor
  Poziom 30  

  Ja tu bym się rozejrzał za jakimś dobrym używanym wzmacniaczem.
  Ten carpower do rewelacji nie należy. Przydałby się wzmak, który będzie mieć wydajność prądową na dobrym poziomie.

  W niedzielę 25.10, robimy spota z forum strefa car audio. Robimy go w Raciborzu. Daleko nie masz. Jak coś to weź sub ze sobą, a podłączy się go pod kilka wzmacniaczy na spocie, sam zobaczysz, że większa moc to przydatna rzecz w przypadku kontroli nad głośnikiem.

  0
 • #7 19 Paź 2009 21:12
  Pioso
  Poziom 14  

  Problemu z transportem bym nie miał, autko mam, suba bym mógł spakować, i tak jak mówisz daleko nie ma.

  0