Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kominek, piec gazowy, solary, bufor i podłogówka - schemat

michalwdowski 19 Paź 2009 19:28 18233 16
  • #1 19 Paź 2009 19:28
    michalwdowski
    Poziom 2  

Witam wszystkich wtajemniczonych instalatorów. Proszę rzućcie okien na sporządzony przeze mnie schemat instalacji.
    Poproszę o konstruktywną krytykę

Kominek, piec gazowy, solary, bufor i podłogówka - schemat

Założenia - tak jak w temacie, wszystko spięte w układ zamknięty, kominek z wężownicą schładzającą (nie przedstawioną na schemacie aby nie zamazywać) oraz zawór bezpieczeństwa.
    Kominek będzie pracował na mocy nominalnej podczas palenia aby naładować bufor, podłączony za pomocą laddomatu 21 dla zapewnienia odpowiedniej temperatury powrotu.
    Piec gazowy podgrzewa jedynie górną warstwę bufora dla zapewnienia ciepłej wody użytkowej grzanej przepływowo. Załączany gdy woda w buforze się ochłodzi.
    Czy 6m2 solara będzie wystarczające dla zapewnienia cwu w lecie? Do jakiej temperatury solar będzie w stanie ogrzać 800l bufor?

Całe mieszkanie w podłogówce, zawór mieszający.

Chętnie przyjmę wszelkie komentarze i propozycje zmiany schematu.

Pozdrawiam Michał

1 16
  • #2 19 Paź 2009 19:38
    drops072
    Poziom 12  

schemat jest bezsensu rozrysowany a zwłaszcza poco pompa na powrocie chyba że to cyrkulacja niech pan rozrysuje to bardziej wyraźnie bo te kreseczki nic nie mówią

0
  • #3 19 Paź 2009 20:36
    W.Wojtek
    Specjalista od telefonów

Układ całkowicie bez sensu.
    1- nie wolno zakładac instalacji na paliwo stałe z zamknietym układem.
    I to w zasadzie wystarczy.
    Ciekawe jaka byłaby wydajność grzania CWU ta wężownicą...
    Aby uzyskac 6l/min to moc kotła >20 kW. A to wystarczy na jeden marny prysznic. Sprawnośc wymiany ??? Aby leciała ciepława woda to ten bufor musiałby miec cały >60st. To co wtedy z tym komine???
    No i odwieczny problem kotłowni w salonie i drewutni zamiast biblioteki.
    I te niezapomniane ranki gdy wygasło w nocy..

0
  • #4 19 Paź 2009 21:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 19 Paź 2009 21:19
    michalwdowski
    Poziom 2  

Krzysiu dziękuję za ciepłe słowa, wiem ze nie powinienem rysować pompy na powrocie bo laddomat ma ją w sobie.
    Czy mógłbys wymienić te błedy (nawet na priv)
    Może zaproponujesz swój schemat?

Na forum muratora jest opis wykonania dwóch działających buforów z przepływowym ogrzewaniem wody - Działa !!!

Pozdrawiam Michał

0
  • #6 20 Paź 2009 08:03
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 21 Paź 2009 20:55
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

krzysio_sr napisał:
    Błędy są , nawet duże ale idea słuszna.
    Panowie - w lipcu weszła w życie nowelizacja przepisów.
    Kotły na paliwo stałe można podłączać w układzie zamkniętym.
    Warunkiem jest urządzenie schładzające (wężownica bezpieczeństwa) i moc.
    Jeżeli przestaniecie tylko narzekać i pomożecie - to wszystko można "wyprostować" , zwłaszcza że to jest pierwszy szkic.

Jeszcze jeden bardzo ważny parametr- kocioł musi być przystosowany ( wykonany ) by wytrzymywał ciśnienie pow 3 bar, a nie tylko statyczne typ 0.5-0,7 bara...

0
  • #8 21 Paź 2009 21:00
    michalwdowski
    Poziom 2  

Dokładnie tak, kominek jest dedykowany do układu zamkniętego, producent sprzedaje jego dwie wersje.

Czy podłączenie pieca gazowego w ten sposób do bufora jest prawidłowe?

0
  • #9 21 Paź 2009 21:20
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 24 Paź 2009 09:55
    Piotr PM
    Poziom 9  

Mam układ z solrami (60 rur heat pipe), kominkiem z wężownicą (nie schładzającą, tylko pracującą jako wymiennik ciepła bezpośrednio w płaszczu kominka - po to ona jest), piecem co gazowym, grzejnikami, podłogówką (ok 70% powierzchni domu), buforem 300/80L + magazyn cwu 140L i wentylacją mechaniczną z rekuperatorem i nagrzewnicą wodną (jeszcze nie podłączone) i śmiać mi sie chce z tych waszych ciśnień, paliw stałych itp. To poprostu działa, a problemy - bo nie powiem że ich nie było - wynikały z błędów podłączenia (np. kabel pompy nie miał napięcia). Minęły czasy gotujących się kotłów, rozdymania rur itp. Teraz każdy układ ciśnienieniowy zamknięty równoważy się naczyniem przeponowym, a urządzenia typu kominek, bufor itp są tak skonstrowane i zabezpieczone, że podłączone wg instrukcji i zawartych w nich schematów pracują bez problemowo. Zapraszam do wymiany informacji, mam trochę doświadczeń, poprawiam jeszcze funkcjonowanie tego układu, głównie w zakresie sterowania.

0
  • #11 24 Paź 2009 10:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 24 Paź 2009 10:42
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zgadzam się z kolegą krzysiem_sr w pełni. Jeżeli chce się doradzać innym , wypada mieć choć blade pojęcie o tym , o czym się mówi. Wypisywanie podobnych bredni przynosi więcej złego , niż można przyjąć. Następnym razem zastanów się , zanim zaczniesz robić za autorytet. Twój dom- twoja sprawa ale dlaczego przeświadczenie , że inni nie chcą pożyć w zdrowiu jeszcze parę lat...?

0
  • #13 24 Paź 2009 16:04
    mirrzo

Moderator na urlopie...

krzysio_sr napisał:
    ...nawet nie podziękował. Jeżeli się nie umie samemu zrobić to trzeba zlecić jakiejś firmie i zapłacić.

Tu jest sedno. Podziękować, znaczy nacisnąć odpowiedni przycisk na forum. Niewielu to potrafi, więc się nie przejmuj. Pomagać: jeżeli to nie zaszkodzi, ale Polak, a raczej "polak" potrafi. Wziąć, ale już nie dać.
    A przepisy? Po co? Tylko czemu nikt z tych "mądrych" nie jedzie na mocnym czerwonym, bo na jasno czerwonym się zdarza :D

0
  • #14 25 Paź 2009 16:06
    Piotr PM
    Poziom 9  

Szanuję w pełni fachowość Forumowiczów, nie podważałem jej i nie mam takiego zamiaru. Zwóćcie uwagę, że dyskusje są czytane przez wiele osób zaiteresowanych tematem (bardzo popularnym ostatnio), a stwierdzenia typu: "Układ całkowicie bez sensu", które nie jednokrotnie rozpętują lawinę kolejnej krytyki przysłaniają sedno sprawy: Facet miał dobre intenecje, chce zbudować ekonomiczny i ekologiczy układ, a teoretycy, którzy nie zrobili tego i nie mają takiego zamiaru wypowiadają się o nim krytycznie. Znasz sie na tym - pomóż pytającemu, nie znasz sie - nie zniechęcaj do dobrego działania.
    To mniej więcej jak instalacją LPG w samochodzie: ci którym szkoda wydać 2-3 tpln na instalację (wlewjąc je do baku przy najbliższych 10-15 tankowaniach...) opisują jak to zaleta, że ich auto nie "widziało" gazu.
    Jestem użytkownikiem opisanego układu grzewczego (zdjęcie pierwotnego schematu) , jego dokałdny schemat połączenia zmieniał się od projektu, przez zakup urządzeń, instalację, uruchomienie i początki eksploatacji wiele razy - dlaczego - chętnie opowiem zainteresowanym. Urządzenia które się do tego kupuje są wykonane wg obowiązujących norm, przystosowane do pracy w domowych warunkach. Jeżeli ktoś zamontuje sobie jakiś wynalazek (piec, kominek, zbiornik itp) , który wykonał sam albo "z bratem" to za bezpieczeństwo jego domostwa żaden przepis, ani książkowy schemat nie jest w stanie odpowiadać - ale chyba nie o takim przypadku tu mowa.[tex]

1
  • #15 25 Paź 2009 16:21
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 25 Paź 2009 17:17
    Piotr PM
    Poziom 9  

krzysio_sr, jak już pisałem moim celem nie jest udawadnianie racji fachowcom, nie czuję się do tego upoważniony, do Ciebie mam prośbę abyś nie zniechęcał eko - myslących. Wyrywanie fragmetu wypowiedzi i pastwienie się nad nim nie pozwoili zaoszczędzić na spalaniu ruskiego gazu i pompowania spalin do naszego powietrza... .
    Schemat: wiem że poskie przepisy dot. praw autorskich są zawiłe, ale ten schemat powstał na moje zlecenie, zpałaciłem za każdą kreskę na nim i mam do niego pełne prawo. Inna sprawa, że nie wcale taki nie pozostał, bo mimo że robił go fachowiec - rzeczywistość zweryfikowała teorię...

Pozdrawiam i życzę bardziej pozytywnego myślenia o nowoczesnych układach grzewczych.

0
  • #17 25 Paź 2009 17:23
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto